Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Złota lampka dla W. Pieregorólki


Inaugurację Rybnickich Dni Literatury uświetni wręczenie Honorowej Złotej Lampki Górniczej. To wyjątkowe wyróżnienie otrzyma kompozytor i dyrygent Wiesław Pieregorólka.Honorowa Złota Lampka Górnicza to nagroda przyznawana wywodzącym się z naszego regionu osobom szczególne zasłużonym w dziedzinie kultury. Wiesław Pieregorólka zostanie uhonorowany za wybitne osiągnięcia na gruncie muzyki rozrywkowej, podejmowanie nowych wyzwań artystycznych łączących muzykę rozrywkową i symfoniczną oraz rozsławianie ziemi rybnickiej poprzez działalność artystyczną w kraju i za granicą.

 

Wydarzenie, które rozpocznie się w niedzielę, 9 października o godz.17.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej, uświetni spektakl „Lilka, cud miłości” poświęcony Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jednej z najwybitniejszych polskich poetek. Przedstawienie powstało z myślą o przypomnieniu tej niezwykłej postaci w 125 rocznicę jej urodzin. W spektaklu reżyserowanym przez Waldemara Śmigasiewicza zobaczymy wyjątkowe aktorki: Paulinę Holtz, Krystynę Tkacz, Magdalenę Zawadzką i Joannę Żółkowską.

 

***

Wiesław Pieregorólka  jest kompozytorem, aranżerem, dyrygentem i  producentem muzycznym. Urodził się w Rybniku, a dzieciństwo i młodość spędził w Roju, dzisiejszej dzielnicy Żor.

 

Od najmłodszych lat przejawiał zdolności muzyczne. Uczęszczał do Liceum im. Powstańców Śląskich w Rybniku, ale maturę zdał w 1977 r. w Liceum im. Hanki Sawickiej (dziś: II LO im. A. Frycza Modrzewskiego). Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Rybniku (1979 r.) w klasach fortepianu i klarnetu oraz Wydziału Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (dziś Akademia Muzyczna).
Wiesław Pieregorólka. Fot. J. Rzymanek

 

Pierwszy zespół  muzyczny, z siedzibą w rybnickim Domu Rzemiosła, założył w czasach licealnych.  Na rozwój jego zainteresowań jazzem duży wpływ miał Czesław Gawlik, rybnicki muzyk jazzowy i zasłużony propagator jazzu.

 

Formacja big-bandowa, którą Pieregorólka założył na początku studiów, zdobyła spory rozgłos. Odtąd w kolejnych zespołach, którym liderował, występowała czołówka polskich muzyków jazzowych –  wśród nich Wojciech Karolak, Henryk Majewski, Janusz Muniak, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski i wielu innych.

 

W 1981 r. Pieregorólka zdobywa Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej. W 1986 roku jego Big Band nagrywa swój long play. W latach 1986-89 orkiestra odwiedza kilka zagranicznych festiwali jazzowych, ze słynnym Pori Jazz Festivalem na czele.Wiesław Pieregorólka. Fot. J. Rzymanek

 

Pieregorólka nie stroni też od muzyki popularnej, a jego big-band towarzyszył m.in. artystom na scenie opolskiego amfiteatru, a ostatnio zadbał o oprawę muzyczną festiwalu filmowego  w Gdyni.

 

Wiesław Pieregorólka jest też cenionym aranżerem, chętnie łączącym różne gatunki muzyczne. Tworzy  m.in. projekty z udziałem orkiestry symfonicznej i popularnych artystów ceny rozrywkowej, jak np. Perfect symfonicznie. Jest też autorem projektów muzycznych prezentowanych  w ramach Festiwalu Muzycznego im. Henryka M. Góreckiego w Rybniku z Creamy Jazz Quintet w2013 r. i kwintetem Henryka Miśkiewicza oraz Filharmonią Rybnicką w tym roku.     

 

W swoim artystycznym życiorysie Wiesław Pieregorólka ma też kilkuletnią pracę na stanowisku dyrektora artystycznego jednej z firm fonograficznych – Universal Music Polska. Aktualnie jest liderem założonego kilka lat temu Big Collective Bandu, z którym nagrywa i występuje.

 

Mieszka w Warszawie, ale bywa gościem w Rybniku, który, jak mówi, miał duży wpływa na jego artystyczne wybory.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-10-07

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt