Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Festiwal z ikrą


Najbliższy weekend w Rybniku upłynie pod znakiem Festiwalu z ikrą. Czekają warsztaty, zabawy, koncerty, wystawy i konkursy. Szczególną atrakcją będzie Animalium czyli program artystyczny, który przybliży postać Juliusza Rogera i przeniesie mieszkańców w niesamowity świat roślin i owadów.Festiwal z ikrą, który współorganizowany jest przez Miasto i Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia, odbędzie się od 9 do 11 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Pierwszego dnia (piątek, 9 września) zaplanowane wydarzenia zorganizowane zostaną w Strefie Juliusza na wewnętrznym dziedzińcu zespołu szpitalnego (wejście od ulicy Miejskiej). Będzie to okazja do zaprezentowania tej wyjątkowej przestrzeni w śródmieściu, która należy już do miasta i będzie stopniowo zagospodarowywana tak, by jak najlepiej służyć mieszkańcom.
Festiwal z ikrą współorganizowany jest przez Miasto i Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia. Na zdjęciu prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz Dominika i Marcin Stachowie ze Stowarzyszenia. Fot. Materiały UM Rybnik.

 

Festiwal rozpocznie widowisko artystyczne Animalium, pozwalające na doświadczenie tajemniczości Strefy Juliusza i lepsze poznanie postaci Juliusza Rogera, XIX-wiecznego lekarza i inicjatora budowy szpitala, społecznika, etnografa i entomologa.

 

– W ramach wydarzenia przeniesiemy się w świat owadów, zaświecą kokony, posłuchamy muzyki związanej z owadami, dowiemy się czegoś o chrząszczach. Pokażemy wielowymiarowy świat Juliusza Rogera. Widowisko będzie można poczuć, zobaczyć, powąchać, będzie oddziaływać na wszystkie zmysły – wskazują Dominika i Marcin Stachowie ze Stowarzyszenia Instytut Społeczny Silesia.

 

Atrakcją będzie z pewnością interaktywne laboratorium, które pozwoli zobaczyć w powiększeniu różne owady, w tym gatunek chrabąszcza, który odkrył sam Juliusz Roger. Wydarzenie będzie też okazją do zaprezentowania inspirowanej postacią Juliusza Rogera akcji Rybnik. Dbamy o wszystkich, w ramach której w różnych punktach miasta pojawiły się poidełka dla psów, budki lęgowe dla ptaków i hotele dla owadów. Więcej TUTAJ

 O programie Festiwalu z ikrą rozmawiano podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Rybnika w poniedziałek, 5 września. Fot. Materiały UM Rybnik.

 

Kolejne dni festiwalu odbędą się przede wszystkim na terenie rybnickiego kampusu, który był miejscem organizacji cieszących się sporą popularnością wśród mieszkańców niedzielnych pikników przygotowywanych właśnie przez Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia. Planowane wydarzenia mają być okazją do ciekawego, a przede wszystkim wspólnego spędzania wolnego czasu.

 

Festiwalowa sobota (10 września) rozpocznie się o godz. 10.00 na Rynku od działań animacyjnych, które zwieńczy pierwsza Rybnicka Parada Ryb z okazji Dnia Herbu. Kolejna część imprezy rozpocznie się o 14.00 na kampusie – w programie m.in. pokaz zabytkowych samochodów, konkursy, strefa Hip Hop, pokazy i koncerty – wystąpi m.in. zespół Carrantuohill.

 

Trzeci dzień wydarzenia (niedziela, 11 września) zarezerwowany jest na organizację Pikniku na Kampusie. Przestrzeń zostanie podzielona na trzy strefy – sztuki, ciszy i gastro. W pierwszej odbędą się przede wszystkim warsztaty i gry rodzinne dla dzieci i dorosłych, w drugiej będzie okazja np. do ćwiczenia jogi czy poczytania książki, a w trzeciej będzie można zjeść coś dobrego. W programie wydarzenia także m.in. koncert rybnickiej formacji Zawiało, warsztaty muzyczne „Co nam w kuchni gra” oraz opowieści z ikrą o znanych postaciach Rybnika – tym razem o Władysławie Weberze. Zaplanowano też projekt "Dźwiękowisko" czyli Interaktywny Performance Aleksandra Gabrysia i Tomasza Manderli.

 Uczestnicy konferencji prasowej „uzbroili” się w nieodłączny atrybut Juliusza Rogera – charakterystyczny wąs. Fot. Materiały UM Rybnik.

 

Warto dodać, że patronujący przedsięwzięciu Juliusz Roger był społecznikiem, stąd też Festiwal z ikrą będzie też okazją do podkreślenia roli działań podejmowanych przez społeczność lokalną i zaprezentowania projektów ogólnomiejskich w ramach budżetu obywatelskiego 2017. Obywatelskie prezentacje w niedzielę na kampusie w godz. 11.00-13.00, a więcej o budżecie obywatelskim 2017 TUTAJ

 

Festiwal z ikrą to impreza organizowana dla rybniczan i przez rybniczan. Mam nadzieję, że będzie to okazja do wzajemnej integracji, ale także lepszego poznania miasta, zwłaszcza tych jego przestrzeni, które – tak jak Strefa Juliusza – były do tej pory niedostępne – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Warto dodać, że Festiwalowi z ikrą towarzyszą imprezy dodatkowe – wystawy i spotkania autorskie. Szczegółowe informacje na temat programu wydarzenia na poniżsym plakacie (kliknij, aby powiększyć).


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-09-05

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.
Phil Bosmans

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt