Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

O Śląsku w rybnickich szkołach


Od września w czwartych klasach rybnickich szkół podstawowych prowadzone są lekcje edukacji regionalnej. Zajęcia dają uczniom wiedzę o tradycji, historii i kulturze Śląska. Nauczyciele prowadzący lekcje mogą korzystać ze specjalnej platformy edukacyjnej E-Rechtor.Zajęcia z edukacji regionalnej realizowane są w każdej rybnickiej szkole podstawowej w klasach czwartych, w wymiarze jednej godziny tygodniowo, w  ramach tzw. godzin prezydenckich. Programem objętych jest 26 szkół podstawowych i 65 klas. Inicjatywa jest efektem współpracy Miasta z przedstawicielami stowarzyszenia DURŚ – Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich.

 

Zajęcia realizowane są przez nauczycieli prowadzących m.in. lekcje z historii, języka polskiego czy nauczania początkowego. Zostali oni odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do prowadzenia zajęć.

 

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Rybniku czwartoklasiści rozpoczęli lekcje edukacji regionalnej od poznania przewodniczki po programie „Rybnik na Górnym Śląsku” – Kluski Wandruski, która „z miski wyskoczyła i konsek Ślońska nom odkryła”. Sympatyczna, kolorowa Kluseczka na dzień dobry wywołała uśmiech na twarzy wszystkich dzieci i wprowadziła je w tematykę zajęć.

 

Niezwykle istotne w jakiejkolwiek edukacji jest wprawienie dziecka w stan zachwytu, który ma doprowadzić do ciekawości poznawczej, stawiania odkrywczych pytań, pomagających przyglądaniu się ludziom, miejscom, wydarzeniom, krajobrazom… Edukacja regionalna z Kluską Wandruską zapewne zainspiruje młodych rybniczan do poszukiwań w poznawaniu małej ojczyzny i własnego regionu – podkreśla Maria Stachowicz-Polak, nauczycielka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Rybniku, a jednocześnie koordynatorka zajęć edukacji regionalnej, która z ramienia Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego prowadziła szkolenia dla nauczycieli.
Fot. M. Stachowicz-Polak

 

Pierwsza lekcja edukacji regionalnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 rozpoczęła się z kolei od pytań uczniów: Czy my będziemy uczyć się po śląsku? I co my tu właściwie będziemy robili? Swoją odpowiedzią w sedno trafiła jedna z uczennic, Nikola, stwierdzając: Będziemy wspólnie poznawać naszą małą ojczyznę

 

W ramach zajęć dzieci dzieliły się informacjami na temat tradycji, które są kultywowane w ich domach, aktywnie brały udział w dyskusji na temat zasadności przekazywania i pielęgnowania tych wartości. Następne zajęcia, poświęcone śląskiej rodzinie, upłynęły na  snuciu opowieści o dziadkach, rodzicach i rodzeństwie uczniów, którzy z radością i ochotą wkroczyli na ciekawą i ważną drogę edukacji regionalnej.

 

– Myślę, że będą to naprawdę ważne spotkania, które przybliżą dzieciom ich małą ojczyznę, ukażą czasem być może jej nową twarz i nauczą kochać jeszcze mocniej i bardziej.  Zobowiążą do szacunku i troski, do zachowania w pamięci jej obyczajów i zwyczajów, by opowiadały o nich następne pokolenia – zaznacza Anna Jaworska, nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rybniku.Fot. M. Stachowicz-Polak

 

Warto dodać, że stowarzyszenia DURŚ uruchomiło Pierwszą Darmową Śląską Platformę Edukacyjną E-Rechtor. Na platformie, dedykowanej przede wszystkim nauczycielom, znajdują się m.in. programy, rozkłady materiału czy scenariusze lekcji regionalnych oraz propozycje tekstów śląskich, które ułatwiają przeprowadzanie zajęć.

 

– Dzięki platformie uzyskacie Państwo dostęp do treści programu edukacji regionalnej, zaakceptowanego przez kuratorów oświaty woj. śląskiego i opolskiego. Materiały dostępne są 24 godziny na dobę i zawsze pozostaną darmowe. Platforma umożliwia również dostęp do społecznościowego forum, dzięki czemu możliwa będzie wymiana poglądów na temat programu. Możliwe będzie również prowadzenie własnych notatek i przechowywanie plików na potrzeby edukacyjne. Baza tematyczna jest stale aktualizowana i poszerzana, a o wszelkich nowych poprawkach będziemy informować na bieżąco – mówią o platformie przedstawiciele stowarzyszenia Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich. Więcej TUTAJ.

 

Organizacja kolejnych zajęć z zakresu edukacji regionalnej w Rybniku będzie możliwa w ramach projektu: Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji. Planowane są m.in. zajęcia dotyczące historii i kultury regionu w terenie w formie wycieczek i warsztatów.

 

 


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-09-19

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Czuć ból - znaczy być żywem. Nie ma życia bez cierpienia.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt