Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Czujniki czadu w mieszkaniach


50 sztuk zakupionych przez miasto czujników tlenku węgla zamontowanych zostanie w rybnickich mieszkaniach.  Połowa z nich znajdzie zastosowanie w mieszkaniach, będących w zasobach rybnickiego ZGM, druga połowa montowana będzie w porozumieniu ze strażą pożarną w lokalach, wskazywanych po interwencjach.„Te 50 czujników to wkład miasta w ostrzeganie, w prewencję, ale też w edukację” – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. „Tego typu akcje mogą sprawić, że pewne złe nawyki da się skorygować i mieszkańcy będą bezpieczniejsi”.

 

Co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy trafia do szpitala. W naszych domach czad może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń. Może być emitowany np. przez piecyki naftowe i gazowe, kotły na paliwo stałe i gaz, kominki, gazowe podgrzewacze wody. Częstą przyczyną poważnych zatruć tlenkiem węgla jest niewłaściwie działająca wentylacja. W walce z czadem najważniejsza jest profilaktyka, a więc niedopuszczenie do wytworzenia się substancji.

 

Jak mówi Zbigniew Dyk zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Rybniku: „ Tlenek węgla to gaz trujący, bezwonny i bezbarwny. Sytuacje generujące uwalnianie się tlenku węgla do pomieszczeń to najczęściej „przeszczelnianie” mieszkania, zapominanie o mikrowentylacji, zaklejanie kratek wentylacyjnych, no i zły stan techniczny pieców czy przewodów kominowych.  Warto przypomnieć, że terminy obowiązkowych przeglądów ściśle regulują przepisy. Tymczasem w poprzednim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 do marca 2016, rybniccy strażacy aż 32 razy interweniowali w zdarzeniach związanych z tlenkiem węgla, 23 osoby poszkodowane zabrane zostały do szpitala. W tym roku od września było już 5 takich interwencji, i aż 8 osób zostało przewiezionych do szpitala”.

 

 

Czujnik tlenku węgla to urządzenie pokazujące stężenie gazu, zmierzone w pomieszczeniu, w którym ów czujnik został zainstalowany. Przekroczenia dopuszczalnego stężenia urządzenie sygnalizuje poprzez uruchomienie systemu dźwiękowego o sile 85 decybeli oraz zaświeceniu się czerwonej lampki. W takim przypadku należy zadzwonić na numer interwencyjny straży pożarnej 998 lub 112, by właściwe służby podjęły interwencje.
Tlenek węgla to gaz trujący, bezwonny i bezbarwny - przypomina Zbigniew Dyk z rybnickiej straży pożarnej. Fot. W. Troszka

 

 

Właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego.

 

Kominiarz, Roman Ochocimski przekonuje: „Czujniki najbardziej potrzebne są w łazienkach z prysznicem, ponieważ kąpiemy się przy działającym urządzeniu gazowym. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najczęstsze zdarzenia związane z podtruciami tlenkiem węgla w naszym rejonie spowodowane są zatkanymi, pozaklejanymi nawiewnikami, i kratkami wentylacyjnymi. Taka akcja rozdawania czujników może uchronić co najmniej kilka osób od śmierci. Trzeba jednak pamiętać, że czujnik nie zastąpi myślenia. Niestety bardzo trudno jest się przebić do ludzi z komunikatem, że nadmierna, źle pojęta oszczędność zabija.”  

 

 

Najczęstszą przyczyną poważnych zatruć czadem jest niewłaściwie działająca wentylacja pomieszczeń, w których spalane jest paliwo gazowe lub stałe (węgiel, drewno). Dlatego w tych pomieszczeniach nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych, nawiewników, koniecznie trzeba też stosować mikrouchył w oknach!

 

Bardzo ostrożnie należy podchodzić tez do wszelkiego rodzaju modernizacji i przeróbce w mieszkaniach. Mariusz Figura kierownik ADM nr 1, rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przypomina: „Wciąż w Rybniku zdarzają się przypadki samowolnie wykonywanych przeróbek w mieszkaniach. Warto więc pamiętać, że takie praktyki, jak choćby podłączanie piec czy kominka do zupełnie innego przewodu, niż wcześniej był podłączony, stanowi wielkie zagrożenie nie tylko dla nas samych, ale i dla sąsiadów”.

 

 

***

 

  • Więcej o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla i o tym jak je zminimalizować - tutaj
     
  • Przypominamy też o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych - przeczytaj więcej

 Właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych. Fot. W. Troszka

Koszt zakupu czujnika tlenku węgla to ok. 100 zł. Nie warto jednak oszczędzać na bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych. Fot. W. Troszka.
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-12-07

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt