Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Nominacje do nagrody Juliusz ogłoszone


„Kobro. Skok w przestrzeń” Małgorzaty Czyńskiej, „Historia kina polskiego” Dariusza Foksa i „O pochodzeniu łajdaków” Tomasza Wiśniewskiego – to książki nominowane do ustanowionej przez prezydenta Rybnika Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.Juliusz to pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku. Nagroda przyznawana będzie corocznie za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

 

Nominacje do pierwszej edycji nagrody wskazane zostały przez kapitułę konkursu, którą tworzą przedstawiciele ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju. Kapituła po raz pierwszy obradowała między 8 a 10 kwietnia w Rybniku, wybierając wstępnie spośród ponad stu zgłoszonych książek 24, które poddane zostały dalszej ocenie. Spośród nich na następnym spotkaniu, zorganizowanym w dniach 3-5 czerwca, wybrano trzy nominacje do nagrody.

Tytuły książek nominowanych ogłoszone zostały podczas konferencji prasowej w punkcie informacji miejskiej Halo! Rybnik z udziałem prezydenta Rybnika Piotra Kuczery oraz członków kapituły – dra hab. prof. UŚ Zbigniewa Kadłubka (eseista, filolog klasyczny, regionalista, komparatysta, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) oraz prof. Anny Kałuży (literaturoznawczyni, krytyczka, związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach).
Fot. A. Kolenda

 

– Konkurs ma całkiem dobry wynik, jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń. Spośród ponad stu książek bardzo trudno było wybrać publikację, która nie jest lokowana w określonym gatunku czy stylistycznej przestrzeni. Szukaliśmy książki, która zgadza się z ideą nagrody, która mówi  o kwestiach pomijanych, mniejszościowych, wykluczanych, o głosach, które nie są w sposób oczywisty lansowane przez komercyjne wydawnictwa – wskazywał podczas konferencji dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek.

 

Szansę na zdobycie nagrody mają zatem książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” Małgorzaty Czyńskiej, „Historia kina polskiego” Dariusza Foksa i „O pochodzeniu łajdaków” Tomasza Wiśniewskiego. Spośród nich wybrana zostanie najlepsza książka 2015 roku. To właśnie jej autor podczas październikowych Rybnickich Dni Literatury odbierze statuetkę Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz oraz nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł.Fot. A. Kolenda

 

Opowiadania Tomasza Wiśniewskiego kapituła doceniła za prozę zwięzłą, opartą na przemyślanej anegdocie i twórczo grającej z tradycją. Jako zaletę wskazano także brak moralizatorstwa, specyficzny rodzaj humoru i kreowanie przestrzeni wolności, w której „nic się nie musi i wszystko może się zdarzyć”.

 

Małgorzata Czyńska zauroczyła esejem biograficznym o awangardowej artystce, jednej z prekursorek modernizmu, Katarzynie Kobro. Uwagę kapituły zwróciła skondensowana narracja uwzględniająca złożoność aspektów politycznych, artystycznych, historyczno-kulturowych życia bohaterki oraz doskonałe pokazanie uwikłania bohaterów w rożne wyzwania narodowo-religijne. Kapituła zwracała też uwagę na znaczenie książki w kontekście próby wskazania na ogromną rolę bohaterki, często marginalizowanej, dla polskiej i europejskiej sztuki. Dr Kacper Bartczak (członek kapituły, tłumacz, poeta, amerykanista, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego), określił publikację mianem książki „o życiu czującym i myślącym jako zjawisku zawsze mniejszościowym wobec katastrofy historii”.

 

„Historia kina polskiego” Darka Foksa w ocenie jury określona została jako mądra artystycznie i formalnie bardzo polityczna wypowiedź na temat sztuki, historii i jej podmiotów. Jak wskazuje dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, „tekst ukazuje pewną przemocową seryjność w konsumpcyjnym układzie stosunków społecznych, politycznych i wytwórczych. Autor na wysokim poziomie literackim, artystycznym opisuje dramatyczność splotu twórczości, polityki, władzy, sztuki, seksualności korporacyjności. Jest to rzecz przeciwko polityce historycznej, historii totalnie korygowanej przez policję. Albo po prostu przez mechanizmy totalitarne”.Fot. A. Kolenda

 

– Wszystkie trzy nominowane książki uchylają się z formuły tradycyjności, każdy z twórców w autorski sposób myśli o literaturze, o tym, czym ona jest dzisiaj, jak funkcjonuje, z czym wychodzi do czytelnika – podkreśla prof. Anna Kałuża.

 

Podczas spotkania Prezydent Miasta Rybnika ogłosił też konkurs na opracowanie wzoru statuetki Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Czynności związane z przeprowadzeniem konkursu prowadzić będzie Towarzystwo Urbanistów Polskich. Do 14 lipca zainteresowani konkursem mogą składać zapytania dotyczące regulaminu konkursu, same prace można zaś składać do 29 lipca, do godz. 12:00. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 25 sierpnia.


W konkursie przewidziano nagrody pieniężne: I nagroda – 2000 zł; II nagroda – 1000 zł. Regulamin Konkursu dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej - ZOBACZ

 

 

 


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-06-30

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Człowiek się nie zmienia, tylko czasem daje się poznać z innej strony.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt