Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Pamięci księdza Franciszka Blachnickiego


Na placu przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej (tzw. „Stary kościół”) odsłonięta została płaskorzeźba, przedstawiająca księdza Franciszka Blachnickiego, urodzonego w Rybniku założyciela ruchu oazowego „Światło-Życie”.„Zdobywał młodzież dla Chrystusa i ta młodzież garnęła się do Sługi Bożego księdza Franciszka, by potem być dalej świadkami Chrystusowej Ewangelii i Chrystusowej Prawdy – wspomina ks. Franciszek Radwański, proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej, w której ks. Blachnicki był ochrzczony- Przebywająca dziś w Rybniku młodzież ma szansę bliżej poznać postać księdza Blachnickiego i być może dla wielu z nich będzie on przewodnikiem po tych trudnych czasach."

 

Tablicę przedstawiającą ks. Blachnickiego odsłonił prezydent Rybnika Piotr Kuczera wspólnie z dwiema uczestniczkami rybnickiej części obchodów Światowych Dni Młodzieży. Warto dodać, że gośćmi rybniczan jest w sumie ok. półtora tysiąca młodych ludzi z 30 państw świata, którzy w przyszłym tygodniu właśnie z Rybnika ruszą do Krakowa na główne obchody Światowych Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem.

 

Uroczystość odsłonięcia postumentu poprzedziła uroczysta msza święta w bazylice św. Antoniego, której uczestnicy w barwnym, wielonarodowym  korowodzie przeszli deptakiem przed „Stary Kościół, a stamtąd na rybnicki kampus, gdzie w południe rozpoczęło się wielkie koncertowe spotkanie, integrujące przebywających w Rybniku zagranicznych pielgrzymów i ich rybnickich gospodarzy.
Fot. L. Tyl

 

Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku, w wielodzietnej rodzinie Józefa Blachnickiego i Marii z domu Miller. Jest ojcem duchowym dla Ruchu Światło-Życie i dla związanych z ruchem wspólnot życia konsekrowanego.

W trakcie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, potem rozpoczął działalność konspiracyjną. Był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie święcenia przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości i założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim.

W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. jego grób znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem. Ks. Blachnicki pozostawił bogaty dorobek naukowy, popularno-naukowy i ascetyczno-formacyjny (w tym wiele homilii konferencji w zapisie magnetofonowym).

Więcej informacji na temat życia i dorobku ks. Blachnickiego znaleźć można na stronie http://blachnicki.oaza.pl/zyciorys/ Fot. L. Tyl


Postać związanego z Rybnikiem ks. Blachnickiego, upamiętniona została już w naszym mieście w formie kilku tablic pamiątkowych na budynkach:

  • na terenie dzisiejszego kampusu – miejscu urodzenia ks. Blachnickiego,
  • w kościele Matki Boskiej Bolesnej, w której został on ochrzczony
  • na Szkole Podstawowej nr 35, której jest patronem.


Postument ks. Franciszka Blachnickiego to ostatnia z trzech płaskorzeźb z brązu, przedstawiających wybitne postaci zasłużone dla dziedzictwa kulturowego Rybnika. W ostatnim czasie w Parku Kozie Góry odsłonięta została płaskorzeźba Juliusza Haasego (więcej tutaj), a w Parku Bukówka Juliusza Rogera, inicjatora budowy kompleksu szpitalnego „Juliusz” (więcej tutaj)Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-07-21

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Nigdy nie będzie szczęśliwy ten, kogo dręczy myśl, że ktoś inny jest od niego szczęśliwszy.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt