Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Mierzyli się z legendą


Miłośnicy przygód i zagadek wzięli udział w grze miejskiej w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Przedsięwzięcie pn. „Zmierz się z legendą: Pogromcy Żubrów” zorganizowane zostało przez Fundację Cylinder oraz Stowarzyszenie Kąsek Kultury. Zabawa rozpoczęła się przed budynkiem dawnej filii biblioteki miejskiej, w okolicach Przedszkola nr 3. Scenariusz gry, inspirowany legendą zawartą w publikacji „Tajemnice Rybnickich Dzielnic”, adresowany był do wszystkich śmiałków, którym niestraszne są sekrety świata zwierząt, zakamarki lasów i tajemne receptury. Fabułę, wokół której toczyła się gra, tworzyła historia Jorgusia Żymły i Alojzega Klopera, którzy 28 sierpnia w godzinach porannych w dzielnicy Paruszowiec-Piaski zostali zaatakowani w lesie przez... żubra. Mężczyznom udało się zbiec przed zwierzęciem.


Zadaniem uczestników gry, wcielających się w pracowników Nadleśnictwa Rybnik, było przyrządzenie karmy usypiającej dla zagrażającego dzielnicy żubra oraz rozwiązanie zagadki ataku zwierzęcia na dzielnicę. Chętnych do zabawy nie brakowało, a dzielnica Paruszowiec-Piaski – dzięki kreatywności uczestników – została uratowana. Gra została zorganizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 
Gra miejska w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Fot. Materiały organizatorów.

Gra miejska w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Fot. Materiały organizatorów.

 

Warto dodać, że gry miejskie są znakomitym sposobem na zainteresowanie mieszkańców historią, kulturą i szeroko rozumianym życiem miasta. Pozwalają na pokazanie w atrakcyjny sposób potencjału miasta, dając duże możliwości improwizacyjnego działania w przestrzeni publicznej. Integrują środowisko, zaciekawiają, a wszystko to w sposób twórczy i oryginalny. 


Potencjał tego typu inicjatyw wykorzystuje oczywiście Rybnik, przede wszystkim w kontekście wydarzeń organizowanych w poszczególnych dzielnicach przez lokalne placówki kultury. Te zaś wydarzenia przygotowują same lub też korzystając ze wsparcia specjalizujących się w temacie agencji, np. w związku z ważnymi dla lokalnej społeczności rocznicami, postaciami czy też w ramach włączania się w przedsięwzięcia o charakterze ogólnopolskim. 


Okazją do zorganizowania gry miejskiej w Rybniku były np. obchody jubileuszu jednego z domów kultury, organizacja dzielnicowych Dni Dziecka czy też zaangażowanie w Międzynarodowy Dzień Teatru, którego celem było stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów albo propagującą czytelnictwo ogólnopolską Noc Bibliotek. Gry miejskie na terenie Rybnika, wykorzystujące miejscowe legendy, tradycje i specyfikę terenu, organizują często lokalne organizacje i stowarzyszenia.

 Gra miejska w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Fot. Materiały organizatorów.

Gra miejska w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Fot. Materiały organizatorów.
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-08-30

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Czuć ból - znaczy być żywem. Nie ma życia bez cierpienia.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt