Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Pamięci Juliusza Haase


Po 111 lat od dnia, kiedy na gruntach podarowanych miastu przez rybnickiego przedsiębiorcę powstał pierwszy miejski park, odsłonięta została pamiątkowa płaskorzeźba, poświęcona jego fundatorowi Juliuszowi Haase. Postument stanął u zbiegu ulic Chwałowickiej i Parkowej, a jego odsłonięcia dokonał prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wspólnie z Małgorzatą Płoszaj, znawczynią historii rybnickich Żydów i Celiną Kaczmarczyk z Rady Dzielnicy Meksyk.

 

„Można powiedzieć, że tutaj wszystko się zaczęło. Właśnie tutaj, przeszło 100 lat temu,  rozpoczęła się rozmowa o tym, że Rybnik ma potencjał rekreacyjny”- mówił podczas uroczystości prezydent Piotr Kuczera.

 

„Nasze miasto ma wielorakie korzenie. Tutaj spotykały się różne kultury, różne języki, różne historie rybnickich rodów. Ważne, żeby o tych ludziach pamiętać, żeby na nowo przypominać te postaci. Stąd inicjatywa, by osoby, które są warte upamiętnienia znalazły swoje miejsce w przestrzeni publicznej”- przekonywał prezydent.

 

Prezydent skierował też serdeczne pozdrowienia do żyjących członków rodziny Haase, z którymi Rybnik – dzięki pasjonatce historii i znawczyni dziejów rodziny Haase, Małgorzacie Płoszaj - wciąż jest w kontakcie.

 

 

***

 

Juliusz Haase w II połowie XIX wieku był właścicielem rybnickiej garbarni, działającej wówczas przy ul. Raciborskiej. Przez kilka kadencji był również członkiem rady miejskiej. W 1888 roku Juliusz Haase podarował miastu 1,2 ha gruntu przy ul. Chwałowickiej, z przeznaczeniem na park miejski. W 1905 roku władze Rybnika powiększyły park o własne grunty tworząc park o pow. 6,8 ha. Tę datę przyjmuje się jako początek powstania zieleni miejskiej w Rybniku.

 

 

Postument Juliusza Haasego w parku „Kozie Góry” jest pierwszym z trzech planowanych do zabudowania w najbliższym czasie na terenie miasta. Płaskorzeźby z brązu upamiętnić mają wybitne postaci historyczne - działaczy społecznych z terenu Śląska, zasłużonych dla dziedzictwa kulturowego Rybnika. Obok Juliusza Haasego, w podobny sposób upamiętniony zostanie Juliusz Roger, którego płaskorzeźba pojawi się w parku „Bukówka” (sąsiadującym z kompleksem poszpitalnym „Juliusz”) oraz ks. Franciszek Blachnicki, pochodzący z Rybnika założyciel ruchu oazowego „Światło-Życie” (płaskorzeźba znajdzie się w rejonie „Starego Kościoła”) .
Fot. L. Tyl

Fot. L. Tyl

Fot. L. Tyl

Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-06-19

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kto sądzi, iż zdoła się obejść bez całego świata, myli się bardzo; ale kto sądzi, że świat nie może się obejść bez niego, myli się jeszcze bardziej.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt