Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Zmiany w parkowaniu


Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma zmianami związanymi z zasadami parkowania w mieście. Od 15 lipca w Rybniku opłaty za parkowanie w pasie drogowym pobierane będą tylko w dni robocze. Ujednolicone zostały też godziny płatnego parkowania na rybnickich parkingach miejskich.Decyzję w sprawie rezygnacji z opłat w soboty za parkowanie w pasie drogowym podjęli rybniccy radni na wniosek prezydenta miasta.

 

Kwestia tego, czy opłaty za parkowanie w pasie drogowym powinny być pobierane w soboty od dłuższego czasu wzbudzała szereg wątpliwości. Sobota mogła być bowiem traktowana albo jako dzień wolny, albo jako roboczy. Różnie kwestię tę precyzowały np. ustawa o drogach publicznych czy ogólne przepisy, takie jak chociażby kodeks pracy.

 

Sporną kwestię rozwiązał wydany 26 kwietnia br. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rozpatrując sprawę dotyczącą miasta Augustów w kontekście uchwały tamtejszej rady miasta nakazującej opłaty za parkowanie w pasie drogowym w soboty, NSA uznał, że skoro sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy (w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a., co zostało przesądzone uchwałą 7 sędziów NSA z dnia 15 czerwca 2011 r.), to należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych. W ocenie NSA brak jest zatem podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty w strefie płatnego parkowania.

 

Wyrok NSA dotyczył konkretnego miasta, ale takie orzeczenia należy interpretować w sposób ogólny. Niewykluczone bowiem, że wystąpienie w tej samej procedurze użytkowników parkingów na terenie miasta Rybnika skończyłoby się takim samym wyrokiem dla Rybnika. Stąd też, wyprzedzając tego typu sytuacje, podjąłem odpowiednie działania, przygotowując projekt uchwały, która ten problem rozwiąże – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Uchwała ustalająca opłaty za parkowanie w pasie drogowym dróg publicznych tylko od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00 podjęta została na sesji w dniu 23 czerwca br. Jej zapisy wejdą w życie 15 lipca br. – po upływie 14 dni od ogłoszenia jej treści w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

 

Z treścią uchwały i uzasadnieniem do niej zapoznać można się w Biuletynie Informacji Publicznej – ZOBACZ.

Przyjęty przez radnych dokument zmienia w omawianym zakresie zapisy wcześniejszej uchwały z 19 grudnia 2012 r. w sprawie parkowania pojazdów samochodowych na drogach publicznych i wysokości opłat z tego tytułu. Obszar strefy płatnego parkowania i wysokość opłat pozostają bez zmian – można się z nimi zapoznać TUTAJ.

 

UWAGA: Podkreślamy, że chodzi o parkowanie w wyznaczonych miejscach w ramach pasa drogowego – regulacja, o której mowa w wyroku NSA, odnosi się do parkingów zlokalizowanych w pasach drogowych dróg publicznych.


W czerwcu br. ujednolicone zostały natomiast godziny płatnego parkowania na rybnickich parkingach miejskich. Opłaty w wysokości 2 zł za każdą godzinę parkowania pobierane są wg harmonogramu:

  • poniedziałek – piątek w godz. 8:00 – 18:00
  • sobota w godz. 8:00 – 14:00

Wyjątkiem są parkingi zlokalizowane w pobliżu targowiska (ul. Hallera, Młyńskiej – targowisko) oraz przy ul. Jankowickiej, na których godziny płatnego parkowania kształtują się następująco:

  • Parking przy ul. Hallera: poniedziałek – piątek w godz. 7:00-18:00;sobota w godz. 7:00-14:00
  • Parking przy ul. Młyńskiej – targowisko: poniedziałek – sobota w godz. 7:00-14:00, niedziela w godz. 7:00-12:00
  • Parking przy ul. Jankowickiej (okolice Powiatowego Urzędu Pracy): poniedziałek – piątek, w godz. 7:00-16:00

Poza parkingiem przy ul. Młyńskiej (targowisko) parkowanie na wszystkich parkingach administrowanych przez Rybnickie Służby Komunalne jest bezpłatne od godz. 14:00 w soboty do niedzieli włącznie.


Dodatkowo na parkingach przy ul. Powstańców Śląskich, Kościuszki i Kotucza obowiązuje jednorazowo w ciągu dnia darmowe pierwsze 90 minut parkowania.


Na parkingu przy ul. Ks. Brudnioka w czerwcu został uruchomiony bezobsługowy system parkingowy. System umożliwia dokonywanie płatności kartą płatniczą. Wyposażony jest w dwa wjazdy i dwa wyjazdy.


Informacje także TUTAJ.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-07-13

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Nigdy nie będzie szczęśliwy ten, kogo dręczy myśl, że ktoś inny jest od niego szczęśliwszy.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt