Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Stoi na stacji lokomotywa, a na rynku… autobus


Zwiedzanie pociągu, muzyczny autobus, zumba, rowery, policyjne miasteczko ruchu, a wszystko to okraszone mobilnymi quizami i sporą dawką dobrego humoru – tak rybniczanie świętowali Dzień Bez Samochodu.  To międzynarodowe święto i towarzyszące jego obchodom atrakcje mają przekonać użytkowników samochodów, że warto wypróbować również inne, alternatywne możliwości transportu, takie jak rower, autobus czy transport kolejowy.  

 

Powodzenie, jakim cieszyła się możliwość zwiedzania stojącego na rybnickim dworcu pociągu Kolei Śląskich, pozwala mieć nadzieję, że ta forma transportu ma szanse przeżyć swój renesans.

 

Niezapomniany widok na tory kolejowe z perspektywy kabiny maszynisty, czy możliwość samodzielnego użycia charakterystycznego sygnału dźwiękowego pociągu, okazały się magnesem, który do stojącego na peronie składu przyciągnął kilkaset osób. Od przedszkolaków począwszy, na całkiem dorosłych skończywszy.

 

Utrudnione na co dzień zaglądanie do zakamarków pociągu, kolejarskie opowieści snute w przedziale służbowym i czytana najmłodszym Tuwimowska  „Lokomotywa”, dopełniły klimatu.
Stoi na stacji... pociąg Kolei Śląskich. Fot. Lucyna Tyl

Miłości do podróżowania pociagiem uczą się od najmłodszych lat.... Fot. Lucyna Tyl

Większość maluchów po raz pierwszy miała okazję zobaczyć pociag od środka. Fot. Lucyna Tyl

Przedszkolaki wczuły się w kolejowy klimat za sprawą Tuwimowskiej "Lokomotywy". Fot. Lucyna Tyl

 

 

Wielbiciele kolejowej magii czuli się usatysfakcjonowani, ale podczas Dnia Bez Samochodu zadbano również o promocję komunikacji miejskiej. Ile kosztuje 7-dniowy bilet okresowy w II strefie? Która linia autobusowa kursuje do dzielnicy Kłokocin? Między innymi z takimi pytaniami mieli okazję zmierzyć się uczestnicy  popołudniowej zabawy na rybnickim rynku.

 

Quizy i konkursy o tematyce komunikacyjnej, znakowanie rowerów, pokaz zumby, poprawianie kondycji na rowerze treningowym czy możliwość zmierzenia się z torem przeszkód policyjnego miasteczka ruchu drogowego, przyciągnęły na rynek nie tylko fanów dwóch kółek i zdrowego trybu życia.

 

Nic w tym dziwnego – nieczęsto przecież można oglądać zaparkowany na centralnym placu miasta autobus, a tym bardziej wybierać dla niego imię. A na rybnickim rynku pojawiły się tego dnia aż dwa autobusy. Możliwość zwiedzania wnętrza autobusu była atrakcją dla najmłodszych, ale i dla osób, nie korzystających na codzień z komunikacji miejskiej.

 

Prezentacji autobusów towarzyszyły jazzowe dźwięki, którymi muzycy zaangażowani w projekt „Muzyczny autobus” umilali czas rynkowym gościom.Muzyczny autobus umilał czas rynkowym gościom. Fot. Lucyna Tyl

Zumba z Rybkiem :) Fot. Lucyna Tyl

Sympatyczny policyjny Sznupek jak zwykle przyciągał najmłodszych. Fot. Lucyna Tyl

Trenowanie rowerowej kondycji... Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Bartosz Mazur, doradca prezydenta ds. transportu zintegrowanego przepytywał mieszkańców ze znajomości rybnickiej komunikacji miejskiej. Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

 

 

 

Organizatorem rybnickiego Dnia bez Samochodu był Urząd Miasta Rybnika, wspierany przez Policję, Straż Miejską, Koleje Śląskie, Zarząd Transportu Zbiorowego, Studio Energia, Buggy Gym oraz fundację Napraw Sobie Miasto.

 

Przedsięwzięciu, którego podstawowym celem było zwrócenie uwagi na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego oraz promocja alternatywnych form poruszania się, poświęcona była również audycja Radia90, „Czas na twoja miejscowość”, którą w całości można odsłuchać na stronie radia:

 

  Posłuchaj


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-09-22

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
(J. Tuwim)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt