Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Z wizytą u stulatka


13 stycznia sto lat skończył rybniczanin – Jan Zając. Szacownego jubilata w dniu jego święta odwiedził prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wręczając mu okolicznościowe życzenia. Spotkanie, w którym razem z prezydentem udział wziął również radny Franciszek Kurpanik, było okazją do wspomnieniowych opowieści o życiu jubilata.

 

Jan Zając urodził się 13 stycznia 1916 roku w Bottrop (Westfalia). Do Rybnika przyjechał jako pięciolatek, w  1921 roku, wraz z rodzicami, którzy przyjechali tu, by głosować za Polską podczas Plebiscytu na Śląsku.

 

Jako nastolatek rozpoczął naukę u właściciela domu towarowego w Rybniku –  Czesława Beygi. Tam uczył się zawodu dekoratora witryn i wystaw sklepowych oraz handlowca. Pracując wraz z bratem Józefem, zainteresował się manekinami. W 1934 roku razem z bratem rozpoczęli ich produkcję. Fabryka Manekinów odniosła sukces na Targach Poznańskich. W maju 1939 roku wybuch wojny przerwał produkcję. W czasie wojny Jan Zając uciekł przed Niemcami w stronę Lwowa  –  w jego domu w Zamysłowie kwaterowali hitlerowcy.

 

Po wojnie Jan Zając prowadził księgarnię mieszcząca się na ulicy Jana III Sobieskiego w Rybniku. Tam też poznał swoją przyszłą żonę Bronisławę, z którą się ożenił w 1948 roku. Małżonkowie razem wychowali trójkę dzieci – dwie córki i syna.  Po likwidacji księgarni dzisiejszy stulatek pracował w Spółdzielni Mleczarskiej, a następnie został kierownikiem sklepu tekstylnego przy ul. Sobieskiego, który prowadził aż do emerytury.

 

Jan Zając był bardzo pracowitym człowiekiem. W tygodniu pracował w sklepie tekstylnym pod szyldem MHD, później zmienionym na WPHW. Podróżował po całym kraju w celu  sprowadzania do sklepu różnorodnych tkanin. Jednocześnie pomagał w warsztacie manekinów, który w wyniku  zmiany realiów politycznych po wojnie, działał jednoosobowo pod pieczą brata Józefa.

 

Po przejściu na emeryturę w 1983 roku Jan Zając całe dnie spędzał w warsztacie, naprawiając uszkodzone manekiny i odnawiając zniszczone. Nawet po śmierci brata w 1994 r. ciągle rekonstruował manekiny oraz elementy stanowiące dekoracje wnętrz.

 

W 1996 roku Jan Zając po wielu namowach przekazał pierwsze manekiny, formy i inne dekoracje do zbiorów Muzeum w Rybniku, gdzie do dziś można oglądać ich ekspozycje.  Dzieci Pana Jana również w swoich domach mają niektóre figury, popiersia i wazony, a on z uczuciem nostalgii wspomina czasy Fabryki Manekinów. Teraz cieszy się dziećmi, sześcioma wnukami i sześcioma prawnukami.  

 

Szacownemu jubilatowi składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności.

 

Źródło: Biuro Prasowe
Fot. D. Ingram-Nowaczyk

Fot. D. Ingram-Nowaczyk

Fot. D. Ingram-Nowaczyk

Fot. D. Ingram-Nowaczyk
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-01-13

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.
Paulo Coelho

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt