Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Eko patrol Straży Miejskiej


Sprawdzą czym palimy w piecach i czy prowadzimy właściwą gospodarkę odpadami, będą też uświadamiać mieszkańcom, jak ważna jest termomodernizacja budynków – Straż Miejska w Rybniku rusza z Eko patrolem.Eko patrol Straży Miejskiej w Rybniku stworzony został w celu realizacji najważniejszych zadań związanych z ekologią w mieście, zwłaszcza tych dotyczących jakości powietrza i właściwego gospodarowania odpadami.

 

Walce o czyste powietrze w Rybniku towarzyszą trzy hasła: edukacja, dotacja i na końcu kara. Za nami m.in. kampania edukacyjna Wyjście Smoga, w trakcie jest kolejna: Nadchodzi błękit. Jest też element dotacyjny, który funkcjonuje w oparciu o nowy regulamin. Dzisiaj mieszkańcy mają więc dostęp do informacji na temat tego, jakie zachowania są właściwe, mają też możliwość skorzystania z finansowego wsparcia na inwestycje ekologiczne. Możemy zatem wprowadzić element związany z egzekwowaniem konsekwencji za zachowania niewłaściwe. Tym zajmuje się Straż Miejska – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

– Mówimy przy tym  kategoryczne ‘nie’ dla spalania odpadów. Nie może być żadnej taryfy ulgowej dla osób, które termicznie przekształcają odpady – zaznacza komendant Straży Miejskiej w Rybniku Arkadiusz Kaczmarczyk.

 

Pierwszy Eko patrol wyjechał na ulice Rybnika 14 listopada br. Jego zadaniem jest realizacja zadań związanych głównie z problemami z dbaniem o środowisko, w którym żyjemy. Funkcjonariusze będą sprawdzać czym mieszkańcy palą w piecach, czy prowadzą właściwą gospodarkę odpadami stałymi i ciekłymi, pobiorą także próbki popiołu oraz poprzez wykorzystanie kamery termowizyjnej będą starali się uświadamiać właścicielom, jak ważna jest termomodernizacja budynków mieszkalnych.

 
Fot. W. Troszka

 

– Dotychczas zarówno dzielnicowi, jak i patrole interwencyjne, reagowały na wszelkie nieprawidłowości związane z niewłaściwym postojem pojazdów, zakłócaniem ciszy nocnej, spokoju i porządku publicznego, kontrolami posesji i sprawdzaniem, czym palono w piecach. Teraz te zadania zostały w pewnym stopniu rozgraniczone. Nie oznacza to jednak, że przejeżdżając obok potrzebującego pomocy człowieka, Eko patrol nie podejmie interwencji. Chodzi tu raczej o przyznanie priorytetów w wyznaczaniu zadań – dodaje Arkadiusz Kaczmarczyk.

 

Eko patrol tworzyć będą dzielnicowi, którzy mają już olbrzymie doświadczenia w zakresie kontroli nieruchomości oraz w podejmowaniu interwencji związanych z szeroko rozumianą ekologią. Służbę w Eko patrolu pełnić będzie na zmianę 6 funkcjonariuszy. Osoby te stale podnoszą swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach z zakresu ochrony środowiska. Do realizacji zadań Eko patrolu został przystosowany jeden z pojazdów straży miejskiej.

 

Strażnicy będą kontrolować posesje na podstawie zgłoszeń mieszkańców, analiz dokonywanych na podstawie danych dotyczących odbioru odpadów segregowanych oraz wtedy, gdy sami zauważą jakieś sygnały świadczące o ewentualnych nieprawidłowościach. Będą mogli nałożyć grzywnę w wysokości 500 zł, a także skierować wniosek do sądu, który może zwiększyć karę nawet do 5 tys. zł.

 

Warto dodać, że w bieżącym roku rybniccy strażnicy miejscy przeprowadzili 1064 kontrole posesji. Nałożyli 97 kar, a w 137 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości. Przekazali też do analizy 13 próbek popiołu, potwierdzając 2 przypadki spalania odpadów.  


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-11-16

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Szczęście to łza, którą się otarło i uśmiech, który się wywołało...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt