Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Na pamiątkę fundatora „Hazynhajdy”


Mija 111 lat od dnia, kiedy na gruntach podarowanych miastu przez rybnickiego przedsiębiorcę powstał pierwszy miejski park z prawdziwego zdarzenia. Z tej okazji, na terenie tego parku, znanego dziś jako „Kozie Góry” odsłonięta zostanie pamiątkowa płaskorzeźba, poświęcona fundatorowi parku, Juliuszowi Haase. Uroczystość, z udziałem prezydenta Rybnika, Piotra Kuczery, którą zaplanowano na sobotę, 18 czerwca, rozpocznie się o godz. 17.30 u zbiegu ulic Chwałowickiej i Parkowej. Odsłonięcie obelisku z płaskorzeźbą będzie częścią trwających Dni Rybnika i odbywającego się w ich ramach dzielnicowego festynu.

 

Na uczestników okolicznościowego festynu, związanego z jubileuszem 111-lecia istnienia leżącego na terenie dzielnicy Meksyk parku „Kozie Góry”, czekają tego dnia nie lada atrakcje. Będą koncerty orkiestr uczestniczących w Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”, pokaz zumby, zajęcia fitness, występ Melkart Ball – zwycięzców pierwszej edycji "Mam talent", czy koncerty zespołów: Whatever oraz The Chance.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

***

 

Juliusz Haase w II połowie XIX wieku był właścicielem rybnickiej garbarni, działającej wówczas przy ul. Raciborskiej. Przez kilka kadencji był również członkiem rady miejskiej. W 1888 roku Juliusz Haase podarował miastu 1,2 ha gruntu przy ul. Chwałowickiej, z przeznaczeniem na park miejski. W 1905 roku władze Rybnika powiększyły park o własne grunty tworząc park o pow. 6,8 ha. Tę datę przyjmuje się jako początek powstania zieleni miejskiej w Rybniku.

 

Dziś park nosi nazwę Kozie Góry, choć zwyczajowo rybniczanie nazywają go często „Hazynhajdą”. Zielony teren, rozciągający się wzdłuż ulicy Chwałowickiej, od lat jest jednym z najpopularniejszych miejsc spacerowych, nie tylko dla mieszkańców pobliskich dzielnic - Meksyku czy Chwałowic, ale i wszystkich spragnionych kontaktu z naturą, bez konieczności wyjazdu z miasta.

 

Zlokalizowany na terenie parku amfiteatr, ścieżka zdrowia, plac zabaw czy restauracja od niedawna przeżywają swoją drugą młodość. Nowy mural w amfiteatrze, kreatywna strefa gier dla dzieci, odnowiona ścieżka zdrowia i plac zabaw oraz liczne nowe nasadzenia drzew i krzewów, to efekt ostatnich miesięcy prac służb rybnickiej Zieleni Miejskiej.

 

W nowe życie parku, doskonale wpisują się też inwestycje zaproponowane przez okolicznych mieszkańców i użytkowników parku, a zrealizowane w ramach dwóch kolejnych edycji budżetu obywatelskiego. I tak w roku 2015 powstał street workout wraz z nawierzchnią elastyczną o wartości blisko 40 tys. zł, a rok później zamontowano urządzenie wspinaczkowe sześciokąt o wartości 32,3 tys. zł.

 

Na terenie Kozich Gór nowo zostało również zagospodarowanych kilka alejek i parkowych skwerów – w sumie od ubiegłego roku nasadzonych tam zostało ok. 850 krzewów i drzewek.

 

Wszystko to sprawia, że „Hazynhajda”, ma spore szanse stać się dla Rybnika tym, czym Central Park dla Nowego Jorku - atrakcyjną pod względem sportowym i wypoczynkowym, oazą zieleni tuż przy centrum miasta.
Płaskorzeźba znajdzie się na obelisku, u zbiegu ulic Chwałowickiej i Parkowej. Fot. M. Usarek, RSK

 

***

 

Postument Juliusza Haasego w parku „Kozie Góry” jest pierwszym z trzech planowanych do zabudowania w najbliższym czasie na terenie miasta. Płaskorzeźby z brązu upamiętnić mają wybitne postaci historyczne - działaczy społecznych z terenu Śląska, zasłużonych dla dziedzictwa kulturowego Rybnika.

 

Obok Juliusza Haasego, w podobny sposób upamiętniony zostanie Juliusz Roger, którego płaskorzeźba pojawi się w parku „Bukówka” (sąsiadującym z kompleksem poszpitalnym „Juliusz”) oraz ks. Franciszek Blachnicki, pochodzący z Rybnika założyciel ruchu oazowego „Światło-Życie” (płaskorzeźba znajdzie się w rejonie „Starego Kościoła”) .


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-06-14

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Chcesz się pozbyć pracy? Wykonaj ją.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt