Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

O Paruszowcu w Lublinie


Projekt filii nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku zatytułowany „Odczytajmy Paruszowiec” prezentowany był jako przykład  ciekawych działań podczas Ogólnopolskiej Giełdy Projektów, która w dniach 12-13 grudnia odbywała się w Lublinie.Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne spotkanie animatorów kultury z całej Polski. Wydarzenie jest okazją do prezentacji różnorodnych działań animacyjnych, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania kontaktów. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia poświęcona była współpracy międzypokoleniowej, a patronowało jej hasło „Animacja + generacje”.

 

W Lublinie swoją obecność zaznaczył też Rybnik. Bogumiła Ziołko-Napieralska, kierownik filii nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku, zaprezentowała projekt „Odczytajmy Paruszowiec”, który realizowany był od maja do grudnia br.
Bogumiła Ziołko-Napieralska, kierownik filii nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku, zaprezentowała projekt „Odczytajmy Paruszowiec”.

 

Ideą przewodnią projektu było przypomnienie historii dzielnicy, jej znaczenia dla miasta Rybnika i wkładu w ogólnopolski rozwój, a przede wszystkim wzbudzenie dumy ze swojej „małej ojczyzny” i zaangażowanie mieszkańców w aktywne działania na rzecz dzielnicy.Fot. Materiały PiMBP

 

Projekt był realizowany poprzez cykl międzypokoleniowych warsztatów artystycznych, fotograficznych, spotkań autorskich, wykładów historycznych, grę miejską, a przede wszystkim spotkania z mieszkańcami.

 

Zebrane wspomnienia, anegdoty, zdjęcia dzielnicy zamieszczone zostały w utworzonym tzw. Archiwum społecznym – Blogu o Dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

 

Wykład inauguracyjny odbył się 11 maja, następnie odbyły się prelekcje zatytułowane „Silesia Huta Design”. Tworzono także lampiony z gliny inspirowane architekturą Paruszowca – zajęcia miały charakter międzypokoleniowy: dzięki współpracy seniorów z dziećmi powstały niecodzienne lampiony. W ramach projektu zorganizowano także warsztaty artystyczne oraz warsztaty fotograficzne dla dzieci. Mieszkańcy dzielnicy wzięli również udział w grze miejskiej „Wyprawa śladami dawnej fotografii”. Gra w poszukiwaniu „dawnego Paruszowca” polegała na zbieraniu punktów w terenie, które będzie można było zamienić na nagrody.Fot. Materiały PiMBP

 

Poznawano historię dzielnicy i miasta dzięki takim spotkaniom, jak te zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 3. Wówczas z mieszkańcami spotkała się dr Elżbieta Bimler-Mackiewicz, autorka m.in. takich publikacji jak: „Rybnik. Znaki samorządowych wspólnot”, „Ikonografia miasta jako źródło poznania jego przeszłości – na przykładzie Rybnika”, „Rzemiosło na Górnym Śląsku do 1945 roku” i wielu innych.

 

Nie zabrakło tzw. „spotkań przy kawie i śląskim kołaczu”, podczas których blisko sto osób wspominało dawne czasy, oglądając stare zdjęcia prezentowane na stronie internetowej Archiwum społecznego. Spotkanie zachęciło wszystkich do przeszukania swoich archiwów domowych i udostępnienia dalszych niesamowitych fotografii na łamach bloga.

 Fot. Materiały PiMBP

 

Zakończenie projektu nastąpiło 7 grudnia. W paruszowieckiej bibliotece z mieszkańcami dzielnicy spotkali się  Jerzy Natkaniec i Franciszek Sycha, autorzy książek: „Moja Huta Silesia” i „Nie pozwólmy zapomnieć o Hucie Silesia”. Spotkanie było połączone z wystawą starych fotografii Paruszowca i prac powstałych na warsztatach.

 

Bez naszych mieszkańców projekt by nie powstał. Kolejny raz okazało się, że sercem dzielnicy są ludzie – podsumowuje autorka i koordynatorka projektu, Bogumiła Ziołko-Napieralska.

 Fot. Materiały PiMBP

Fot. Materiały PiMBP

Fot. Materiały PiMBP

Fot. Materiały PiMBP
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2016-12-16

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Ludziom przydałby się czasem dzień wolny od życia...
(Św. Augustyn)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt