Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Modelowa rewitalizacja miast: konkurs i szansa dla Rybnika


Rybnik jest jednym z 57 samorządów, które starać się będą o uzyskanie dofinansowania z Ministerstwa Rozwoju na realizację działań rewitalizacyjnych na wyznaczonych obszarach miasta.Miasto uczestniczy w projekcie pn. Modelowa rewitalizacja miast. W ramach projektu ministerialny ekspert – Jarosław Ogrodowski  – wspiera Rybnik w planach realizacji projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”. O kwestiach związanych z projektem rozmawiano w czwartek, 28 stycznia, podczas konferencji prasowej.

 

Bardzo długo w Rybniku mówiono o rewitalizacji jako o rewitalizacji fizycznej tkanki miejskiej. Mówiąc „rewitalizacja” mieliśmy na myśli tylko remont jakiegoś budynku. Tymczasem jest to proces o wiele bardziej złożony. Przystąpiliśmy do konkursu, który pokaże prawdziwą twarz rewitalizacji czyli przede wszystkim rewitalizację społeczną. Miasto to ludzie, więc mieszkańcy w procesie rewitalizacyjnym muszą zostać zauważeni – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

–  Rewitalizacja to proces złożony, który musi uwzględniać część społeczną. Jeżeli wyremontujemy budynki, a nie pomożemy ludziom tam mieszkającym, nie osiągniemy spodziewanego efektu. Rewitalizacja nie może też dotyczyć jednego obiektu, tylko musi być realizowana obszarowo i dotyczyć ulicy, kwartału czy też osiedla – podkreślał Jarosław Ogrodowski ekspert Ministerstwa Rozwoju. 

 

W ramach przedsięwzięcia miasto starać się będzie o uzyskanie dofinansowania na realizację działań rewitalizacyjnych obszarów tworzących krajobraz kulturowy Rybnika – mowa o dzielnicach Niewiadom, Śródmieście, Niedobczyce, Paruszowiec-Piaski i Chwałowice. Najistotniejszą częścią przedsięwzięcia będą działania mające na celu łagodzenie problemów społecznych na terenach objętych projektem.

 

Konkurs trwa. Pierwsze wnioski były składane latem zeszłego roku. W konkursie startowało ponad 200 samorządów. Do kolejnego etapu zakwalifikowano 57 projektów a wśród nich znalazł się Rybnik. W drugim etapie miasta składają wnioski do końca stycznia – 20 z nich uzyska maksymalnie po 5 milionów zł na realizację pilotażowych projektów rewitalizacji, które w zamierzeniu mają potem stać się wzorem dla innych samorządów – dodaje Jarosław Ogrodowski.

 

Po uzyskaniu dofinansowania realizacja zamierzonych działań powinna rozpocząć się w połowie 2016 roku i potrwa do końca roku 2018. Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na aktywizację mieszkańców, w czym pomagać będą animatorzy społeczni, którzy na wskazanych obszarach będą pracować ze społecznością. Projekt przewiduje także m.in. wykonanie pogłębionych analiz społecznych, ekspertyz budowlanych wybranych budynków, realizację programu edukacyjnego wzmacniającego lokalną tożsamość, a także dofinansowanie do niewielkich inwestycji poprawiających przestrzeń wspólną oraz finansowanie różnego typu inicjatyw społecznych w ramach tzw. minigrantów. 

 

Na wskazanych w ramach projektu obszarach widzę bardzo duży potencjał. Trzeba wykonać ogromną pracę, przede wszystkim ze społecznością lokalną, ale to przyniesie rezultaty. Należy przede wszystkim pokazać ludziom, że mają wpływ na to, co się dzieje dookoła nich. Poczucie sprawczości powoduje odpowiedzialność za przestrzeń, w której się żyje  – podkreśla Jarosław Ogrodowski.

 

Informacje o tym, czy Rybnik uzyska dofinansowanie powinny być znane na przełomie marca i kwietnia br. Na realizację przedsięwzięcia miasto musi zabezpieczyć dziesięcioprocentowy wkład własny.

 

Źródło: Biuro Prasowe

 

Więcej informacji w prezentacji:

 Modelowa rewitalizacja miast: konkurs i szansa dla Rybnika


PDF (943 KB)


W konferencji prasowej uczestniczyl Jaroslaw Ogrodowski - ekspert Ministerstwa Rozwoju. Fot. A. Kolenda

Fot. A. Kolenda
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-01-28

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt