Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rewitalizacja zaczęła się od Paruszowca


Przechodniów wita ustawiony między familokami wielki biały imbryk… Jest też kociołek z zupą, dzieci malujące garnuszki i makatki, jest dobra muzyka i teatrzyk lalkowy. W taki nietypowy sposób zainaugurowano w Rybniku projekt „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”.Wydarzenie miało miejsce na terenie osiedla przy ul. Przemysłowej w dzielnicy Paruszowiec-Piaski i było częścią studyjnej wizyty, poprzedzającej konferencję otwierającą projekt. W scenerii tradycyjnego śląskiego osiedla wystąpili m.in. Chwila Nieuwagi, ZAWIAŁO, Teatr Lalek Marka Żyły, Metrowy & Piter Pan Beatbox, Laboratorium TrzaskoDźwięków, Movytza, Centrum Sztuki i Rekreacji.

 

Uczestnicy wyjazdowego spotkania wzięli udział w zwiedzaniu obszarów objętych projektem rewitalizacji, czyli dzielnic Niewiadom, Niedobczyce, Chwałowice, Śródmieście i właśnie Paruszowiec-Piaski. Dla odwiedzających tę dzielnicę gości, nostalgiczny klimat osiedla familoków na rybnickim Paruszowcu podkreślają codzienne zwyczaje jego mieszkańców: na trawniku ktoś karmi gołębie, z okna wygląda ciekawski piesek, w progu familoka przystanęły zagadane sąsiadki... Ale ta sielskość to niestety tylko pozory, bo tak naprawdę ta postindustrialna dzielnica od lat boryka się z problemami typowymi dla miejsc dotkniętych skutkami likwidacji dużego zakładu pracy – w tym przypadku Huty Silesia.
Fot. W. Troszka

Fot. W. Troszka

 

Bezrobocie, alkoholizm, brak perspektyw na lepsze jutro i wynikające z tego zagrożenie wykluczeniem społecznym to bolączki wielu mieszkańców wybranych do rewitalizacji dzielnic. Działania zaplanowane w ramach projektu rewitalizacji skoncentrowane będą na dialogu z mieszkańcami obszarów objętych projektem, aktywnym włączeniu lokalnej społeczności w kształtowanie przestrzeni tych terenów oraz zachęceniu osób młodych do poznawania obiektów dziedzictwa kulturowego Rybnika na obszarach rewitalizowanych.

 

Najistotniejszą częścią przedsięwzięcia będą działania mające na celu łagodzenie problemów społecznych - w pierwszej kolejności będzie to aktywizacja mieszkańców, w czym pomagać będą animatorzy społeczni.

 

Zaplanowano również wykonanie pogłębionych analiz społecznych, ekspertyz budowlanych, realizację programu edukacyjnego w szkołach wzmacniającego lokalną tożsamość, a także dofinansowanie niewielkich inwestycji poprawiających przestrzeń wspólną i finansowanie różnego rodzaju inicjatyw społecznych w ramach tzw. mikrograntów.Fot. W. Troszka

Fot. W. Troszka

 

Szeroko pojęta rewitalizacja społeczna była przedmiotem konferencji, odbywającej się tego samego dnia na ternie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. W jej trakcie głos zabrali: zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski, który  przedstawił założenia projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”, Ewa Mackiewicz-Polnik (Industrialne Centrum Kultury w Niewiadomiu) która mówiła o Zabytkowej Kopalni Ignacy; dr Krzysztof Herbst retrospektywnie opowiadający o społecznych problemach rewitalizacji w doświadczeniach polskich  i europejskich. Z kolei Jarosław Ogrodowski (Instytut Rozwoju Miast) na przykładzie Księżego Młynu w Łodzi zarysował rewitalizację w kontekście konkursu Ministerstwa Rozwoju, a Marcin Stach (Instytut Społeczny Silesia) pokazał przykłady rybnickiego ożywienia społecznego.

 

Projekt „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”, został wybrany do realizacji w Konkursie Ministerstwa Rozwoju „Modelowa rewitalizacja miast” na wypracowanie modelowych rozwiązań prowadzenia rewitalizacji na obszarach miejskich oraz promocję dobrych praktyk wśród interesariuszy i innych miast.

 

Projekt, na realizację którego miasto uzyskało przeszło 3mln zł unijnej dotacji, potrwa do końca 2018 roku.

 

Więcej o projekcie – tutaj 


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-11-04

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Szczęście to łza, którą się otarło i uśmiech, który się wywołało...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt