Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Mariusz Prudel gościem prezydenta


W poniedziałek, 1 sierpnia, gościem prezydenta Rybnika Piotra Kuczery był Mariusz Prudel. Siatkarz plażowy, który od początku swojej kariery sportowej jest zawodnikiem TS Volley Rybnik, będzie reprezentował Polskę na olimpiadzie letniej w Rio de Janeiro.Sportowa droga jednego z najlepszych na świecie siatkarzy plażowych rozpoczęła się na hali. Ostatnie mecze halowe Mariusz Prudel rozegrał w 2008 roku, kiedy to pomógł swojemu klubowi awansować do II ligi.

 

Warto podkreślić, że Rybnik jest pierwszym ośrodkiem plażowym na Śląsku – na kąpielisku Ruda gra się od 1994 roku. Wszyscy młodzi siatkarze TS Volley Rybnik w okresie wiosenno-letnim grają w siatkówkę plażową. Wielu z nich zdobywało później medale mistrzostw Polski i było reprezentantami naszego kraju na mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata. Podobnie było z Mariuszem, po zakończeniu sezonu halowego trenował siatkówkę plażową pod moim okiem – podkreśla Lech Kowalski z TS Volley Rybnik.
Fot. Materiały prasowe

 

Pierwszym znaczącym sukcesem Mariusza Prudla było zdobycie brązowego medalu mistrzostw Polski juniorów w parze z Grzegorzem Jarugą w 2005 roku. Postawa Mariusza została doceniona przez sztab szkoleniowy PZPS i Mariusz został powołany do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy do lat 20. Mistrzostwa te zostały rozegrane w Tel Avivie i był to pierwszy wspólny występ Mariusza i Grzegorza Fijałka. Zawodnicy zdobyli na tych mistrzostwach tytuł wicemistrza Europy. W 2005 roku Mariusz po raz pierwszy wystąpił w cyklu FIVB World Tour i w parze z Rafałem Szternelem zajął odległe 57 miejsce. W latach 2005-2008 Mariusz Prudel grał równocześnie na hali i na piasku. Przełom nastąpił w 2008 roku, kiedy na stałe zaczął grać w parze z Grzegorzem Fijałkiem. Od tego momentu zaczął zdobywać coraz wyższe miejsca w turniejach światowych i stał się profesjonalnym siatkarzem plażowym. W 2008 roku Mariusz i Grzegorz zdobyli tytuł mistrza Europy do lat 23 i tytuł wicemistrza Polski seniorów.

 Fot. Materiały prasowe

 

Mariusz i Grzegorz tworzą zespół, który w polskiej siatkówce plażowej osiągnął wiele historycznych rekordów. Od 2009 roku na stałe zadomowił się w czołówce najlepszych zespołów świata (pierwsza dziesiątka). W 2010 roku po raz pierwszy polska para stanęła na podium Pucharu Świata, zdobywając drugie miejsce w Marsylii. W 2011 roku Mariusz i Grzegorz 2 razy stanęli na podium Pucharu Świata (Stavanger i Stare Jabłonki), a dobra gra przez cały sezon dała im 4 miejsce w rankingu światowym. Mariusz został uznany przez Światową Federację Siatkówki (FIVB) odkryciem roku.

 

W 2012 roku jako pierwsza w historii polska para zdobyli prawo gry w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Po bardzo dobrym występie Mariusz Prudel i Grzegorz Fijałek zajęli tam 5 miejsce. W 2013 roku sprawili kolejną niespodziankę – na Mistrzostwach Europy seniorów w Klagenfurcie zdobyli historyczny medal, zajmując trzecie miejsce. W 2014 roku po raz pierwszy polska para wygrała turniej Pucharu Świata w Hadze. Mariusz i Grzegorz ustanowili też rekord Polski – aż trzykrotnie stawali na podium Pucharu Świata. W 2015 roku po raz kolejny stanęli na podium Pucharu Świata i zdobyli kolejny tytuł mistrza Polski.

 Fot. Materiały prasowe

 

Rok 2016 stał pod znakiem kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie. Zgodnie z regulaminem FIVB 16 najlepszych zespołów w światowym rankingu miało zapewniony awans. Mariusz i Grzegorz zajęli 14 miejsce. W bieżącym roku siatkarze ponownie stanęli na podium Pucharu Świata i co ważniejsze, ponownie zdobyli brązowe medale w Mistrzostwach Europy.

 

– Zdrowie dopisuje, forma jest – do osiągnięcia sukcesu potrzebujemy na pewno jeszcze trochę szczęścia. Stawka jest naprawdę wyrównana. Jesteśmy pełni optymizmu i pokażemy dobrą grę. Każdy mecz jest inny, a olimpiada to zawody wyjątkowe – wskazuje Mariusz Prudel, oceniając szansę na zdobycie medalu na igrzyskach.

 

– Zachęcam wszystkich rybniczan do kibicowania, zwłaszcza osobom, które są związane z miastem i tworzą atmosferę sportową miasta. Mariusz Prudel na pewno do takich osób należy. Trzymam kciuki za dobry występ – podkreślał prezydent Rybnika Piotr Kuczera, przekazując olimpijczykowi flagę miasta.

 Fot. W. Troszka

 

Warto wspomnieć, że rybniczanie podczas olimpiady w Rio de Janeiro mogą trzymać kciuki także za judoczkę Katarzynę Kłys (więcej TUTAJ) i związaną z naszym miastem siatkarkę plażową Monikę Brzostek.

 

Moinka Brzostek - zawodniczka reprezentująca klub AZS UMCS TPS Lublin wychowała się w Rybniku. Po ukończeniu 1 klasy w II liceum Ogólnokształcącym została powołana do kadry Polski i przeniosła się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Łodzi. Początkowo grała z Weroniką Kurek i była to jedna z najlepszych par plażowych w Polsce. Obecnie Monika Borzostek gra z Kingą Kołosińską. W ostatnich dwóch latach jest to jedna z najlepszych par na świecie. Do największych sukcesów zawodniczek należy zaliczyć: awans na Igrzyska Olimpijskie w Rio – 11 miejsce w rankingu światowym, srebrny medal Pucharu Świata zdobyty w Rio na początku bieżącego sezonu, brązowy medal Mistrzostw Europy (2015), brązowy medal Pucharu Świata w Olsztynie (2015).

 

Reprezentacja siatkarzy plażowych jeszcze dziś złoży w Warszawie ślubowanie, otrzymując jednocześnie nominację do reprezentacji. Zmagania siatkarzy plażowych obserwować będzie można od 6 do 19 sierpnia. Rozkład meczów w fazie grupowej dostępny jest TUTAJ.

UWAGA! Podane w rozpisce godziny to czas brazylijski!

 

Mariusz Prudel i Grzegorz Fijałek swój pierwszy mecz zagrają w nocy z 7 na 8 sierpnia. Kolejne starty fazy grupowej naszych reprezentantów według programu zaplanowano na 9 i 11 sierpnia. W tych samych dniach kibicować będzie można Monice Brzostek.

 

Więcej na temat startów Polaków na olimpiadzie na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego - ZOBACZ.

 

Informacja na podstawie danych TS Volley Rybnik


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-08-01

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt