Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Jak wyjść z długów czynszowych?


Rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przygotował „Program pomocy w wychodzeniu z długów czynszowych wobec gminy”, czyli pakiet rozwiązań dla zadłużonych lokatorów.Wychodząc naprzeciw trudnym sytuacjom życiowym wielu mieszkańców, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przygotował dla najemców mieszkań gminnych pakiet rozwiązań „Program pomocy w wychodzeniu z długów czynszowych wobec gminy”, mający na celu umożliwienie spłacenia wobec gminy długu wynikającego z powodu nieterminowych opłat czynszowych lub ich braku.

 

W Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, w Dziale Wsparcia Najemcy można rozpocząć mediacje (z udziałem pracowników tego działu) i otrzymać system pomocy oraz jak najlepsze rozwiązanie w trudnej sytuacji, dążące do spłaty zadłużenia czynszowego.

 

Lokator może skorzystać z jednej propozycji pomocy lub skorzystać z kilku rozwiązań jednocześnie, np.: odpracowania zadłużenia w formie świadczenia rzeczowego lub/i rozłożenie zadłużenia na raty, zamiany mieszkania na inne z niższym czynszem, odroczenia spłaty zadłużenia lub też skorzystać z obniżki czynszu czy dodatku mieszkaniowego, który można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej.

 

  • Wszystkim zadłużonym najemcom proponujemy możliwość zawarcia ugody o rozłożenie na raty zadłużenia czynszowego, w którym ilość rat (max. do 36) i ich wysokość dostosowana zostanie do możliwości finansowych dłużnika w drodze przeprowadzonych mediacji przez specjalnie powołane do tego zespoły pracowników ZGM.

  • Dla osób, które w żaden sposób nie mogą spłacać długu czynszowego, proponujemy nowatorski program odpracowania powstałych zaległości.

  • Wszystkim tym najemcom, którzy nie będą zainteresowani wymienionymi powyżej formami wychodzenia z zadłużenia, proponujemy złożenie deklaracji zamiany zajmowanego mieszkania na mniejsze i tańsze w utrzymaniu. Prowadzony przez ZGM bank zamian zapewni jak najdalej idącą pomoc w znalezieniu kontrahenta do zamiany, z uwzględnieniem możliwości spłaty długu.

  • Dla najemców o niskich dochodach możemy zaproponować obniżkę czynszu.

  • Dla najemców z problemami przejściowymi w spłacie należności czynszowych odroczenie spłaty zadłużenia.

  • Dział Wsparcia Najemcy czy Administracja ZGM doradzi jak złożyć wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej o dodatek mieszkaniowy lub dodatek na media.

„Program pomocy w wychodzeniu z długów czynszowych” jest dużą pomocą i wsparciem, z którego może skorzystać pod pewnymi warunkami prawie każdy lokator ZGM. Tym jedynym warunkiem jest zawsze regularna wpłata czynszu bieżącego i regularna wpłata ustalonych rat zadłużenia, czy regularność w odpracowywaniu zadłużenia i solidne wykonywanie czynności zleconych. Mogą to być prace porządkowe, malowanie i drobne prace konserwatorskie czy podczas zimy odśnieżanie i posypywania powierzchni chodników itp.

 

W celu skorzystania z proponowanego programu pomocy wychodzenia z czynszowych kłopotów finansowych zapraszamy wszystkich najemców mieszkań gminnych bezpośrednio do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, przy ul. Kościuszki 17 w Rybniku, gdzie specjalnie powołany zespół Działu Wsparcia Najemcy pomaga w wyborze najodpowiedniejszej dla każdego zadłużonego lokatora formy uregulowania długu czynszowego.

 

***

W zasobie rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej znajduje się 4.835 mieszkań, z czego zadłużonych jest ponad 1.900 z nich. Rekordzista winny jest ZGM ponad 170 tys zł. W sumie wartość zadłużenia (bez odsetek!) na koniec lipca br. sięga przeszło 29,6 mln zł. W roku 2015 odpracowano przeszło pół miliona złotych zadłużenia, w tym roku (wg stanu na koniec lipca ) jest to kwota przeszło 297 tys. zł.


Źródło: ZGM Rybnik

 Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-09-14

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kropla miłości znaczy więcej niż ocean rozumu.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt