Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Sentymentalnie na Paruszowcu


Biała, płócienna makata, a na niej otoczony kwiatowym motywem dzbanuszek z charakterystycznym koziołkiem... Jak w starej, babcinej kuchni. Takim widokiem wita nas ulica Przemysłowa w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, gdzie na jednym z familoków pojawiła się właśnie ta oryginalna dekoracja.Okoliczni mieszkańcy przyglądają się z zaciekawieniem tradycyjnej makacie, tak kiedyś charakterystycznej dla dawnych, śląskich kuchni, a dziś zdobiącej ceglaną ścianę familoka. Widok „garnitury” zdobnej w motywy nawiązujące do Huty Silesia - nieistniejącej już, a działającej w sąsiedztwie przez blisko 250 lat - sprawia, że ożywają wspomnienia i sentymenty.

 

Ktoś uśmiecha się z rozrzewnieniem, przypominając sobie kuchnię własnej babci, ktoś inny mówi, że wciąż używa sprzętów powstałych dawno temu w paruszowickim zakładzie, ktoś opowiada o latach przepracowanych przy produkcji słynnych, rybnickich garnków, brytfann czy czajników…

 

Założeniem Dominiki i Marcina Stachów z Instytutu Społecznego Silesia - pomysłodawców tej formy wspomnienia o Hucie Silesia - było pewnego rodzaju „odczarowanie” historii i dziedzictwa Paruszowca, i kolejnych pokoleń jego mieszkańców, w których codzienne życie nierozerwalnie wpisywał się ciężki przemysł. Obserwując życzliwe reakcje mieszkańców dzielnicy, już wiadomo, że nie będzie to ostatnia taka inicjatywa ożywiająca wspomnienia i wpisująca tradycję we współczesną przestrzeń publiczną.

 

Nic nie łączy ludzi lepiej niż wspólne wspomnienia, dlatego pomysł z makatką może okazać się dobrym wstępem do dłuższej rozmowy o przyszłości i industrialnym dziedzictwie Rybnika. Tym bardziej, że inicjatywa wpisuje się doskonale w działania rewitalizacyjne, realizowane m.in. właśnie w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, w ramach projektu "Rewitalizacja miasta - nowa energia rybnickiej tradycji". Projekt ten przewiduje bazowanie na historii miejsca i ludzi mieszkających na danym obszarze, i  wspierania w ten sposób aktywności lokalnej.

 

Warto dodać, że współczesne rozumienie rewitalizacji oraz szczególne zainteresowanie dziedzictwem kulturowym będą przedmiotem rozmów samorządowców podczas przyszłotygodniowej konferencji zaplanowanej w siedzibie w Zabytkowej Kopalni "Ignacy". Już wkrótce ruszą też spotkania w dzielnicach skierowane m.in. do organizacji pozarządowych, rad dzielnic i lokalnych liderów.
Fot. L. Tyl

Fot. L. Tyl

Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-10-27

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt