Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Strefa Juliusza - miejsce w mieście


Przywracamy miastu zabytkowy kompleks architektoniczny, nadając mu atrakcyjną funkcjonalność i nawiązując do historycznej postaci Juliusa Rogera.W śródmieściu Rybnika powstaje strefa aktywności wielopokoleniowej, łączącą część edukacyjną z Centrum Wsparcia Rodziny, nowo powstałymi Rybnickim Ośrodkiem Geriatrycznym ROGER, innowacyjnym centrum usług biznesowych WEBER Park oraz przebudowanym balneoparkiem – łaźniami Priessnitza. Strefa Juliusza to pionierski projekt połączenia różnorodnej funkcjonalności zabytkowych budynków poszpitalnych (poddanych renowacji) oraz nowoczesnej infrastruktury usługowo-administracyjnej.

 

„Rzeczywistość, w której funkcjonujemy, wymaga nie tylko spojrzenia na to, co tu i teraz, ale też szerszej perspektywy. Z jednej strony jesteśmy odpowiedzialni za dziedzictwo przeszłości, z drugiej – za kreowanie odpowiedzialnej wizji przyszłości. To wzajemne przenikanie tego co było, jest i może być doskonale obrazują działania miasta dotyczące przywracania mieszkańcom zabudowań dawnego Szpitala Miejskiego nr 1, zwanego Juliuszem, i wykorzystania potencjału tego wyjątkowego miejsca” – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Kliknij w obrazek, żeby powiększyć

 

Strefa Juliusza to pionierski projekt połączenia różnorodnej funkcjonalności zabytkowych budynków poszpitalnych (poddanych renowacji) oraz nowoczesnej infrastruktury usługowo-administracyjnej. Spodziewany efekt synergii oznacza zwielokrotnione korzyści zarówno dla mieszkańców dzielnicy, jak i całego miasta, dla biznesu (nie tylko lokalnego) i konsumentów, dla młodych i osób w podeszłym wieku, dla Rybniczan – obecnych i przyszłych pokoleń.

 

  • W Strefie Juliusza powstanie pierwsze w regionie edukatorium przyrodniczo-humanistyczne. W zabytkowym budynku „Juliusz” utworzony zostanie ośrodek edukacyjny, w którym wiedza przyrodnicza prezentowana będzie w formie umożliwiającej bezpośrednią obserwację i doświadczenie. Dzieci, młodzież i dorośli będą mogli zgłębiać fascynujące tajemnice natury i człowieka.
  • W przebudowanym budynku dawnego oddziału dermatologicznego powstanie Centrum Wsparcia Rodziny, a dotychczasowy Park Bukówka zyska funkcjonalność balneoparku z łaźniami Priessnitza.
  • Kluczową inwestycją odnowionej Strefy Juliusza jest Rybnicki Ośrodek Geriatryczny ROGER. W nowym budynku zamieszkają osoby w podeszłym wieku, a wszystkie mieszkania posiadać będą stałą opiekę medyczną. Działać tu będą również Regionalne Centrum Telemedycyny, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i przedszkole.
  • W Strefie Juliusza powstanie również WEBER Park – jedyny w subregionie zachodnim województwa śląskiego biurowiec w standardzie A.


Kliknij w obrazek, żeby powiększyć

 

Oczywiście, jak zaznacza prezydent Rybnika Piotr Kuczera: - Strefa Juliusza to inwestycja wyjątkowa, ambitna i perspektywiczna. Projekt wymaga jeszcze sporego zaangażowania, a jego realizacja rozłożona zostanie na lata, stanowiąc proces.

 

Dawny zespół szpitalny przy ul. Klasztornej w śródmieściu Rybnika powstał jako spełnienie marzeń jednego człowieka. Pomysłodawca, Julius Roger końca budowy jednak nie dożył. Szpital dokończyli i uruchomili jego duchowi spadkobiercy, którzy ideę dobrze zorganizowanej społeczności, wspierającej wszystkich potrzebujących, kontynuują od 150 lat. Doktor Julius Roger zasłynął w regionie jako lekarz, ale był również wybitnym entomologiem, przyrodoznawcą, etnografem, który spisał ogromny zbiór pieśni polskich ludu górnośląskiego. Do dziś jest postacią, która inspiruje wiele działań regionalnych.

 

O Juliuszu piszemy również tutaj

 

Więcej o zagospodarowaniu Strefy Juliusza w prezentacji:


Strefa Juliusz


PDF (9 910 KB)

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-10-27

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt