Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Edukacja regionalna w rybnickich szkołach


Od nowego roku szkolnego w czwartych klasach rybnickich szkół podstawowych wprowadzona zostanie edukacja regionalna. Lekcje będą odbywać się raz w tygodniu  w  ramach tzw. godzin prezydenckich.Inicjatywa jest efektem współpracy miasta z przedstawicielami stowarzyszenia DURŚ – Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich. Z pomysłem uruchomienia zajęć w rybnickich szkołach zgłosili się członkowie stowarzyszenia – Józef Porwoł i Alojzy Zimończyk.

 

–  Wielu rybniczan śląskie tradycje pielęgnuje w domu, przekazując je następnym pokoleniom w tzw. szkole domowej. Te niezwykle cenne dziedzictwo naszej kultury warto zaprezentować szerzej. Regionalizm jest wartością, którą trzeba pokazywać. Edukację w tym zakresie najlepiej zacząć od najmłodszych lat. Mam nadzieję, że współpraca miasta ze stowarzyszeniem DURŚ będzie twórcza i pokaże regionalizm w nowym świetle, jako wartościowe przesłanie dla młodych ludzi – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera

 

Kwestię wprowadzenia edukacji regionalnej w rybnickich szkołach była szeroko analizowana.

–  Zastanawialiśmy się m.in. na jakim etapie nauki ją wprowadzić. Doszliśmy do wniosku, że najlepszym momentem będzie okres szkoły podstawowej. Wtedy dzieci są na tyle otwarte, żeby atrakcyjnie zaprezentowane treści wzbudziły naturalną ciekawość, która z kolei być może będzie dalej rozwijana samodzielnie – wskazuje zastępca prezydenta Rybnika, Wojciech Świerkosz.
Fot. W. Troszka

 

Zajęcia z edukacji regionalnej będą się więc od 1 września 2016 roku odbywały obowiązkowo w każdej szkole podstawowej w klasach czwartych, w wymiarze jednej godziny tygodniowo w  ramach tzw. godzin prezydenckich. Jeżeli będzie zainteresowanie ze strony szkół gimnazjalnych, możliwe będzie także wprowadzenie edukacji regionalnej w ramach zajęć pozalekcyjnych.

 

Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli pracujących w rybnickich placówkach, prowadzących m.in. lekcje z historii, języka polskiego czy nauczania początkowego. Zostaną oni – w porozumieniu z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym – odpowiednio przeszkoleni. Jak wskazują przedstawiciele stowarzyszenia  DURŚ, zainteresowanie środowiska nauczycielskiego tematem jest bardzo duże, a wielu pedagogów ma ukończone tematyczne studia podyplomowe. Sama koncepcja programowa zajęć również zapowiada się ciekawie:

 

- Wybraliśmy program nauczania, którego autorami są pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. Program został przystosowany dla Rybnika i roboczo nazywa się „Rybnik na Górnym Śląsku”. Będzie bardzo dużo odniesień do miasta i jego historii – wszystko zaś na tle całego Górnego Śląska.  Program zakłada 5 kręgów tematycznych: moja rodzina, mój dom, moje sąsiedztwo, okolica, szkoła – czyli Śląsk w ujęciu historycznym i geograficznym. Nie będziemy uczyć gwary, ale każdej lekcji będą towarzyszyć  karty pracy, na których znajdą się fragmenty pisane gwarą. Uczniowie będą też mieli zadania-projekty, polegające np. na rozmowie gwarą – tłumaczy Alojzy Zimończyk ze stowarzyszenia DURŚ.

 

Warto dodać, że organizacja kolejnych zajęć z zakresu edukacji regionalnej będzie możliwa, jeżeli miasto pozyska środki z projektu Modelowa rewitalizacja miast. Kilkaset tysięcy złotych, o które wnioskuje miasto w tym zakresie, będzie mogło zostać przeznaczone na organizację zajęć dotyczących historii i kultury regionu odbywających się także w terenie, w formie wycieczek i warsztatów.

 

Źródło: Biuro PrasoweFot. W. Troszka
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-03-01

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.
(William Shakespeare)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt