Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Nowy biurowiec w Strefie Juliusza


Budynek biurowy klasy A, wpisujący się w śródmiejską przestrzeń Strefy Juliusza – to rekomendowana propozycja zagospodarowania części terenu inwestycyjnego przy ul. Miejskiej.Możliwości inwestycyjne terenu, wykorzystywanego dotychczas jako tymczasowy parking miejski, a rozciągającego się pomiędzy zabudowaniami Urzędu Miasta Rybnika i parkiem Bukówka, były przedmiotem pogłębionej analizy, przeprowadzonej na zlecenie miasta, przez firmę Cushman&Wakefield – światowego lidera doradztwa na rynku nieruchomościami.

 

Analiza możliwości rynkowych Rybnika – wykonana przez firmę Cushman&Wakefield – została oparta na badaniach jego demografii, zasobów biznesowych, sieci komunikacji drogowej i kolejowej oraz  obszarów konkurencyjności w subregionie i całym województwie śląskim. Wskazała ona jednoznacznie kierunek, jaki powinno obrać miasto, by w pełni odpowiedzieć na aktualne potrzeby potencjalnego inwestora.

 

- „Przemiany społeczne, problemy demograficzne, proces kurczenia się miast oraz konieczność tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy, to wyzwania przed którymi stoją współczesne miasta, również Rybnik. Moim obowiązkiem jest reagować na te wszystkie procesy. Dlatego po przeprowadzonych wcześniej analizach został przygotowany taki podział działek, który będzie atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów, spowoduje kolejne wpływy do budżetu i znacząco poprawi jakość życia w mieście” – komentuje prezydent Piotr Kuczera.

 

Bazując na posiadanym doświadczeniu w prowadzeniu tego typu projektów firma doradcza zarekomendowała miastu nowy podział geodezyjny działek przy ulicy Miejskiej/3 Maja. Na wydzielonej części, sąsiadującej z budynkiem urzędu miasta, a obejmującej mniej więcej połowę dotychczasowego terenu inwestycyjnego, powstać powinien nowoczesny, pięciopiętrowy budynek biurowo-usługowy z podziemnym parkingiem na ok. 60-100 miejsc.

 

W budynku tym umiejscowione byłyby firmy świadczące usługi dla biznesu oraz prowadzące działalność związaną z promowaniem nowych innowacyjnych projektów biznesowych. Będzie to również miejsce oferujące prestiżową przestrzeń na organizację konferencji, szkoleń czy eventów branżowych. Warto dodać, że przeprowadzona analiza precyzyjnie wskazuje na odpowiadającą potrzebom rynku wielkość budynku (8 tys. m2) oraz określa warunki jego najmu, prognozując nawet optymalną cenę (48-50 zł/m2) .

 

„Zagospodarowanie w ten sposób terenu umiejscowionego w sercu miasta, świetnie koresponduje z przestrzenią biznesową już funkcjonującą w naszym subregionie. Idealnie wpisuje się również w miejską koncepcję Strefy Juliusza, obejmującą rewitalizację zabytkowych zabudowań byłego szpitala, parku Bukówka oraz planowanego ośrodka opieki senioralnej, mającego powstać na pozostałej części terenu, od strony ul. 3 Maja” – podkreśla prezydent Piotr Kuczera.

 

Wartość wydzielonej w ten sposób i przeznaczonej do sprzedaży działki oszacowano na ok. 2 mln zł. Jej sprzedaż  będzie przedmiotem ogłoszonego wkrótce przetargu.  W tej chwili trwa analiza prawna pod kątem zabezpieczenia interesu miasta w planowanej inwestycji.
Na mapie kolorem czerwonym zaznaczono teren przeznaczony do sprzedaży (działki nr 2132/7; 2131/7; 1903/4; 2130/4). Na zielono oznaczone są dotychczasowe granice działki.

 

 

W latach 1999-2003 teren inwestycyjny rozciągający się pomiędzy ul. Miejską a 3 Maja został sprzedany prywatnemu inwestorowi, który jednak nie zrealizował zamierzonej koncepcji zabudowy, w związku z czym miasto skorzystało z zagwarantowanego prawa odkupu działki, ponownie stając się właścicielem terenu.   

 

W latach 2010-2014 zorganizowanych zostało w sumie 10 przetargów na sprzedaż tego terenu. Pomimo obniżenia pierwotnej ceny wywoławczej z 8,3 mln zł do 6,3 mln zł teren nie znalazł nabywcy. W tym czasie działki promowano również w ramach dwóch projektów dofinansowanych ze środków unijnych: „Rybnik – Inwestujesz – Zyskujesz” oraz „Rybnik, wszystko czego sobie życzysz – promocja terenów inwestycyjnych”. Promocja koncentrowała się m.in. na udziale miasta w targach nieruchomości w Cannes, Monachium, Barcelonie i Abu Dhabi oraz ogólnopolskich kampaniach promocyjnych w prasie, TV i nośnikach outdoorowych.

 

 Widok na działkę przy ul. Miejskiej. Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-09-29

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.
Paulo Coelho

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt