Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Obchody Święta Niepodległości


11 listopada już po raz 98 obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, jak co roku okolicznościowe uroczystości odbyły się na rybnickim Rynku i w bazylice.Rozpoczęła je msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego, koncelebrowana przez ks. Grzegorza Olszowskiego – proboszcza parafii św. Antoniego, ks. Krzysztofa Nowrota – duszpasterza akademickiego oraz ks. Pawła Zielińskiego, duszpasterza rybnickich harcerzy. Uroczystej mszy świętej doniosłości dodała oprawa muzyczna w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej "Rybnik" i Rybnickiego Chóru Kameralnego „Autograph”.

 

Po ceremonii i złożeniu hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II uczestnicy obchodów - poczty sztandarowe, oficjalne delegacje, harcerze i mieszkańcy miasta - przemaszerowali na rynek. Tutaj przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” nastąpiło tradycyjne wciągnięcie na maszt flagi państwowej oraz okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika, który przypomniał okoliczności towarzyszące wydarzeniu, którego 98. rocznicę dziś świętujemy oraz znaczenie jakie ma dla nas to święto.  

 

„Święto takie jak dzisiejsze z całą mocą ukazuje, jak wielką rolę my współcześni odgrywamy w procesie historycznym” – mówił prezydent Piotr Kuczera. „Z jednej strony jesteśmy odpowiedzialni za dziedzictwo przeszłości, z drugiej – za kreowanie odpowiedzialnej wizji przyszłości. Spoczywa na nas nie tylko obowiązek przekazania następnym pokoleniom tego, co od lat stanowi o naszej tożsamości, ale też wypracowania własnego dorobku, kapitału społecznego, na którym opierać będzie się przyszłość. To od nas właśnie – od naszego zaangażowania i uczestnictwa w życiu publicznym – zależy przyszłość, zarówno w wymiarze lokalnym, w odniesieniu do naszego najbliższego otoczenia – osiedla, dzielnicy czy Miasta, jak i w szerszym, ogólnokrajowym kontekście.  Mamy to szczęście, że nie musimy o naszym przywiązaniu do Ojczyzny świadczyć krwią. Możemy jednak służyć jej na wielu innych płaszczyznach, swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami wpływać na jej rozwój, tworząc społeczeństwo obywatelskie, dla którego takie pojęcia jak wolność, demokracja i tolerancja stanowią najcenniejszą wartość. Zachęcam do tej obywatelskiej aktywności. Niech starania naszych przodków dążących do odzyskania przez Polskę niepodległości będą dla nas zobowiązaniem i motywacją do stawiania sobie wymagań oraz podejmowania ambitnych wyzwań, a ich dokonania niech stanowią wzór odpowiedzialnej pracy na rzecz szeroko rozumianego dobra wspólnego.”

 

Dopełnieniem rynkowych uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi oraz uroczyste ślubowanie nowych członków wstępujących w szeregi Stowarzyszenia Task Force 13 SCORPION.

 

Tuż po oficjalnych obchodach, zgromadzeni na rynku mieszkańcy ustawili się do wspólnego zdjęcia, by już po raz trzeci dać się uwiecznić na pamiątkowej fotografii zatytułowanej  „Rybniczanie” .

 

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości:  
Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Fot. Lucyna Tyl

Rybniczanie 2016. Fot. Łukasz Dycha
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-11-11

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Szczęście to łza, którą się otarło i uśmiech, który się wywołało...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt