Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Jerzy Gottfried – twórca rybnickiego teatru


Jerzy Gottfried, wybitny architekt, projektant wielu znanych na Śląsku budowli, m.in. Teatru Ziemi Rybnickiej obchodził niedawno swój benefis w Bibliotece Śląskiej w Katowicach w ramach cyklu: Twórcy Śląskiej Architektury. Portrety.–  Katalog  dzieł  Gottfrieda zawiera  dzieła  niezwykłe,  nie  mieszczące  się  w  ciasnych ramach  schematów (…).  Dziękujemy  Panu Jerzemu  Gottfriedowi  za  dzieło  jego  życia,  za  stworzone  przezeń  dzieł architektury,  które – mam  mocną  nadzieję –  będą  wbrew  niszczącej  ignorancji i  niepamięci,  widomym  znakiem  zakorzenionego  długiego  trwania,  w  którym  odnajdywać   będziemy   naszą  tożsamość  XXI wieku –  podkreślała w laudacji na cześć Jerzego Gottfrieda prof. dr hab. Ewa  Chojecka.      

 

Podczas spotkania Jerzy Gottfried dzielił się z zebranymi swoimi rozważaniami na temat zawodu architekta: 

Jestem przeświadczony, że architekt  powinien należeć do awangardy szukających rozwiązań optymalnych i wyjątkowych. Pogłębiać własne przygotowanie i horyzonty poprzez aktualizację wiedzy i poglądów (…). Wyróżniać pomysłowością i odwagą podejmowania zawodowych wyzwań. W  pełni korzystać z możliwości uwolnienia się od powielania starych wzorów,  stereotypów, stylów rozwiązań manierycznych, naśladownictwa lub banału –  mówił.

 

Swoistym odzwierciedleniem Gottfriedowskiego pojmowania architektury jest budynek Teatru Ziemi Rybnickiej, który zaprojektowali wspólnie Henryk Buszko, Aleksander Franta i Jerzy Gottfried. W momencie swego powstania obiekt zwracał uwagę nawiązującymi do światowych trendów rozwiązaniami architektonicznymi, doskonale zachowując harmonię pomiędzy estetyką, a użytecznością. Jak mówił po latach Jerzy Gottfried, „wszystkie reguły prawidłowego kształtowania teatru zostały tu zmienione. Powstał budynek dziwny, trudny do sklasyfikowania. Uważam go za niezwykły. Należy go chronić jako szacowny relikt, świadectwo czasów, w jakich powstał” (za: Barwy Kulis. 40-lecie TZR. Opr. G. Walczak, Rybnik 2004, s. 11.).

 

Jestem dumny z faktu, że Rybnik należy do tych miast, które mogą szczycić się posiadaniem budowli współprojektowanej przez Pana. Mowa oczywiście o Teatrze Ziemi Rybnickiej, który – mimo że w 2014 roku świętował już pięćdziesięciolecie swego istnienia –  w dalszym ciągu zachwyca swoją formą. Z pełnym przekonaniem mogę zapewnić, że Rybnik zawsze będzie pamiętał o twórcy swojego teatru, który pełni ważną funkcję kulturotwórczą i jest jednym z symboli miasta – napisał w skierowanym do architekta piśmie prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, które podczas uroczystości wręczył Jerzemu Gottfriedowi Wojciech Student, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej.

 

Źródło: Biuro Prasowe

 

 

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć z uroczystości: 
Jerzy Gottfried i Wojciech Student, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej. Fot. materiały Organizatora

Fot. materiały Organizatora

Fot. materiały Organizatora

Fot. materiały Organizatora

Fot. materiały Organizatora

Fot. materiały Organizatora
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-02-09

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Młodość jest piękna, dopóki się nie skończy. A później... jest zwykle jeszcze piękniejsza... we wspomnieniach.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt