Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rybnickie Forum Kultury za nami


Wielką debatę poświęconą kondycji kultury w Rybniku z całą pewnością można uznać za sukces.Spotkanie z udziałem twórców, animatorów działań kulturalnych, organizatorów wydarzeń artystycznych w mieście oraz przedstawicieli  władz samorządowych pokazało, że o kulturze nie tylko warto rozmawiać, ale przede wszystkim trzeba ciągle stymulować jej rozwój.

 

Rybnickie Forum Kultury odbyło się 15 kwietnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Debata poświęcona życiu artystycznemu w Rybniku zgromadziła prawie 200 osób zainteresowanych rozwojem oferty artystycznej miasta.

 

 – Bardzo się cieszę, że Rybnickie Forum Kultury spotkało się z takim wielkim zainteresowaniem. Świadczy to o tym, że szeroko rozumiana działalność artystyczna jest tematem ważnym, a Rybnik nieprzypadkowo kojarzony jest jako miasto  stawiające na kulturę i jej rozwój. Nie można rozmawiać o kulturze w mieście bez osób ją współtworzących. Tylko współpraca samorządu z sektorem kultury pozwoli na stworzenie ciekawej oferty Rybnika w tym zakresie, która będzie konkurencyjna tle innych miast – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Fot. W. Troszka

 

Spotkanie stworzyło przede wszystkim możliwość nawiązania nowych kontaktów pomiędzy twórcami, organizatorami i odbiorcami kultury. Było też bardzo bogate pod względem treści merytorycznych, przekazywanych przez prelegentów. Gościem specjalnym wydarzenia był Bogdan Zdrojewski, poseł do parlamentu Europejskiego, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2007-2014, który – próbując odpowiedzieć na pytanie: „Czy kultura się opłaci” – dokonał swojego rodzaju diagnozy sytuacji kulturalnej w Polsce, wskazując na osiągnięcia w tym zakresie i konieczne drogi rozwoju:

 

Trzy elementy muszą być spełnione, aby inwestycje w kulturę miały finalnie charakter korzystny. Musimy przede wszystkim inwestować w szkoły muzyczne, plastyczne, teatralne – krotko mówiąc, kształcić artystów. Pod tym względem Polska stała się państwem absolutnie wyróżniającym się na mapie Europy. Konieczny jest także rozwój infrastruktury, przestrzeni dla uprawiania sztuki – muszą powstawać opery, filharmonie, sceny, sale z odpowiednią akustyką. Inwestowanie w artystów i sceny nie ma jednak sensu bez wykształconej publiczności. Ten element jest niestety zaniedbany i trzeba  wiele w tym zakresie zrobić – podkreślał Bogdan Zdrojewski, zaznaczając jednocześnie, że miasto, które dyskutuje o kulturze jest skazane na sukces.Fot. W. Troszka

 

W dalszej części spotkania kierownik Biura Kultury – Elżbieta Wolny-Luks przedstawiła „Poradnik organizatora wydarzeń kulturalnych w Rybniku”. Z kolei Maciej Zygmunt, przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach i Izabela Karwot, p.o. dyrektora Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach uwagę poświecili kwestiom edukacji kulturalnej.

 

Sporo informacji padło też w temacie dotyczącym sposobów pozyskiwania środków finansowych na organizację inicjatyw kulturalnych, o których to sprawach  informował zebranych Piotr Masłowski, Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika.Fot. W. Troszka

 

Wydarzenie zwieńczył prowadzony przez Marka Twaroga, redaktora naczelnego Dziennika Zachodniego, panel dyskusyjny: „To Ty tworzysz kulturę” z udziałem prelegentów. Dyskutowano m.in. o wielkich koncertach w Rybniku w kontekście tego, czy taka forma promocji miasta się opłaca i przynosi korzyści mieszkańcom. Rozmawiano także m.in. o  kształtowaniu dialogu pomiędzy kulturą a przedsiębiorczością, o formach wsparcia dla młodych artystów, możliwościach rozwoju artystycznego w Rybniku, edukacji kulturalnej i promocji wydarzeń w mieście.

 

W ramach Rybnickiego Forum Kultury nie mogło też zabraknąć wrażeń artystycznych. Koncert  zespołu Chwila Nieuwagi, miniwystęp duetu jazzowego (Robert Czech i Piotr Wojaczek), premiera teledysku „Still”  formacji BeatWins zapewniły uczestnikom rozrywkę na wysokim poziomie.

 

Źródło: Biuro Prasowe UMFot. W. Troszka
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-04-19

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Najlepszym lekarstwem na gniew jest poczekać.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt