Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Konkurs na katalog mebli miejskich rozstrzygnięty


W czwartek  18 lutego, w  Urzędzie Miasta Rybnika odbyło się spotkanie, podczas którego  ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie katalogu mebli i urządzeń miejskich Rybnika.Organizacja konkursu wpisuje się w podejmowane przez Miasto działania mające na celu uporządkowanie miejskiej przestrzeni i wprowadzenie estetycznego ładu.

 

W tej chwili w zakresie tzw. mebli miejskich mamy do czynienia z niestandaryzacją polegającą na tym, że elementy takie jak ławki, kosze na śmieci, lampy uliczne czy wiaty przystankowe nie są spójne i nie można ich jednoznacznie identyfikować z miastem. Założeniem konkursu było zatem opracowanie takiego katalogu mebli i urządzeń miejskich, które będą kojarzyły się z Rybnikiem i będą mogły być traktowane jako typowo rybnickie – podkreślał Wojciech Student, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej.

 

Konkurs adresowany był zarówno do profesjonalistów, tj. architektów, projektantów, grafików, pracowni architektonicznych i projektowych, a także studentów wspomnianych kierunków oraz innych osób posiadających umiejętność projektowania form przestrzennych. Zgodnie z regulaminem konkursu obiekty wchodzące w skład katalogu powinny wyrażać tożsamość miejsca i tworzyć charakter przestrzeni miejskiej, zapewniać komfort korzystania z przestrzeni, być funkcjonalne i dostosowane do wymogów ergonomii, charakteryzować się wysokimi walorami estetycznymi i oryginalnością rozwiązań, być trwałe i odporne na działanie sił zewnętrznych, w tym m. in. czynników atmosferycznych.

 

Wnioski o udział w konkursie złożyły 44 osoby, a 43 zostały dopuszczone do udziału w przedsięwzięciu. Do konkurs zgłoszono 9 prac. W związku z tym, że jedna praca wpłynęła po terminie, tylko 8 zostało ocenionych 16 lutego przez Zespół Konkursowy, który tworzyli m. in. członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz pracownicy Urzędu Miasta Rybnika – wskazywał Janusz Błaszczyński, Przewodniczący Zespołu Konkursowego. 
Fot. A. Kolenda

 

Podczas spotkania w rybnickim magistracie dokonano rozstrzygnięcia konkursu poprzez identyfikację ocenionych wcześniej prac i przyporządkowanie ich poszczególnym Uczestnikom. Zgodnie z podjętymi przez Zespół Konkursowy rozstrzygnięciami, w konkursie nie została przyznana pierwsza nagroda. Przyznano za to dwa drugie miejsca i nagrodę o wartości 3500 zł każda oraz trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 1500 zł. 

  • II nagrody:

Praca nr 7 – ESOX architekci Julita Golik, skład zespołu autorskiego: Julita Golik i Jakub Bortko

Praca nr 8 –  Jakub Wasilewski

  • III nagroda:

Praca nr 6: DOBOSZ ARCHITEKCI, skład zespołu autorskiego: Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Estera Samborska, Paulina Sakwa

 

Informacje o wynikach (a także regulamin i skład zespołu konkursowego) dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej

 

–  Interesuje nas głos w dyskusji, dlatego daliśmy możliwość wypowiedziana się i partycypacji w działaniach związanych z miastem. Wybrane prace mają przesłanki do dalszych działań w kierunku tego, by stały się elementem przestrzeni miasta Rybnika. Chcemy się spotkać z autorami poszczególnych prac i poruszyć temat dopracowania i rozwoju projektów w kierunku ich przyszłej realizacji. Będziemy to robić w porozumieniu z firmami, które produkują meble miejskie –  komentuje wyniki konkursu Wojciech Student.

 

Konkurs jest najlepszą formą wybierania, jeżeli chodzi o rzeczy twórcze. W Polsce nie ma takiej tradycji, ale warto dążyć do jej rozwoju. W organizowanym w Rybniku konkursie żadna praca nie ujęła na tyle, by przyznać pierwszą nagrodę. Wybrane prace mają jednak potencjał,  a rozmowy, jakie zostaną podjęte z autorami, pozwolą  wskazać projekt, który ma ten potencjał największy. Warto pamiętać przy tym, że  meble miejskie nie mogą przytłoczyć przestrzeni i jej zdominować. Muszą stać się raczej tłem i wpisywać się w całość – podkreślała z kolei Marlena Wolnik ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.Julita Golik i Jakub Bortko - autorzy pracy nr 7. Fot. A. Kolenda

 

Określenie standardów związanych z meblami i urządzeniami miejskimi nie będzie wiązać się z demontażem już istniejących i sprawnych elementów małej architektury w mieście – te mogą zostać ewentualnie ulepszone. Wszystkie zaś nowe realizacje, zwłaszcza miejskie, będą się opierać  o zasady, których określenie planowane jest w drodze uchwały Rady Miasta Rybnika.

 

Warto dodać, że w zakresie estetyki przestrzeni władze Rybnika, korzystając z możliwości, jakie oferuje tzw. ustawa krajobrazowa, pracują nad opracowaniem dokumentu regulującego kwestię reklam w mieście. Przystąpiono także do prac nad ustanowieniem w strefie śródmiejskiej parku kulturowego. Więcej na ten temat przeczytać można TUTAJ.

 

Źródło: Biuro Prasowe


 

 

Zachęcamy do obejrzenia wyróżnionych prac:
(kliknij w obrazek, żeby powiększyć)

 


Praca nr 6:

 

Praca nr 6  Praca nr 6


Praca nr 7:

 

Praca nr 7   Praca nr 7


Praca nr 8:

 

Praca nr 8   Praca nr 8


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-02-19

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.
(J. Piłsudski)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt