Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Budowa drogi Racibórz-Pszczyna – harmonogram


Budowa drogi Racibórz-Pszczyna to dla Rybnika ogromna szansa. Inwestycja usprawni przede wszystkim dojazd do autostrady A1 i odciąży centrum miasta od ruchu pojazdów. Aby móc zrealizować przedsięwzięcie, Miasto – na mocy uzyskiwanych pozwoleń – przejmie grunty, na których przebiegać będzie droga.Droga była naniesiona na plany miasta od lat 70., o tym, że inwestycja oznaczać będzie dla niektórych mieszkańców konieczność przekazania swoich nieruchomości wiadomo było już od 2011 roku, kiedy to rozpoczął się proces projektowania. W drugiej połowie 2012 roku odbywały się pierwsze  spotkania z mieszkańcami w urzędzie miasta i w terenie, na których prezentowane były koncepcje i założenia inwestycji. Wówczas w terenie pojawili się geodeci i przedstawiciele projektantów, którzy odwiedzali nieruchomości i przygotowywali dokumentację.

 

Przełomowym dla przedsięwzięcia momentem był rok 2015. Dokonany został wtedy podział planowanej koncepcji na dwa zadania, stworzono sprawny montaż finansowy inwestycji w oparciu o środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, zintensyfikowano starania o unijne dofinansowanie. Złożono też wnioski o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska dokonała zaś powtórnej ocena środowiskowej przedsięwzięcia. Jednocześnie trwały spotkania z mieszkańcami wyjaśniające bieżący stan rzeczy.  Spotkania były też organizowane na przełomie marca i kwietnia 2016, kiedy to perspektywa otrzymania unijnej dotacji stawała się coraz bardziej realna. Po wyborze przez Zarząd Województwa Śląskiego projektu Miasta Rybnika do dofinansowania i przyznaniu na ten cel  289 989 933,34 zł rozpoczęto cykl indywidualnych spotkań z mieszkańcami. Pomimo zaawansowanych przygotowań, przepisy nie pozwalają jednak na tym etapie na wypłacenie odszkodowań dla mieszkańców.

 

W chwili obecnej miasto czeka bowiem na zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Dopiero po jego otrzymaniu Wojewoda Śląski będzie mógł wydać decyzje, które pozwolą wypłacić odszkodowania dla mieszkańców. Zgodnie z przewidywanymi terminami, wypłaty odszkodowań będą mogły być zrealizowane na przełomie III i IV kwartału br.

 

W związku z tym, że mieszkańcom posiadającym nieruchomości na terenach, przez które przebiegać będzie rybnicki odcinek drogi Racibórz-Pszczyna towarzyszyła długoletnia niepewność dotycząca realizacji inwestycji oraz biorąc pod uwagę fakt, że osoby te nie mogły dokonać samodzielnie  sprzedaży swoich nieruchomości czy też inwestować  w rozwój swoich posesji, Miasto przygotowało dla nich specjalną ofertę.

 

Jeszcze przed wspomnianą decyzją wojewody rozstrzygnięty zostanie przetarg na wyłonienie rzeczoznawcy, który wykonana wyceny nieruchomości. Wartości przygotowanych  wycen będą znane mieszkańcom w połowie czerwca br. Mieszkańcy, którzy po wydaniu decyzji ZRID dobrowolnie zdecydują się oddać swoje nieruchomości na rzecz inwestora,  otrzymają dodatkowo 5% wartości nieruchomości ustalonej przez rzeczoznawców i dodatkowe 10 000 zł za budynek mieszkalny. W czerwcu br. Miasto zorganizuje też dedykowane targi budownictwa, na których zaprezentowane zostaną nieruchomości do nabycia. Miasto zaoferowało też zaliczki finansowe w maksymalnej kwocie  do 200 000 zł w związku z planowanym odszkodowaniem. Do tej pory z tej możliwości skorzystały 4 rodziny, które otrzymały już środki finansowe.

 

Zgodnie z zapisami ustawy, termin opuszczenia nieruchomości nie może być krótszy niż 3 miesiące, licząc od dnia wydania decyzji zezwalającej na realizacje inwestycji drogowej (ZRID). Miasto złożyło jednak wniosek do wojewody o wydłużenie tego terminu do 6 miesięcy. Biorąc pod uwagę spodziewany termin wydania wspomnianej decyzji, mieszkańcy będą musieli opuścić swoje nieruchomości w I kwartale 2017 roku. Miasto przy współpracy z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej przygotowuje mieszkania tymczasowe dla osób które nie zdążą ze zmianą miejsca zamieszkania. Przygotowywany jest również magazyn dla osób, które tymczasowo będą potrzebowały miejsca na przechowanie swoich rzeczy.

 

Na początku drugiej połowy roku planowane jest ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Na przełomie 2016 i 2017 roku  plac budowy oddany zostanie wybranemu wykonawcy. W pierwszych dwóch kwartałach 2017 roku rozpocznie się budowa, a jej zakończenie przewidywane jest na koniec 2019 roku.

 

Koszt dofinansowania to 290 mln zł, zaś całkowita wartość inwestycji szacowana jest na 433,7 mln zł, z czego 83 mln zostały zabezpieczone na wypłatę odszkodowań.

 

Każda z osób mieszkających w przebiegu planowanej drogi, która potrzebuje dodatkowej informacji na temat tej inwestycji, może je uzyskać osobiście w Wydziale Dróg Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Rzecznej 8 w godzinach pracy urzędu. Osoby zainteresowane mogą również pisać na adres mailowy: drogi@um.rybnik.pl (w temacie maila proszę wpisać: ”Droga Racibórz-Pszczyna”) lub dzwonić pod numer telefonu: 32 43 92 126, 32 43 92 124.Budowa drogi Racibórz-Pszczyna – harmonogram działań


PDF (627 KB)

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-05-11

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt