Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Pokonkursowa ulica Kościuszki


W Urzędzie Miasta Rybnika zaprezentowane zostały prace nagrodzone w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów wzdłuż ulicy Tadeusza Kościuszki. Wystawie towarzyszyła dyskusja, z udziałem członków Zespołu Konkursowego.Do konkursu złożonych zostało 39 prac konkursowych. Zespół Konkursowy przyznał trzy nagrody oraz trzy równorzędne wyróżnienia.

 

Ulica Kościuszki w Rybniku – jedna z ważniejszych i piękniejszych ulic miasta, już wkrótce nabierze nowego, rekreacyjnego charakteru. Nowo zagospodarowana przestrzeń będzie bardziej przyjazna mieszkańcom – szczególnie tym poruszającym się pieszo i na rowerze.

 

"Dołożenie jeszcze jednego szpaleru zieleni sprawi, że ulica będzie miała charakter bulwaru, a warto pamiętać, że ulica Kościuszki to pierwsza i w zasadzie jedyna reprezentacyjna ulica Rybnika, która jest wynikiem świadomej urbanistyki. Zwycięski projekt bardzo dobrze podkreśla charakter tej ulicy, jako wielkomiejskiego bulwaru”  - mówi – zapowiada Wojciech Student, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej. 

 

Na podstawie zwycięskiej pracy zostanie teraz zlecone wykonanie projektu budowlanego, dające podstawy do fizycznej realizacji przedsięwzięcia.

 

Warto dodać, że komisję szczególnie urzekła koncepcja, która zajęła II miejsce, przewidująca budowę bardzo ciekawej budowli na placu przed dworcem. Jak przekonuje Wojciech Student, niewykluczone, że i ten pomysł doczeka się realizacji, w tej chwili jednak problemem jest kwestia własności tego terenu, w większości należącego do PKP.

 

W konkursowych pracach znaleźć można wiele nowych, niezwykle interesujących rozwiązań, które choć nie zostaną wykorzystane na terenach wzdłuz ulicy Kościuszki, być może staną się inspiracją przy zagospodarowywaniu innych, reprezentacyjnych części miasta.
Fot. L. Tyl

 

 

I nagroda w wysokości 15000 zł

Rafał Stemporowski:

 

I nagrodę przyznano za proste i prawidłowe funkcjonalnie rozwiązanie ulicy Kościuszki jako zielonego bulwaru. Praca porządkuje przestrzeń ulicy w sposób skromny i ekonomiczny. Na uwagę szczególnie zasługuje pomysł potrójnego szpaleru wysokiej zieleni i dobrze rozwiązany buspas wpisujący się akcentem kolorystycznym w założenie kompozycyjne. Prawidłowo rozlokowano miejsca „kiss’n’ride”. Za wymagający dalszego dopracowania uznano plac przed dworcem - zaproponowany tu w prostej formie wynikowego parkingu nie wykorzystuje potencjału miejsca.


       I miejsce   I miejsce 


 

 

II nagroda w wysokości 10000 zł

zespół autorski w składzie: Paweł Barczyk, asystenci: Anna Ozdoba, Mateusz Jakobsze, współpraca autorska: Andrzej Duda, Henryk Zubel:

 

II nagrodę przyznano za trafne i interesujące rozwiązanie placu przed dworcem w formie skrytego budynku pawilonu usługowego i podziemnego garażu w spójnej kompozycji „graficznej” - materiałowej (klinkier) i przestrzennej z ulicą. Daje to szansę na uzyskanie rozpoznawalnego i niepowtarzalnego miejsca. Za niefunkcjonalny uznano jednakże przekrój ulicy Kościuszki - lewostronne zlokalizowanie miejsc postojowych w pasie jezdni, niekorzystną lokalizację „antyzatoki” autobusowej oraz niewystarczającą ilość zieleni. Wątpliwości budzi także użycie klinkieru na drodze rowerowej.


    II miejsce     II miejsceAutorzy projektu, który zajął II miejsce. Fot. Ł. Dycha

 

 

III nagroda w wysokości 5000 zł

zespół autorski w składzie: Krystian Dziopa, Iga Szczugieł 

 

III nagrodę przyznano za przyznano za wyraźną ideę uspokojenia ruchu oraz pomysł powiązania funkcjonalnego i kompozycyjnego istniejącego skweru z placem przed dworcem. Wątpliwości budzi jednakże bogactwo form i kolorów proponowanego anturażu oraz rozwiązanie drogi rowerowej, szczególnie jej zakończenia przy placu.


III miejsce   III miejsce


 

Wyróżnienia:

 • I wyróżnienie w wysokości 1000 zł - LABORATORIUM ARCHITEKTURY Anna Małek
  Zespół autorski w składzie: Anna Małek, Dominika Juraszczyk, Tomasz Błażyca, Kamil Mazur
  Wyróżnienie przyznano za próbę spójnego uporządkowania ulicy przy użyciu form architektonicznych – modułowych wielofunkcyjnych pawilonów. Wątpliwości budzi jednakże realizacja „strefy aktywności” – jej przyszły detal i eksploatacja. Zabrakło również pomysłu na plac przed dworcem.
 • II wyróżnienie w wysokości 1000 zł:
  Zespół autorski w składzie: Filip Piaścik, Adrian Zięba
  Wyróżnienie przyznano za ekonomiczne i poprawne rozwiązanie przekrojów ulicy. Na uwagę zasługuje pozostawienie donic z cortenu i dalsze wykorzystanie tego materiału, co jednakże wzbudzać będzie wątpliwości mieszkańców.
 • III wyróżnienie w wysokości 1000 zł:
  Zespół autorski w składzie: Jarosław Zieliński, Katarzyna Zielińska
  Wyróżnienie przyznano za spójną krajobrazową i plastyczną ideę uspokojenia i uporządkowania ulicy w całym jej ciągu. Wątpliwości budzi jednakże nie do końca zdefiniowana funkcjonalnie i formalnie „ławica”, a także detal uspokojenia ruchu.


Autorzy jednej z wyróżnionych prac. Fot. Ł. Dycha

Wystawie towarzyszyła dyskusja, z udziałem członków Zespołu Konkursowego. Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-11-16

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Najlepszym lekarstwem na gniew jest poczekać.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt