Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

O smogu z rybnickimi radnymi


Problemy związane z likwidacją niskiej emisji oraz sposoby na jej ograniczenie, były tematem spotkania osób związanych z Polskim Alarmem Smogowym z rybnickimi radnymi, jakie odbyło się w miniony czwartek w rybnickim magistracie. Goszczący na spotkaniu Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego i jeden ze współzałożycieli Polskiego Alarmu Smogowego, podzielił się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami, związanymi z przeciwdziałaniem zanieczyszczeniu powietrza.

 

Już na wstępnie wyraźnie zaznaczył, że celem Polskiego Alarmu Smogowego, czyli inicjatywy skupiającej społeczne ruchy antysmogowe z południa Polski, nie jest i nigdy nie było wprowadzenie zakazu palenia węglem. Chodzi raczej o „ucywilizowanie” tego palenia. To zaś, zdaniem A. Guły osiągnąć można jedynie poprzez uporządkowanie na poziomie rządowym, dwóch podstawowych kwestii:

  • wprowadzenie odpowiednich norm jakości dla węgla sprzedawanego indywidualnym odbiorcom, tak by w piecach spalany był tylko węgiel dobrej jakości,
  • wprowadzenie standardów emisyjnych dla nowych pieców sprzedawanych w Polsce, określenie maksymalnych parametrów, czyli dopuszczalną emisję pyłów i benzo(a)pirenu dla tych urządzeń.

 

Janusz Mazur z Krajowej Agencji Poszanowania Energii, przekonywał z kolei jak ważna dla ograniczenia niskiej emisji jest dobrze przeprowadzona termomodernizacja. Wskazywał też na duże znaczenie programów zachęt dla mieszkańców, przy jednoczesnym prowadzeniu intensywnych działań informujących  i uświadamiających dla mieszkańców.

 

Obaj prelegenci z aprobatą wypowiadali się na temat opracowywanego w urzędzie miasta  programu dopłat do inwestycji ekologicznych na terenie Rybnika.  

 

Czwartkowe spotkanie miało formę szkolenia, stąd też nie zabrakło w jego trakcie czasu na dyskusję i pytania. Radni zwracali uwagę na wysokie koszty inwestycji ponoszone przez mieszkańca, który jednocześnie termomodernizuje dom i wymienia kocioł. Pytano też m.in. o programy dopłat, z jakich korzystać mogą spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe.

   

 

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że samorządowcy i organizacje społeczne muszą połączyć swoje siły w walce o wprowadzenie systemowych rozwiązań. Trzeba bowiem pamiętać, że choć odpowiedzialność za jakość powietrza spoczywa na władzach lokalnych i regionalnych, to nie mają one żadnych narzędzi prawnych, na podstawie których mogłyby wprowadzać poważne zmiany, takie choćby jak wspomniane określanie norm jakości węgla czy standardów emisyjnych dla domowych kotłów.

 
Fot. L. Tyl

Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-03-06

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.
(William Shakespeare)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt