Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Śladami rodziny Haase


Przeciętnemu mieszkańcowi Rybnika nazwisko Haase kojarzy się najczęściej z parkiem „Hasynhaida”, rzadziej z dawną fabryką skór… Jednak o niegasnącym zainteresowaniu dziejami tej rybnickiej, żydowskiej rodziny świadczy frekwencja na niedzielnym spacerze, poświęconym właśnie historii rodu Haase.Prawie 100 osób (!), pod wodzą rybnickiej specjalistki od historii Żydów, Małgorzaty Płoszaj, ruszyło w niedzielne popołudnie sprzed siedziby „Halo! Rybnik”, śladami Haasych i ich związków z Rybnikiem.

 

Losy rodziny Haase - starego Efraima, jego dzieci Charlotty i Ferdinanda, wnuka Juliusza czy prawnuków, wciąż fascynują, choć ich potomkowie rozjechali się po świecie i nikt z nich od dziesięcioleci nie jest już w żaden sposób związany z  Rybnikiem. 

 

Ale śladów Haasych we współczesnym Rybniku nie brakuje. Eksponowana w patio rybnickiego muzeum, a odnaleziona całkiem niedawno macewa Charlotty, wciąż istniejąca przy ul. Rudzkiej willa Haasych (obecnie siedziba jednego z banków), „Stara Garbarnia” w nazwie dzisiejszego centrum handlowego, no i oczywiście ufundowany przez Juliusza park Kozie Góry…

 

Członkowie żydowskiego rodu Haase byli przez ponad 150 lat właścicielami rybnickiej garbarni, zasiadali w radzie miasta, a Rybnik zawdzięcza im m.in. Park Haasynhajdę, nieistniejący budynek dawnej Szkoły Muzycznej oraz rozbudowę szpitala Juliusza.

 

Spacer śladami rodziny Haase, to pierwszy z cyklu reaktywowanych spacerów po naszym mieście. Pomysł na trasę tego spaceru nawiązuje do niedawnego odsłonięcia w Parku Kozie Góry obelisku jego fundatora, Juliusza Haase (więcej tutaj). Trasa wiodła ulicami: M. Skłodowskiej-Curie, Raciborską, Zamkową, 3 Maja, Parkową, aż do parku Hazynhajda (Kozie Góry).

 

***

 

Akcja „Przewodnik znowu czeka”, reaktywowana przez pracowników Punktu Informacji Miejskiej „Halo! Rybnik”, nawiązuje do cieszących się sporym zainteresowaniem wycieczek „Przewodnik czeka… w Rybniku”. W poprzednich latach organizowane one były przez Urząd Miasta Rybnika, rybnicki oddział PTTK i pasjonatów związanych z forum "Zapomniany Rybnik". Relacje z tych spacerów znaleźć można tutaj.

 

Wycieczki adresowane są do tych wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o Rybniku, o miejscach, które mijają na co dzień, ale nie mają czasu lub możliwości, by zgłębiać historię i ciekawostki z nimi związane.

 

 

 

Fotorelacja ze spaceru do obejrzenia na Facebooku: 

(kliknij w obrazek, żeby przyjść do zdjęć)
Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-07-03

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Nie szukaj szczęścia w gwiazdach cudzego nieba, kiedy własne wisi Ci nad głową...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt