Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

"Quo Vadis" na rybnickim Rynku


Zbliża się kolejna edycja „Narodowego Czytania”. W tym roku, akcja nierozerwalnie związana jest z osobą Henryka Sienkiewicza i jego dziełem „Quo Vadis”. To doskonała okazja dla rybniczan, by przypomnieć sobie losy miłości Winicjusza i Ligii oraz chrześcijan w starożytnym Rzymie.„Narodowe Czytanie” na rybnickim Rynku odbędzie się w sobotę, 3 września. Rozpoczęcie akcji zaplanowano na godzinę 11.00.

 

Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie obecność Marcina Trońskiego. Aktor w ubiegłym roku został wyróżniony „Wielkim Splendorem” – nagrodą za wybitne osiągnięcia, wkład twórczy i umacnianie rangi radia artystycznego w Polsce.

 

Troński zinterpretuje fragmenty „Quo Vadis” wraz ze znanymi rybniczanami, wśród których będzie m.in. prezydent Rybnika Piotr Kuczera, jego zastępcy Piotr Masłowski i Janusz Koper czy ks. Marek Bernacki.

 

Czytanie kolejnych partii Sienkiewiczowskich tekstów przeplatane będzie łacińskimi maksymami, wygłaszanymi przez młodych aktorów z teatralnej grupy „Nieposkromieni” z Gimnazjum nr 3.

 

Podczas „Narodowego Czytania” swoje miejsce dla siebie znajdą również dzieci. Dla najmłodszych zostały przygotowane specjalne atrakcje oraz animacje, które odbywać się będą obok Focus Parku, na ulicy Zamkowej.

 

Dodatkowo, każdy uczestnik wydarzenia, który zabierze ze sobą swój egzemplarz powieści będzie mógł otrzymać pamiątkową pieczątkę akcji.

 

 

***

 

Tegoroczna edycja będzie już piątą z kolei. W 2015 roku podczas akcji organizowanej pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, czytano „Lalkę” Bolesława Prusa. Do wcześniej interpretowanych dzieł należały m. in. „Trylogia” Sienkiewicza czy „Pan Tadeusz” Mickiewicza. Dlatego też również w tym roku rybniczanie będą mogli wrócić do dzieła wybitnego polskiego pisarza i noblisty, Henryka Sienkiewicza. Wybór właśnie Sienkiewicza jest nieprzypadkowy – rok 2016 został ustanowiony przez Sejm „Rokiem Sienkiewiczowskim”.

 


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-08-24

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kto sądzi, iż zdoła się obejść bez całego świata, myli się bardzo; ale kto sądzi, że świat nie może się obejść bez niego, myli się jeszcze bardziej.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt