Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Prezydent Rybnika w Antrim i Newtownabbey


W dniach od 10 do 13 grudnia br. delegacja z Rybnika pod przewodnictwem prezydenta Rybnika Piotra Kuczery przebywała w Antrim i Newtownabbey w Irlandii Północnej.Celem wizyty było podpisanie umowy partnerskiej z Okręgiem Antrim i Newtownabbey (Antrim and Newtownabbey Borough Council)– jednostką powstałą w wyniku przeprowadzonej w tym roku w Irlandii Północnej reformy administracyjnej, której rezultatem było m.in. połączenie naszego dotychczasowego miasta partnerskiego Newtownabbey z gminą Antrim.

 

W Irlandii Północnej przebywała w tym samym czasie także delegacja z innego miasta partnerskiego – z Dorsten w Niemczech, która również przyjechała do Antrim i Newtownabbey, by podpisać nową umowę partnerską.

 

Wspólne spotkanie Prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, Burmistrza Antrim i Newtownabbey Thomasa Hogga oraz Burmistrza Dorsten Tobiasa Stockhoffa było okazją do omówienia kierunków współpracy na przyszłe lata, co zostało zwieńczone uroczystym podpisaniem umowy, które odbyło się w Urzędzie Miejskim „Mossley Mill”w dniu 11 grudnia br.

 

Wszyscy uczestnicy wizyty jednomyślnie stwierdzili, że współpraca partnerska powinna angażować jak najwięcej mieszkańców naszych miast, czemu służyć będą wspólne projekty. Prezydent Rybnika zaprezentował także rybnicki portal biznesowy, który mógłby się stać platformą współpracy gospodarczej. Najbliższym konkretnym efektem współpracy ma być wspólny projekt realizowany przez rybnicki Cech Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w ramach programu Erasmus+.

 

Delegacja z Rybnika została bardzo ciepło przyjęta w Antrim i Newtownabbey. Poza oficjalnymi rozmowami i okolicznościowymi spotkaniami, członkowie delegacji mieli okazję poznać lokalną kulturę i historię Irlandii Północnej, wzięli udział w dorocznych Spotkaniach Kolędowych organizowanych przez władze miasta, mieli okazję zobaczyć Ogrody Zamkowe z ciekawymi rozwiązaniami w zakresie zieleni miejskiej i małej architektury oraz zwiedzili Muzeum industrialne, poświęcone historii przemysłu tekstylnego (jedna z głównych gałęzi przemysłu w regionie w XIX i XX wieku). Co ciekawe, muzeum to znajdujące się w budynku Urzędu Miejskiego w Newtownabbey, który powstał właśnie w wyniku rewitalizacji fabryki włókienniczej.

 

Dodatkową atrakcją pobytu była krótka wycieczka objazdowa po centrum Belfastu oraz wyjazd do miejscowości Carrickfergus, gdzie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Irlandii, którego historia sięga XII wieku.

 

Antrim i Newtownabbey położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy i największego miasta Irlandii Północnej – Belfastu, niedaleko największego jeziora Wielkiej Brytanii – Lough Neagh. Obecnie okręg ten zamieszkuje ok. 138 tys. mieszkańców, a jego powierzchnia to ok. 710 km ².

 

Źródło: Wydz. Rozwoju
Fot. materiały okręgu Antrim i i Newtownabbey

Fot. materiały okręgu Antrim i i Newtownabbey

Fot. materiały okręgu Antrim i i Newtownabbey
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-12-17

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Szczęście to łza, którą się otarło i uśmiech, który się wywołało...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt