Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rybniczanie korzystają z ekodotacji


Zaproponowane przez Miasto Rybnik rozwiązania dotyczące dotowania ekologicznych inwestycji cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Przeznaczona na ten cel pula pięciu milionów złotych jest na ukończeniu – osoby, które chciałyby jeszcze otrzymać dotację, zapraszamy do jak najszybszego składania wniosków. Obowiązujący od kwietnia br. nowy regulamin dopłat do inwestycji ekologicznych premiuje rozwiązania najbardziej efektywne i reguluje głównie kwestie przyznawania dotacji do modernizacji systemów grzewczych, montażu instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii (OZE) i termomodernizacji budynków (przy jednoczesnej wymianie źródła ciepła).

 

– W tym roku dopłacimy mieszkańcom do ekologicznych inwestycji w sumie 5 mln złotych. To rekordowo wysoka pula, biorąc pod uwagę fakt, że na ten cel w latach 2000-2015 przeznaczono w sumie 10 milionów zł. Zainteresowanie rybniczan dotacjami jest bardzo duże – to, że po kilku miesiącach kończą się przeznaczone na 2016 rok pieniądze, świadczy o sukcesie przedsięwzięcia – mieszkańcy poczuli impuls do tego, by działać, a miasto finansuje inwestycje powodujące realne obniżenie poziomu zanieczyszczenia powietrza – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera, dodając, że rybnicki regulamin dotacji w opinii fachowców cieszy się uznaniem, a Rybnik w tym zakresie staje się wzorem dla innych miast.

 

Od początku kwietnia br. złożono 344 wnioski o dofinansowanie do inwestycji ekologicznych. Podpisanych zostało 239 umów na łączną kwotę 3 054 388 zł. Najwięcej złożonych przez rybniczan wniosków dotyczy instalacji pomp ciepła oraz montażu kotłów gazowych. Trzeba też pamiętać, że w 2016 r. realizowane są także wnioski na starych zasadach dofinansowania, jeszcze z poprzedniego regulaminu. Chodzi o 314 wniosków, których łączna wartość to 1 388 428 zł.

 

Zachęcamy do skorzystania z dofinansowania. To już naprawdę ostatni moment,  by skorzystać z przeznaczonej na ten rok puli środków! Szczegółowe informacje na temat obowiązującego regulaminu dopłat TUTAJ
Od początku kwietnia br. złożono 344 wnioski według zasad nowego regulaminu dotacji. Podpisanych zostało 239 umów na łączną kwotę 3 054 388 zł.

– Nowy regulamin i szybkość spożytkowania 5 milionów złotych pokazują, że zapotrzebowanie na tego rodzaju aktywność gminy jest ogromne. Będę robić wszystko, by w kolejnych budżetach znalazły się podobne kwoty. Trzeba jednak bardzo wyraźnie podkreślić, że nie da się walczyć z niską emisja tylko na poziomie samorządu, potrzebujemy rozwiązań i wsparcia – także finansowego – na poziomie ogólnopolskim. Smog jest bowiem problemem całego kraju – dodaje prezydent Piotr Kuczera.

 

Władze Rybnika podkreślają, że temat smogu aktualny jest cały rok, warto go animować także w lipcu, kiedy widmo powietrza zanieczyszczonego przez kopcące kominy wydaje się bardzo odległe. Działania Rybnika w zakresie walki ze smogiem realizowane są kompleksowo i na wielu frontach. Poza opracowaniem skutecznego regulaminu dopłat do sukcesów Rybnika w zakresie walki ze smogiem należy zaliczyć m.in.: powstanie zespołu ds. ograniczenia niskiej emisji, realizację kampanii edukacyjnych, uruchomienie informacji o poziomie zanieczyszczeń, współpracę z organizacjami zajmującymi się walką z niska emisją. Miasto podejmuje też działania w zakresie zmiany ogrzewania i termomodernizacji budynków miejskich, ubiega się o środki zewnętrzne na przedsięwzięcia służące poprawie jakości powietrza oraz prowadzi intensywne działania na rzecz powstania ogólnopolskich regulacji prawnych dotyczących ograniczenia niskiej emisji. W sposób szczególny należy podkreślić inicjowanie współpracy pomiędzy gminami subregionu zachodniego województwa śląskiego.

 

Więcej o działaniach miasta w poniższej prezentacji.

 


 

Walka z niską emisją. Co robi rybnicki samorząd. 


PDF (1 141 KB)

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-07-04

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Każdy jest kowalem swego losu. Najczęściej niewykwalifikowanym.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt