Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rybnik zmienia granice


Od przyszłego roku granice Rybnika rozszerzą się. Miasto łączy się z gminą Czerwionka-Leszczyny. Połączenie obu jednostek to szansa na realizację wspólnych projektów i rozwój miast. Rybnik i Czerwionka-Leszczyny to gminy, które łączy bardzo wiele – nie tylko wspólna granica. Oba miasta są silnie osadzone w tradycji górniczej, zbliżają je wspólne problemy wynikające z restrukturyzacji branży wydobywczej, integruje podobna chęć rozwijania i wykorzystywania możliwości społeczności lokalnych.

 

Pomysł  połączenia obu gmin zrodził się podczas wspólnej realizacji projektu unijnego dotyczącego określania potencjału obszarów skupionych w okolicach autostrady A1 na terenie subregionu zachodniego województwa śląskiego. To wtedy uznano, że społeczno-ekonomiczny kapitał Czerwionki-Leszczyn w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą Rybnika to przepis na sukces dla obu miast.

 

–  Połączenie Czerwionki i Rybnika pozwoli na lepsze wykorzystanie bliskości autostrady A1. To  szansa na uruchomienie nowych stref aktywności gospodarczej, rewitalizację obszarów dziś niewykorzystywanych, podniesienie jakości życia mieszkańców w wielu obszarach – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

 

Formalności związane z połączeniem obu gmin trwają. Ze względu na wspólnie realizowany projekt niepotrzebne jest przeprowadzenie referendum – przepisy unijne pozwalają na zmianę granic administracyjnych gmin w przypadku, gdy w ocenie władz przynosi to korzyść mieszkańcom.

 

Połączenie gmin z całą pewnością  poprawi  atrakcyjność biznesową całego obszaru, zaowocuje rozbudowaniem sieci połączeń komunikacyjnych  i pozwoli na wspólne ubieganie się o kolejne unijne dotacje – wskazuje Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn.

 

Połączenie obu gmin stanie się faktem 1 stycznia 2017 roku. Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy obszar Rybnika zwiększa się.  W 2001 roku do Rybnika dołączyła gmina Ochojec. Kilka lat temu przyłączyć do miasta chciały się także sąsiednie Rudy, jednak pomimo aktywności grupy mieszkańców pomysł nie został zrealizowany.

 

Źródło: Biuro Prasowe
Połączenie Czerwionki i Rybnika pozwoli na lepsze wykorzystanie bliskości autostrady A1" - podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-04-01

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło .

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt