Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Aby transport był zintegrowany


Rybnik będzie miał plan zintegrowanego transportu. Opracowaniem dokumentu zajmie się nowy doradca prezydenta, dr Bartosz Mazur.Mowa o kompleksowym planie, który ma zintegrować różne formy transportu funkcjonujące w mieście i w otoczeniu Rybnika.

W wielu dziedzinach Rybnik szuka nowych rozwiązań. Na pewno ważnym elementem funkcjonowania miasta jest wszystko, co się wiąże się z transportem, rozumianym bardzo szeroko i obejmującym kwestie komunikacji autobusowej, szynowej, sieci dróg, parkingów, ścieżek rowerowych itp. Integracja tych elementów powinna doprowadzić do tego, że po Rybniku będzie się jeździło lepiej, szybciej, że mieszkaniec będzie mógł się swobodnie przemieszczać w ramach miasta i subregionu. A to spowoduje, że w Rybniku będzie się po prostu lepiej mieszkać – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

 

Opracowaniem dokumentu zajmuje się doradca prezydenta do spraw zintegrowanego transportu, dr Bartosz Mazur.

Zadanie, które stoi przede mną jest dość obszerne. Największym problemem jest wszechobecny dyktat samochodu. Chciałbym, aby efektem mojej pracy była większa ilość osób rezygnujących  z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej. Dzięki temu w mieście będzie się żyć wygodniej –  powietrze będzie czystsze, lepiej funkcjonować będzie park kulturowy, a mieszkanie w centrum stanie się bardziej komfortowe – podkreśla dr Bartosz Mazur.

 

Dr Mazur dokonuje diagnozy stanu komunikacji na terenie Rybnika. Doradca prezydenta ma już kilka wstępnych wniosków w zakresie tego, co można poprawić:  

–  Istotnym wydaje się brak biletu dobowego czy jednodniowego, dedykowanego osobom, które chcą załatwić więcej spraw w kilku punktach miasta w ciągu jednego dnia. Druga kwestia to temat przesiadek. Wskazane byłyby zmiany w taryfie w związku z koniecznością zmiany linii autobusowej. Nie ma możliwości, by zapewnić bezpośrednie kursy do każdego oczekiwanego przez mieszkańców miejsca. Należałoby też dążyć do układu linii szkieletowych, o wysokiej częstotliwości oraz do współpracy z organizatorami zewnętrznymi. Chciałbym, aby tam, gdzie to ma sens, wykorzystywać np. kolej, która w określonych relacjach jest szybsza. To spowoduje skrócenie czasu dojazdu – dodaje dr Mazur. 

 

Bartosz Mazur wskazywał na wysoki stopień innowacyjności rybnickiej komunikacji miejskiej, podkreślając jednocześnie, że konieczne jest wprowadzanie nowych rozwiązań, np. w kwestiach możliwości kodowania biletu przez internet. Podkreślał, że należałoby też podnosić  nieco gorsze standardy niektórych autobusów i wyrównywać w tym zakresie do najlepszych pojazdów. Nowy doradca prezydenta chciałby także zmierzyć się z problemem dróg jednokierunkowych w mieście, które komplikują kwestie komunikacyjne.

 

Dr Bartosz Mazur jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jest autorem pracy  doktorskiej na temat integracji transportu publicznego, którą zrealizował na podstawie badań ankietowych 1600 pasażerów korzystających z komunikacji na linii Katowice – Tychy. Ma bogate doświadczenie zawodowe. Pracował m.in. w Urzędzie Marszałkowskim, zajmując się funduszami unijnymi, w Przewozach Regionalnych, gdzie był odpowiedzialny za koordynację oferty połączeń InterRegio. Doświadczenie zdobywał też w administracji rządowej, pracując w Urzędzie Transportu Kolejowego jako dyrektor oddziału terenowego w Katowicach i nadzorując  bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Dr Bartosz Mazur  mieszka w Katowicach, do Rybnika dojeżdża  pociągiem.

 

Źródło: Biuro Prasowe
Fot. A. Kolenda

Fot. A. Kolenda
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-01-21

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt