Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Umowa klastra podpisana


Współpraca pomiędzy sferą nauki i biznesu w Rybniku będzie rozwijała się coraz lepiej. Wszystko dzięki podpisanej 11 kwietnia w Urzędzie Miasta Rybnika umowie partnerstwa Klastra Centrum Innowacji Technologicznych. Klaster będzie tworzyć innowacyjną sieć współpracy podmiotów działających w celu wspierania rozwoju miasta i całego regionu. Jego powstanie jest oddolną inicjatywą przedsiębiorców. Miasto przystąpiło do niej i będzie aktywnie wspierać działalność klastra.

 

W spotkaniu, podczas którego podpisano partnerstwo, uczestniczył Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera oraz przedstawiciele przedsiębiorstw, uczelni wyższych, instytucji badawczo-rozwojowych. 
Fot. W. Troszka

 

Umowę sygnowało 12 podmiotów – oprócz Miasta są to firmy założycielskie klastra, chcące rozwijać transfer wiedzy i technologii w branży energetycznej i budowlanej, a także szkoły wyższe:

 • Newcon Energy Polska Sp. z o.o. (Prezes Zarządu: Wojciech Tesarczyk)
 • Konsun Sp. z o.o. (Prezes Zarządu: Wojciech Tesarczyk)
 • Przedsiębiorstwo Spedycyjno-Transportowe Transgór SA (Prezes Zarządu: Antoni Mainczyk, Członek Zarządu: Piotr Fusiarski).
 • SPIN-US Sp. z o.o. (Prezes Zarządu Katarzyna Papież-Pawełczak, Członek Zarządu Wojciech Kiljańczyk)
 • Centrum Badań i Analiz Technicznych Sp. z o.o (Prezes Zarządu Prof. dr hab. inż. Aleksandra Nawrata, Wiceprezes Zarządu Ryszard Gąsior)
 • Eco Site Sylwia Brzezicka-Tesarczyk (Sylwia Brzezicka-Tesarczyk)
 • ELFRAN Franciszek Ścisłowicz (Franciszek Ścisłowicz)
 • Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego (Prezes Zarządu Andrzej Żylak, Wiceprezes Zarządu Marek Brożyna)
 • Widerski Michał Widerski (Michał Widerski)
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach (Prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk)
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (Prorektor ds. organizacji, finansów i rozwoju prof. UE dr hab. Robert Tomanek)
 • Miasto Rybnik (Prezydent Piotr Kuczera).

 

W praktyce Klaster będzie dążył do budowania współpracy pomiędzy podmiotami działającymi w jego ramach, realizacji wspólnych przedsięwzięć gospodarczych i społecznych czy wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.Fot. W. Troszka

 

–  Wchodzimy w okres głębokiej współpracy zaplecza intelektualnego naszego miasta, uczelni wyższych, które są obecne w regionie, firm lokalnego biznesu oraz władz samorządowych. Wyrażam nadzieję, że ta współpraca przyniesie owoce wspólnocie samorządowej Rybnika oraz będzie oddziaływała na cały region. Będziemy dobrym przykładem, w jaki sposób można dzisiaj współpracować, wymieniać się doświadczeniami i powodować, że życie gospodarcze miasta, regionu rozwija się dynamicznie, bardziej twórczo. Wierzę, że mieszkańcy będą mogli odczuć z tego wielki pożytek. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie inicjatywy – wskazywał prezydent Rybnika Piotr Kuczera

 

Na potrzebę współpracy wskazują także środowiska biznesowe: 

 

–   Spotkania, które mieliśmy okazję odbyć kilka tygodni temu pokazały, że jest w Rybniku sporo do zrobienia w zakresie odnawialnych źródeł energii czy innowacyjności. Rybnikowi udało się zostać miastem-symbolem kultury, mamy np. dobre kabarety, muzykę i każdy kojarzy Rybnik z centrum kulturowym. Bardzo bym sobie życzył, by za jakiś czas to samo mówiono o nas w kontekście innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Mamy możliwości, mamy zapał, nie może nam się nie udać. Liczę, że do dzisiejszej dwunastki sygnatariuszy dołączą kolejni – mówił przedsiębiorca Wojciech Tesarczyk, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. Fot. W. Troszka

 

Na ważność integracji uczelni, jednostek naukowo-badawczych, samorządów terytorialnych oraz przedsiębiorstw wskazywali także przedstawiciele uczelni wyższych.

 

–   Nauka, gospodarka samorząd – ten trójkąt jest bardzo ważny. Dzisiejszy uniwersytet to uczelnia społecznie odpowiedzialna, która współpracuje z otoczeniem i z którą otoczenie chce współpracować. Z tej dwukierunkowej współpracy są korzyści dla społeczeństwa. Tak postrzegamy swoją rolę i cieszymy się z obecności w tym gronie –  wskazywał prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

–   Dla uczelni biznesowej, takiej jak Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach współpraca z biznesem i administracją to fundament działalności. Uczelnie regionu mają olbrzymi potencjał. Taka współpraca pozwala wychwycić nowe impulsy rozwojowe z korzyścią dla wszystkich – zaznaczał prorektor ds. organizacji, finansów i rozwoju prof. Uniwersytetu Ekonomicznego  dr hab. Robert Tomanek.

 

–  Powstanie klastra w Rybniku, to ważny sygnał dla samorządowców i mieszkańców. Dobrze, że w ramach wspólnej inicjatywy swoje wysiłki będą realizować przedsiębiorcy, przedstawiciele uczelni oraz magistratu. Rozwój gospodarczy wymaga współpracy, a ta powinna pozytywnie wpływać na możliwości zatrudnienia w mieście oraz regionie. Na uwagę zasługuje również to, że klaster będzie działał w ramach rybnickiego kampusu - komentował Wojciech Kiljańczyk członek zarządu SPIN-US Sp. z o.o. Fot. W. Troszka

 

Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i inicjatyw gospodarczych, integracja środowiska społeczno-gospodarczego regionu, organizacja działań edukacyjnych, realizacja zadań wspierających innowacje, działania na rzecz budowy społeczeństwa opartego na wiedzy – to niektóre z obszarów planowanej działalności klastra. Wszystko zaś po to, by wzmacniać wizerunek regionu w oczach potencjalnych inwestorów i stymulować jego rozwój.

 

 

Źródło: Biuro Prasowe


 

Prezydent Piotr Kuczera o znaczeniu klastra dla rozwoju Rybnika:


Wojciech Tesarczyk o szansie na pozyskiwanie środków unijnych, jaką daje klaster:

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-04-11

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Awansu można się nawet dochrapać. Pod warunkiem jednak, że i szefowi przyśni się to samo.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt