Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Nadchodzi błękit


W poniedziałek, w rybnickim magistracie zainaugurowano kampanię promocyjno-informacyjną „Nadchodzi błękit”. Projekt pokazuje mieszkańców Rybnika, którzy wymieniając swoje źródło ciepła, zaangażowali się w konkretne działania mające na celu poprawę jakości powietrza.Z początkiem listopada, na 7 billboardach, ustawionych przy głównych drogach pojawiły się wizerunki rybniczan, którzy swoim przykładem zachęcają innych mieszkańców do wymiany swojego ogrzewania na ekologiczne – modernizację pieca, przyłączenie się do sieci gazowej lub C.O.  Przekonują, że każdy z nas może zrobić coś, by Rybnik był błękitny.

 

 „Z moich doświadczeń, nabytych między innymi na spotkaniach z mieszkańcami wynika, że rybniczan najlepiej przekonają właśnie rybniczanie” – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. „Pokazywanie konkretnych przykładów – sąsiadów i znajomych – ich dobre praktyki, których efekty widzimy w najbliższym otoczeniu, sprawiają, że znacznie łatwiej nam uwierzyć, że i my możemy w sprawdzony sposób osiągnąć równie dobre rezultaty. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich rybniczan, by zajrzeli na stronę nadchodziblekit.pl i zastanowili się, co mogą zrobić, biorąc pod uwagę swoją wiedzę o ogrzewaniu, swoje możliwości finansowe, i jak zmienić swoje drobne codzienne nawyki, z korzyścią dla naszego wspólnego środowiska.”  

 

Towarzysząca projektowi strona internetowa www.nadchodziblekit.pl prezentuje dobre praktyki mieszkańców i ich doświadczenia, związane z przeprowadzoną we własnym domu modernizacją ogrzewania.

 

„Od początku, myśląc nad strategią komunikacji kampanii Nadchodzi błękit, mieliśmy przekonanie, że najbardziej skuteczną metodą, która wzbudzi zainteresowanie zmianą sposobu ogrzewania wśród tych, którzy tego jeszcze nie zrobili, będzie zaangażowanie osób, które podzielą się własną, praktyczną wiedzą na temat kosztów zmian. Wiarygodne, prawdziwe, konkretne dane mogą być podstawą do zainteresowania się tematem ekonomicznego i ekologicznego ogrzewania wśród Rybniczan, którym leży na sercu zarówno dobro swojego miasta jak i objętość portfela.” – przekonują Dominika Kwol-Peszko, Marek Peszko i Marcin Macionczyk wspólnicy z agencji Minds Up, koordynującej projekt.

 

Mieszkańcy Rybnika występujący w kampanii, pokazują wprost, że działania proekologiczne mogą się opłacać. Także finansowo. Przykład sąsiada, który zmienił swój sposób podejścia do ogrzewania, skorzystał z oferowanej przez miasto dotacji, oszczędza sobie mnóstwo pracy związanej z obsługą starych typów pieców węglowych, a dodatkowo wychodzi finansowo na plus, może przyczynić się pośrednio do większego zainteresowania innymi, bardziej ekologicznymi metodami ogrzewania. 

„Mieszkam w familoku. Na 11 mieszkań tylko 3 zgodziły się na podłączenie do sieci C.O. Wcześniej korzystaliśmy z pieców kaflowych. Należało zmienić instalacje z ogrzewania węglem na ogrzewanie z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju. Efekt?  Do tej pory płaciłem za węgiel ok. 2400 zł na sezon. Od momentu przejścia na ogrzewanie C.O. płacę ok. 1400 zł rocznie.” – opowiada Zdzisław Maślak z Rybnika – Niedobczyc, który zarówno na podłączenie się do ciepła sieciowego, jak i do udziału w kampanii billboardowej, namówił również swojego kolegę, Adama Zająca.

 

Dom Marii Jóźwiak z dzielnicy Meksyk, w tym sezonie ogrzewa już nowy piec na ekogroszek. „To wprawdzie wciąż ogrzewanie węglem, ale dużo lepszej jakości i różnica jest ogromna. Przed zmianą spalaliśmy 9 ton węgla rocznie, wychodziło 5 600 zł. Teraz wystarczy 7 ton ekogroszku, a koszt to 4 740 zł Wcześniej sama nie wierzyłam, że różnica może być taka duża! Każdego, kto jeszcze się waha gorąco zachęcam do wymiany pieca” – przekonuje pani Maria.


 

W akcję włączył się również muzyk jazzowy, Krzysztof Popek: „Od wielu lat staram się dbać o jakość powietrza w miejscu w którym mieszkam. Swój rybnicki dom ogrzewam gazem. Problem czystego powietrza jest dla mnie na tyle istotny, tak głęboko zakorzeniony, że pracując nad swoją najnowszą płytą, zastanawiając się nad jej nazwą, myśląc o świeżym powiewie nowych inspiracji, tytuł Fresh Air Project wydał mi się idealnym nawiązaniem.”


 

Wielu z nas przerażają wysokie koszty zamiany ogrzewania z węglowego na gazowe. Jak jednak pokazuje przykład Mariana Kolendy z dzielnicy Maroko-Nowiny, różnica nie jest aż tak wielka: „Mam dom z 1990 roku. Zmieniłem ogrzewanie z węglowego na gazowe. Wyremontowałem całe centralne ogrzewanie. Ociepliłem dom. Kupiłem dwufunkcyjny piec gazowy. Do tej pory za ogrzewanie węglem płaciłem rocznie ok. 3500 zł. Teraz za ogrzewanie gazem płacę około 4000 zł rocznie.”

 

Z możliwości przyłączenia domu do sieci centralnego ogrzewania skorzystał mieszkający w Śródmieściu Rybnika Józef Gawliczek: „Ogrzewam dom o pow. 226 m2. Podłączyłem się do miejskiej sieci C.O. PEC. W ramach podłączenia została doprowadzona sieć do mojego budynku od sieci głównej. Odległość prowadzonej instalacji to 3,4 m.b. Wewnątrz budynku musiałem wykonać instalację, na którą składały się materiały „w miedzi” oraz wymiennik ciepła. Jako sportowiec, jestem absolutnym wrogiem zanieczyszczeń. Smog to dla mnie rzecz straszna. Nie potrafię zrozumieć osób, które - choć mają możliwości - nic nie robią w kierunku poprawy powietrza w naszym mieście. Tym bardziej, że to się po prostu opłaca. Także finansowo. Z moich obliczeń wynika, że jest to najtańsza i najtrwalsza inwestycja i najlepszy przejaw odpowiedzialności, za własny dom.”

 


 

Kampania „Nadchodzi  błękit” jest kontynuacją wcześniejszej akcji – „Wyjście Smoga”, prowadzonej wspólnie z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych.  Po wyraźnych przestrogach i ostrzeżeniach wykorzystanych podczas kampanii „Wyjście Smoga”, warstwa komunikacyjna akcji „Nadchodzi błękit” opiera się głównie na racjonalizowaniu wyborów.

 

Co ważne, kampania nie pomija też osób, które w ogóle nie korzystają z indywidualnych systemów grzewczych – uświadamia, że każdy z nas może zrobić coś, aby jakość powietrza w Rybniku przestała być problemem.

 

„Najdrobniejsze aktywności takie jak spacer do pracy zamiast jazdy samochodem,  jazda na rowerze, skorzystanie z komunikacji miejskiej, pociągu gdzie suma osób, które równocześnie nie podróżują swoimi samochodami, ma bardzo duży wpływ na ograniczenie emisji szkodliwych gazów w naszym mieście. Każdy może mieć pozytywny wpływ na jakość rybnickiego powietrza” – przekonuje Marcin Macionczyk z agencji Minds Up, koordynującej projekt.

 

„Kampania, oprócz warstwy racjonalnej ma mieć także wydźwięk wizerunkowy skierowany nie tylko do mieszkańców Rybnika. Na stronie kampaniiwww.nadchodziblekit.pl umieściliśmy galerię zdjęć, którą nazwaliśmy Rybnik jest piękny” – dodaje M. Macionczyk. "Choć temat smogu, sam w sobie, nie kojarzy się z pięknymi widokami, zielonymi przestrzeniami, piękną architekturą czy przejrzystym powietrzem to  galeria ma za zadanie zwrócić uwagę mieszkańców Rybnika na fakt, że nasze miasto jest naprawdę piękne, że można i należy się nim chwalić a także  od mieszkańców Rybnika zależy, czy takie zostanie w najbliższej przyszłości”.

 

 Założenia kampanii Nadchodzi błękit przedstawiono na poniedziałkowej konferencji prasowej w rybnickim urzędzie miasta. Fot. W. Troszka

 

Kampania ma pokazywać, że wspólne działania jak największej liczby mieszkańców dają wymierne efekty, co przedstawiają prezentowane na stroniewww.nadchodziblekit.pl dane.

 

Założenia i realizacja kampanii Nadchodzi błękit to wynik pracy lokalnych, rybnickich firm i osób, którym zależy na jakości powietrza w Rybniku i dobrym wizerunku miasta. W przygotowaniu wspieranej przez Miasto kampanii wzięli udział: AgencjaMindsUp – pomysłodawca i koordynator kampanii oraz fotograficy: Henryk Rydlewski, Jarek Lasota i  Łukasz Kohut.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-11-07

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Niestety, do swojego "za późno" każdy musi dojść sam...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt