Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Zmiany na ul. Kościuszki


Ruszają prace na ulicy Kościuszki związane ze zmianą jej aranżacji. Kortenowe donice, które wywołały sporo dyskusji w mieście, zostaną ułożone inaczej, a ostateczny wygląd całej przestrzeni będzie wynikiem szerokich konsultacji.Po przeprowadzeniu szeregu analiz oraz uwzględnieniu oczekiwań mieszkańców Prezydent Miasta Rybnika podjął decyzję o innym niż pierwotnie planowano zagospodarowaniu terenu przy ul. Kościuszki. Na początek zostanie zmienione ułożenie kortenowych donic na ul. Kościuszki:

 

Cała prawa strona ulicy Kościuszki, patrząc od bazyliki w kierunku dworca PKP, zostanie na nowo zagospodarowana. Mieszkańcy zgłaszali przede wszystkim uwagi o zbyt gęstym ustawieniu donic. Dlatego do zagospodarowania drugiego odcinka ulicy wykorzystane będą istniejące donice, które ustawimy w większych odstępach a pomiędzy nimi zasadzony zostanie specjalny gatunek ozdobnej trawy, rozplenica  japońska – wyjaśnia Piotr Kuczera.

 

Donice ustawiane będą co 10 metrów. Miejsca ich montażu  wskazują w tej chwili specjalne zielone znaczniki. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Bolesława Chrobrego do dworca PKP wykorzystanych zostanie 27 donic. Pomiędzy nimi będą trawiaste wyspy zieleni, a element dekoracyjny stanowić będzie wspomniana rozplenica japońska.

 

Zmieni się także druga strona ulicy Kościuszki, co jest efektem zgłaszanych przez mieszkańców oraz osób prowadzących działalność gospodarczą na ul. Kościuszki sugestii wskazujących przede wszystkim na problem  braku miejsc postojowych wykorzystywanych w celu kilkuminutowego załatwienia spraw przy ul. Kościuszki:

 

Druga strona ulicy musi nawiązywać  wyglądem do przeciwnej i także będzie konstruowana w oparciu o kortenowe donice. Tutaj jednak przemyślenia wymagają możliwości związane z wydzieleniem stref dla pieszych, rowerzystów, samochodów, wysp zieleni, miejsc dla autobusów, wskazaniem roli elementów malej architektury itp. Dlatego też latem we współpracy z SARP-em ogłoszony zostanie konkurs na projekt zagospodarowania tej przestrzeni, tak by w wyniku „burzy mózgów” wybrać rozwiązania najbardziej korzystne, pozwalające traktować ulicę Kościuszki jako reprezentatywną aleję Rybnika uwzględniającą zróżnicowane potrzeby mieszkańców – dodaje gospodarz miasta. 
Fot. A. Skupień

 

Osłaniające nowo zasadzone drzewa kortenowe donice pojawiły się na ulicy Kościuszki w związku z koniecznością przeprowadzenia wymiany rosnących tam robinii akacjowych.

 

Drzewa wymagały interwencji ze względu na zły stan fitosanitarny, potwierdzony specjalistyczną opinią dendrologiczną. Cześć drzew została już usunięta, kolejne będą usuwane systematycznie. W miejsce robinii pojawiają się osłonięte donicami lipy w odmianie rancho. Zastosowanie donic bez dna jest konieczne ze względu na gęstąinfrastrukturę podziemną w pasie zieleni przydrożnej. Ocieplone wewnątrz i zaaranżowane kortenem z zewnątrz donice gwarantują długi okres wegetacji drzew – tłumaczy Andrzej Kozera, dyrektor Zarządu Zieleni miejskiej w Rybniku.

 

Wymiana drzew i zmiana aranżacji będzie dokonywana sukcesywnie. Od wtorku, 26 kwietnia, ruszają prace związane z wycinką 10 robinii na prawym odcinku ulicy od bazyliki w kierunku skrzyżowania ulic Kościuszki-Bolesława Chrobrego. W miejsce drzew przygotowany zostanie fundament pod donice, potem planowane jest przeniesienie „nadprogramowych” donic wraz z drzewami z odcinka od skrzyżowania ulic Kościuszki-Bolesława Chrobrego do dworca PKP.

 

Po zakończeniu tych prac  planowana jest  kontynuacja wymiany chorych drzew i uzupełnianie przestrzeni między donicami trawą z rolki oraz ozdobną trawą o nazwie rozplenica japońska. Prace zakończą się z końcem maja.

 Tak dziś wygląda prawa strona ul. Kościuszki. Fot. A. Skupień

Fot. A. Skupień

 

Opinia dendrologiczna opracowana przez mgr. Piotra Kamińskiego dotycząca stanu fitosanitarnego robinii akacjowej i dalszej przydatności tego drzewa w nasadzeniach przyulicznych.


PDF (743 KB)

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-04-25

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Panować nad sobą - to najwyższa władza.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt