Pamięci Juliusza Haase
Po 111 lat od dnia, kiedy na gruntach podarowanych miastu przez rybnickiego przedsiębiorcę powstał pierwszy miejski park, odsłonięta została pamiątkowa płaskorzeźba, poświęcona jego fundatorowi Juliuszowi Haase.
Postument stanął u zbiegu ulic Chwałowickiej i Parkowej, a jego odsłonięcia dokonał prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wspólnie z Małgorzatą Płoszaj, znawczynią historii rybnickich Żydów i Celiną Kaczmarczyk z Rady Dzielnicy Meksyk.
„Można powiedzieć, że tutaj wszystko się zaczęło. Właśnie tutaj, przeszło 100 lat temu, rozpoczęła się rozmowa o tym, że Rybnik ma potencjał rekreacyjny”- mówił podczas uroczystości prezydent Piotr Kuczera.
„Nasze miasto ma wielorakie korzenie. Tutaj spotykały się różne kultury, różne języki, różne historie rybnickich rodów. Ważne, żeby o tych ludziach pamiętać, żeby na nowo przypominać te postaci. Stąd inicjatywa, by osoby, które są warte upamiętnienia znalazły swoje miejsce w przestrzeni publicznej”- przekonywał prezydent.
Prezydent skierował też serdeczne pozdrowienia do żyjących członków rodziny Haase, z którymi Rybnik – dzięki pasjonatce historii i znawczyni dziejów rodziny Haase, Małgorzacie Płoszaj - wciąż jest w kontakcie.
***
Juliusz Haase w II połowie XIX wieku był właścicielem rybnickiej garbarni, działającej wówczas przy ul. Raciborskiej. Przez kilka kadencji był również członkiem rady miejskiej. W 1888 roku Juliusz Haase podarował miastu 1,2 ha gruntu przy ul. Chwałowickiej, z przeznaczeniem na park miejski. W 1905 roku władze Rybnika powiększyły park o własne grunty tworząc park o pow. 6,8 ha. Tę datę przyjmuje się jako początek powstania zieleni miejskiej w Rybniku.
Postument Juliusza Haasego w parku „Kozie Góry” jest pierwszym z trzech planowanych do zabudowania w najbliższym czasie na terenie miasta. Płaskorzeźby z brązu upamiętnić mają wybitne postaci historyczne - działaczy społecznych z terenu Śląska, zasłużonych dla dziedzictwa kulturowego Rybnika. Obok Juliusza Haasego, w podobny sposób upamiętniony zostanie Juliusz Roger, którego płaskorzeźba pojawi się w parku „Bukówka” (sąsiadującym z kompleksem poszpitalnym „Juliusz”) oraz ks. Franciszek Blachnicki, pochodzący z Rybnika założyciel ruchu oazowego „Światło-Życie” (płaskorzeźba znajdzie się w rejonie „Starego Kościoła”) .
Fot. L. Tyl Fot. L. Tyl Fot. L. Tyl Fot. L. Tyl
Data dodania: 2016-06-19
powrót
|