Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz – pierwsze obrady kapituły


Członkowie Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, którą tworzą przedstawiciele ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju, spotkali się na pierwszych obradach, dyskutując o zgłoszonych do rybnickiego konkursu książkach.Juliusz to pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku. Nagroda w wysokości 40 tys. złotych przyznawana będzie corocznie za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

 

– Miasto powinno zachować równowagę w rozwoju i stawiać także na kulturę. Ten element został rozbudowany, co widać w tegorocznym budżecie miasta i podejmowanych inicjatywach. Jedną z nowych propozycji jest Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz, odsyłająca do postaci Juliusza Rogera, który uczynił dla miasta na niwie społecznej wiele dobrego. Liczę, że nagroda będzie się rozwijała, dając Rybnikowi szansę stania się miejscem dyskusji o literaturze współczesnej – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Miasta Rybnika.
Fot. W. Troszka

 

Nowa inicjatywa literacka spotkała się ze sporym zainteresowaniem – w niespełna 2 miesiące zgłoszono aż 102 tytuły autorów z różnych stron Polski. Nadesłano m.in. pozycje tak poczytnych twórców, jak: Szczepan Twardoch, Katarzyna Bonda, Anna Janko, Michał Witkowski, Marcin Zagadło, Wojciech Chmielarz, Ziemowit Szczerek.

 

O wrażeniach związanych z lekturą nadesłanych na konkurs publikacji oraz o dyskusji toczącej się między oceniającymi opowiadali podczas konferencji prasowej w rybnickim magistracie przedstawiciele jury – dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek i prof. Anna Kałuża.

 

Obrady kapituły są niestety tajne, możemy mówić tylko o ogólnych szczegółach. Spotkaliśmy się między 8 a 10 kwietnia w Rybniku, wybierając wstępnie spośród ponad stu zgłoszonych książek 24, które poddane zostaną dalszej ocenie. Spośród nich na następnym spotkaniu kapituły, które odbędzie się w czerwcu, wskażemy trzy nominacje do nagrody  – wskazywała przewodnicząca jury, prof. Anna Kałuża.

 

–  Ilość wydawnictw, które nadesłały swoje propozycje na nowy przecież konkurs, który jeszcze nie ma jeszcze swojego miejsca w tzw. geografii literackiej,  jest zadawalająca. Rozpoczęło się coś nowego, jeżeli dojdzie do następnych edycji, to tych książek będzie  z pewnością jeszcze więcej, bo utrwali się pewna marka, świadomość, że Rybnik patronuje takiemu konkursowi – dodaje prof. Zbigniew kadłubek.

 

Spotkanie było także okazją do zaprezentowania logo przedsięwzięcia. Konkurs na wyłonienie elementu identyfikacji graficznej Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz rozstrzygnięto w połowie marca. Przedsięwzięcie cieszyło się sporym zainteresowaniem – wpłynęło 45 bardzo różnorodnych prac, nawiązujących do postaci patrona jak i samej idei konkursu literackiego.

Zwyciężył projekt Macieja Kwaśniewskiego ze Szczecina, bazujący na połączeniu inicjałów Juliusa Rogera. W kształt znaku został wkomponowany charakterystyczny profil wąsów patrona konkursu. W znaku można też dopatrzeć  się symbolu książki i stalówki pióra.

 

Z projektem można zapoznać się na stronie internetowej dedykowanej przedsięwzięciu: http://nagrodajuliusz.pl/Fot. W. Troszka

 

Zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony 16 października podczas finału Rybnickich Dni Literatury.

W tym roku będą to dni bardzo literackie. Hasłem przewodnim tej edycji będą kobiety. Planujemy kilka wydarzeń teatralnych, na inaugurację czeka nas spektakl „Lilka –  cud miłości” z Magdaleną Zawadzką w roli głównej, traktujący o życiu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Do Rybnika przyjedzie też Krystyna Janda z monodramem Danuta W. Wystąpi także kabaret literacki Dużo kobiet bo aż trzy. Na zakończenie wyjątkowe wydarzenie literacko-multimedialne „Fortuna plays Szymborska”, w którym wiersze z ekranu filmowego czyta sama poetka , a całość okrasza zespół jazzowy. Będzie bardzo literacko, ale też bardzo nowocześnie, a laureata nagrody Juliusz poznamy ostatniego dnia festiwalu  – informuje Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.Fot. W. Troszka

 

Przypominamy, że zgłoszone do konkursu książki ocenia kapituła w składzie:

 

  • dr Kacper Bartczak – tłumacz, poeta, amerykanista, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego,
  • dr Joanna Bednarek – tłumaczka zajmująca się także posthumanistycznymi filozofiami, związana z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek – eseista, filolog klasyczny, regionalista, komparatysta, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • prof. Anna Kałuża – literaturoznawczyni, krytyczka, związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach,
  • dr Jakub Momro – literaturoznawca, filozof, tłumacz, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
  • prof. Arkadiusz Żychliński – filolog, tłumacz, pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • prof. Alina Świeściak – literaturoznawczyni, krytyczka, związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach,
  • dr Michał Warchala – zajmuje się socjologią i filozofią religii, pracownik Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie.

Źródło: Biuro Prasowe UMFot. W. Troszka
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-04-19

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kto sądzi, iż zdoła się obejść bez całego świata, myli się bardzo; ale kto sądzi, że świat nie może się obejść bez niego, myli się jeszcze bardziej.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt