Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Z wizytą w partnerskiej Larissie


W minionym tygodniu prezydent Rybnika Piotr Kuczera przebywał w Grecji. Celem wizyty zorganizowanej z inicjatywy i we współpracy z Ambasadą RP w Atenach był rozwój partnerskich stosunków Rybnika i Larissy.Prezydent Rybnika wraz z Ambasador RP w Grecji Anną Barbarzak spotkał się z m.in. z Burmistrzem Larisy Apostolosem Kalogiannisem. Gospodarzowi Rybnika towarzyszył także przedstawiciel Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Rybniku Andrzej Polaczy.  Celem wizyty było omówienie kierunków współpracy i zainicjowanie kolejnego etapu w kontaktach między miastami.

 

Przypomnijmy, że Rybnik partnerskie kontakty z Larissą nawiązał w 2003 roku. Współpraca w głównej mierze opierała się na inicjatywach kulturalnych. Te będą realizowane w dalszym ciągu, a z uwagi na fakt, że Larisa ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2021, możliwe jest jeszcze większe zaangażowanie Rybnika w tę współpracę.

 

Podczas zaplanowanych w ramach wizyty w Grecji spotkań rozmawiano też o współpracy gospodarczej, jak również o współdziałaniu w zakresie turystyki i edukacji. Prezydent Rybnika spotkał się z przedstawicielami instytucji miejskich, edukacyjnych, izb przemysłowych, handlowych i rzemieślniczych, m.in. z władzami Greckiej Izby Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Atenach. Delegacja z Rybnika odwiedziła także siedzibę Ambasady RP, zapoznając się z możliwościami współpracy z innymi greckimi partnerami.

 

Warto dodać, że podczas wizyty dokonano uroczystego odsłonięcia drogowskazu, informującego o tym, jaka odległość dzieli Rybnik i Larissę – 1640 km. Znak stanął na dedykowanemu Rybnikowi rondzie.

 

Więcej informacji TUTAJ

 

 ***

 

LARISA jest greckim miastem leżącym w środkowej Grecji, na Nizinie Tesalskiej, nad rzeką Pinios, ok. 50 km od wybrzeża Morza Egejskiego. Miasto liczy ok. 150 tys. mieszkańców. Jest ośrodkiem przemysłowo-handlowym i turystycznym, a na jego terenie zlokalizowane są zakłady przemysłu włókienniczego, papierniczego, spożywczego (głównie cukierniczego i tytoniowego) oraz odzieżowego. Larisa jest także ważnym węzłem komunikacyjnym na szlaku łączącym 2 największe miasta Grecji – Ateny z Salonikami. Larisa ma bardzo bogatą historię, a do głównych zabytków, które można podziwiać w mieście, należą: teatr antyczny, tureckie mury obronne oraz ruiny świątyni na akropolu. Kontakty pomiędzy samorządami Larisy i Rybnika zostały poprzedzone współpracą nawiązaną przez miejskie orkiestry dęte. Dużą rolę w realizacji współpracy z Larisą pełnił Dimitris Tzavellas – Grek, który przez wiele lat mieszkał w Polsce.

 

Źródło: Biuro Prasowe
Odsłonięcie drgowskazu do Rybnika na rondzie w Larissie. Fot. archiwum prezydenta P. Kuczery.

Rondo dedykowane Rybnikowi w Larissie. Fot. archiwum prezydenta P. Kuczery.

Spotkanie z władzami Greckiej Izby Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Atenach. Fot. archiwum prezydenta P. Kuczery.
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-02-22

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.
(J. Piłsudski)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt