Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Jubileuszowa Złota Lira


Już po raz 25. Rybnik na kilka dni zamieni się w barwną i głośną salę koncertową. Znakomite orkiestry dęte i widowiskowe mażoretki, już w najbliższy piątek przemaszerują w barwnej paradzie na rybnicki rynek.W trakcie jubileuszowego, XXV Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Detych "Złota Lira", zaprezentuje się wiele znakomitych orkiestr i formacji tanecznych zarówno polskich jak i zagranicznych. Publiczność będzie miała okazję posłuchać i obejrzeć pokazy artystyczne zespołów m.in. z Turcji, Rumunii, Włoch, Grecji, Litwy, Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy, Krakowa, Starego Sącza, Poddębic, Czerwionki-Leszczyn, Raciborza, Rybnika.

 

 

 • Festiwal rozpocznie się w piątek 17 czerwca. Wtedy to od rana w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbywają się przesłuchania konkursowe orkiestr o Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Złotą Lirę" (druga część w sobotę). O godzinie 10.00 na rybnickim rynku rozpoczną się prezentacje zespołów festiwalowych.

  Prawdziwe widowisko rozpocznie się o godzinie 14.30 kiedy to z Placu Jana Pawła II na rybnicki Rynek wyruszy barwny przemarsz wszystkich czterdziestu czterech festiwalowych grup. Uroczysta Inauguracja na Rynku zaplanowana jest na godzinę 15.00.

  Po południu na Rynku będzie można posłuchać kolejnych prezentacji festiwalowych, odbędzie się też konkurs mażoretek, czyli VII Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski Mażoretek, w którym wezmą udział. m.in. mażoretki z Litwy, Węgier, Czech, Poddębic, Czerwionki-Leszczyn, Raciborza, Niedobczyc.

  Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert gwiazdy wieczoru, którą jest w tym roku Rudi Schuberth z towarzyszeniem Big Bandu Polskiego Radia Katowice.

 

 • Sobota, 18 czerwca upłynie pod znakiem koncertów plenerowych w miastach ościennych. Wieczorem w niedobczyckim Parku im. H. Czempiela zaplanowano Jubileuszowy Piknik Muzyczny XXV-ej edycji festiwalu. Druga część Pikniku w niedzielę.

 

 • Niedziela 19 czerwca, to przede wszystkim uroczysty Koncert Galowy w Teatrze Ziemi Rybnickiej o godz. 17.30. W czasie koncertu ogłoszone zostaną wyniki konkursów orkiestr i mażoretek, zaprezentują się także laureaci Festiwalu. W ramach tego wydarzenia wystąpi m.in. Polsko-Grecka Orkiestra Miast Partnerskich Rybnik-Larissa z towarzyszeniem wyjątkowych gości z zagranicy - na scenie zaprezentują się trębacze: Vlado Kumpan (Słowacja) i Gerassimon Ioannidis (Grecja) oraz polski saksofonista Artur Motyka.

 

Zapowiada się barwne i pełne ciekawych muzycznych wrażeń wydarzenie muzyczne.

Festiwal odbywa się w ramach  Dni Rybnika  Logo Dni Rybnika

 

 

Szczegółowy program na stronie www.zlotalira.pl

 

Zapraszamy!
Złota Lira na rybnickim rynku. Fot. L. Tyl

 

 

Przypomnijmy, że hejnał festiwalu "Złota Lira" autorstwa kompozytora Józefa Szwedy, zabrzmiał po raz pierwszy na rybnickim rynku w 1992 roku.

 

Od pierwszych edycji Festiwal zaznaczył swój ponadlokalny charakter. Orkiestry i towarzyszące im mażoretki z wielkim powodzeniem występowały i były oklaskiwane między innymi w takich miastach jak: Katowice, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Tarnowskie Góry, Mysłowice, Siemianowice, Gliwice, Knurów, Ruda Śląska, Chorzów, Bytom, Wodzisław Śląski, Pszów, Żory, Jastrzębie, Racibórz, Radlin, Świerklany, Łaziska Górne, Rogowy, Bełk, Rydułtowy, Pyskowice i wielu innych miastach województwa śląskiego i czeskiego Zaolzia (Ostrava, Karvina, Haviřov, Dolni Benesov).


Podsumowanie dotychczasowych 24 edycji Festiwalu to naprawdę imponujące liczby:

 • ponad 350 orkiestr dętych,
 • ponad 300 zespołów tanecznych,
 • prawie 700 koncertów,
 • ponad 80.00 tysięcy widzów,
 • reprezentacja 3 kontynentów.

 

Uczestnikami Festiwalu były orkiestry i grupy mażoretek m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Czech, Grecji, Holandii, Litwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainy, Włoch, Węgier, Danii, Rosji, USA, Malty, Irlandii Północnej, Hiszpanii, Chorwacji, Francji i Polski.

 


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-06-13

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kto sądzi, iż zdoła się obejść bez całego świata, myli się bardzo; ale kto sądzi, że świat nie może się obejść bez niego, myli się jeszcze bardziej.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt