Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Zapraszamy 6-latki do szkół


Kolejny rok szkolny jest szansą edukacyjną dla dzieci 6-letnich i ich świadomych rodziców, którzy mają prawo podjąć decyzję o edukacji swoich dzieci. Rybnickie placówki są świetnie przygotowane do pracy z sześciolatkami, a specjalnie przygotowany program wsparcia będzie dodatkową zaletą rozpoczęcia edukacji w tym wieku.Zgodnie ze zmianą dokonaną w grudniu 2015 r. w ustawie o systemie oświaty obowiązek rozpoczęcia nauki w szkole mają dzieci siedmioletnie. Do szkoły mogą jednak iść także sześciolatki – jedyny wymóg to wcześniejsze korzystanie z wychowania przedszkolnego lub opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci nieuczęszczających do przedszkola.


O tym, by dzieci sześcioletnie mogły się uczyć w szkole, muszą jednak zdecydować rodzice. 

–  Podjęcie takiej decyzji zapewne nie jest łatwe, dlatego też, wychodząc naprzeciw rodzicom, chcemy przedstawić możliwości, jakie daje Państwu system edukacji w Rybniku. Jest to propozycja dla świadomych rodziców, którzy chcą mieć pewność, że wybierają dobrze – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

 

Oferta miasta w omawianym zakresie jest bardzo konkretna. Na pierwszy plan wysuwa się doskonale przygotowana do pracy z 6-latkami kadra pedagogiczna i rozwinięta baza dydaktyczna placówek oświatowych:

–  Sale lekcyjne posiadają kąciki do zabawy i odpoczynku, pomoce dydaktyczne dostosowane są do wieku dzieci, najmłodsze dzieci mogą też korzystać z placów zabaw, które funkcjonują praktycznie przy każdej szkole podstawowej – podkreśla zastępca prezydenta Rybnika, Wojciech Świerkosz.

 

Dla dzieci sześcioletnich, które rozpoczną naukę w roku szkolnym 2016/2017 przygotowano też dodatkowe korzyści:

Mowa m.in. o bezpłatnym ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, świetlicy czynnej  zgodnie z potrzebami rodziców, stałym dostępie do logopedy,  działaniach skupionych na profilaktyce otyłości wśród dzieci, badaniach przesiewowych wad postawy, a następnie – w zależności od zapotrzebowania – organizacji gimnastyki korekcyjnej – dodaje Wojciech Świerkosz.

 

Miasto zapewni też dzieciom sześcioletnim wartą około 200 zł wyprawkę, w skład której wejdą materiały szkolne, m.in. bloki rysunkowe, kolorowe papiery, komplet zeszytów, kredki, farby, długopisy, worki na buty z logo miasta i inne przydatne pierwszoklasiście przybory.  
Fot. D. Ingram-Nowaczyk

 

 

Argumentem przemawiającym za tym, aby posyłać dzieci sześcioletnie do szkół, są bardzo dobre wyniki nauczania osiągane przez uczniów, którzy rozpoczęli naukę właśnie w tym wieku. 6-latki funkcjonują z powodzeniem w rybnickich placówkach już od 2009 roku, a  w ubiegłym roku po raz pierwszy napisały sprawdzian wieńczący szkołę podstawową. Ich wyniki były nieco lepsze od tych osiąganych przez dzieci, które rozpoczęły edukację w wieku lat 7. Dzisiejsi już gimnazjaliści bardzo pozytywnie wypowiadają się o pójściu do szkoły w wieku sześciu lat. Na słuszność takiej decyzji  wskazują też dyrektorzy rybnickich szkół.

 

 

 

Lucjan Rugor–  Obserwowaliśmy przez sześć lat, jak radzą sobie sześciolatki w naszej szkole. Nie było żadnych sygnałów, żeby którykolwiek z rodziców żałował decyzji o wcześniejszym posłaniu dziecka do szkoły. Dziś pierwszy rocznik sześciolatków jest w pierwszej klasie gimnazjum. Wiem, że doskonale sobie dają radę na tym etapie edukacji – wskazuje Lucjan Rugor, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Rybniku-Gotartowicach.

 

 

 

 Beata Mielczarek

 

Swoimi doświadczeniami z pracą z dziećmi sześcioletnimi w szkole podzieliła się  także Beata Mielczarek, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 34, wskazując na duże zaangażowanie dzieci w szkolne obowiązki i chęć poznawania nowych informacji:

–  W przypadku dzieci sześcioletnich nie ma żadnych problemów, jeżeli chodzi i osiąganie sukcesów edukacyjnych. One są bardzo chętne do udziału we wszelakich konkursach czy niesienia pomocy kolegom z klas integracyjnych. Zapraszam rodziców do szkoły, aby przyszli i zobaczyli, jak wyglądają zajęcia w szkole.

 

 

 

 

Mirela KrakowczykNa to, że przedszkola dobrze przygotowały dzieci sześcioletnie do nauki w szkole, a szkoły są gotowe na ich przyjęcie wskazuje z kolei Mirela Krakowczyk, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Rybniku-Orzepowicach:

–  Dzieci, które mają w tym roku 6 lat były przez nas przygotowywane do szkoły i one do tej szkoły powinny pójść. Jeżeli zostaną w przedszkolu, ich rozwój zostanie zahamowany. Dzieci są ambitne, mają pęd do nauki, a ich umysł jest chłonny. Gdyby to one miały wybrać, to myślę, że w większości chciałyby pójść do szkoły. Wybór należy do rodziców, my – jako nauczyciele – możemy kompetentnie im podpowiadać.  

 

Źródło: Biuro Prasowe

 

 

 

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu pokazującego, jak wygląda w Rybniku edukacja dzieci sześcioletnich:

 

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-02-10

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.
(J. Piłsudski)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt