Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Dni Rybnika – historycznie i w dzielnicach


Już po raz dziewiaty świętujemy Dni Rybnika. Będzie Michał Szpak, zespół Kombii, Kasia Cerekwicka  i najlepsze polskie kabarety. Będą  rycerze, orkiestry dęte, mażoretki, jarmarki, pchle targi i „Nojlepszo Słodko Żymła”… A to oczywiście nie wszystko!Co zatem ciekawego czeka nas podczas tegorocznego Święta Miasta?

 

W tym roku podczas Dni Rybnika bawimy się nie tylko w śródmieściu, ale i w dzielnicach miasta. W trakcie Święta Miasta festyny i dzielnicowe imprezy czekają nas m.in. w Boguszowicach Starych, Niedobczycach, Ligocie-Ligockiej Kuźni oraz Meksyku.

 

Warto pamiętać, że obchodzone od 9 lat Święto Miasta ustanowione zostało w związku z przypadającym 13 czerwca dniem Św. Antoniego, patrona Rybnika. Tradycyjnie więc Dniom Rybnika towarzyszyć będzie przemarsz z bazyliki ulicami miasta z zabytkową figurą tego świętego - w niedzielę, 19 czerwca.

 

 „Okażmy naszą radość z opieki św. Antoniego, uczestnicząc w uroczystej sumie odpustowej i procesji ulicami miasta ku czci patrona Rybnika” – zachęca prezydent Rybnika Piotr Kuczera – „Chciałbym, żeby to była radosna procesja, ale nie powinno zabraknąć też elementu refleksji nad tym, czym jest miasto, czym jest wspólnota obywateli. Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców Rybnika: weźmy jak najliczniejszy udział w procesji i pokażmy jak barwne i różnorodne jest nasze miasto!”. W pomieszczeniach, przy ul. Sobieskiego 20, które większości rybniczan kojarzą się z mieszczącą się tam przez lata „Cepelią”, otwarty zostanie punkt informacji miejskiej "Halo Rybnik", gdzie odtąd będzie można „zasięgnąć języka”, o tym co ciekawego dzieje się w mieście, kupić pamiątkowy rybnicki gadżet, napić się kawy, a także spotkać wielu ciekawych ludzi.

 

Spora część rybnickiego świętowania, ze względu na rocznicę chrztu Polski, dziać się będzie „z historią w tle”, w Wioska rycerskaprawdziwie średniowiecznych klimatach.

Do czasów Mieszka I nawiązywać będzie Jarmark Muzealny oraz uliczni grajkowie. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się Wioska Rycerska, w którą 18 czerwca zamieni się stadion lekkoatletyczny.

 

Również dzień później, w niedzielę, 19 czerwca  przeniesiemy się w czasie, do roku 966, by uczestniczyć w inscenizacji chrztu Polski oraz średniowiecznej imprezie na rybnickim rynku.

 

Po raz drugi Dniom Rybnika towarzyszyć będą również Dni Seniora. Rybniczanie 60+ wzorem ubiegłego roku będą mogli uczestniczyć w dedykowanym im koncertom i wykładom.

 

Z kolei rzemieślniczy konkurs „Nojlepszo słodko żymła” oraz mistrzostwa młodych cukierników zaspokoją z pewnością nawet najbardziej wybredne podniebienia.

 

 

 

Złota Lira

Od kilku lat, w krajobraz Dni Rybnika na dobre wpisały się barwne przemarsze orkiestr dętych i towarzyszących im mażoretek. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira” jest jednak znacznie starszy niż Święto Miasta.

 

Tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa, bo jubileuszowa – Złota Lira odbędzie się w Rybniku już po raz 25. Między innymi z tej okazji orkiestry dęte wyjdą w miasto, do dzielnic, uatrakcyjniając swoją siłą szereg lokalnych imprez.

 


 

Dni Rybnika to oczywiście również gwiazdy – w tym roku na rybnickim stadionie zagrają dla nas Michał Szpak, zespół Kombii oraz Katarzyna Cerekwicka. To jeśli chodzi o gwiazdy muzyki rozrywkowej, bowiem na stadionie czeka nas też prawdziwy „wysyp” gwiazd kabaretu.

 

 

KabaRYJton czyli nawiązujący do „Ryjka” kabaretowy maraton ściągnie na rybnicki stadion nie tylko gospodarzy, czyli rybnicki Kabaret Młodych Panów, ale też grupy Smile, Łowcy.B, Jurki czy Mariusza Kałamagę.

 

„Kabarety to wprawdzie nie jest nic nowego na dniach miasta, bo w poprzednich latach bywały już kabaretony czy występy pojedynczych kabaretów, natomiast na pewno nowością jest formuła, rozmiar i zasięg tego pomysłu.” – przekonuje Piotr Sobik z Kabaretu Młodych Panów.

 

Co ważne, rybnicki KabaRYJton ma charakter dobroczynny. Jest to impreza charytatywna – cały dochód z imprezy przeznaczony będzie na rehabilitację ikony polskiego kabaretu – Bohdana Smolenia. 


 

 

Organizacja dwóch dużych koncertów na stadionie to również wyzwanie logistyczne dla miasta:

„Ze względu na konieczność połączenia sobotniego koncertu z niedzielnym kabaretonem, scena ustawiona jest bardzo blisko. Chodzi oczywiście o zapewnie komfortu oglądającym. Publiczność będzie znajdowała się na torze żużlowym, który będzie oczywiście profesjonalnie zabezpieczony odpowiednimi podestami, na których pierwszego dnia będzie można poskakać, a drugiego znajdzie się tam sektor VIP” – opowiada Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

 

 

Warto również dodać, że o sprawny powrót  rybniczan z sobotnich i niedzielnych koncertów zapewni dziewięć  dodatkowych linii autobusowych, odjeżdżających z okolic stadionu do poszczególnych dzielnic tuż po zakończeniu imprez. 

 

A zatem - zapraszamy na Dni Rybnika! 

 Fot. L. Tyl

 

Zobacz również:

 

 

 

Szczegółowy program Dni Rybnika:

(kliknij w baner)


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-06-07

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Chciano za szczęściem rozesłać list gończy,
ale nikt nie potrafił podać rysopisu...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt