Konsultacje społeczne
Miasto Rybnik będzie starać się o dofinansowanie projektu dotyczącego utworzenia Centrum Usług Wsparcia Rozwoju Rodziny.
Dofinansowanie ma pochodzić ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – poddziałanie 10.2.2. „Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych – RIT”.
W ramach projektu przewiduje się adaptację zabytkowego budynku oddziału dermatologii dawnego Szpitala Miejskiego nr 1 w Rybniku na potrzeby Centrum Usług Wsparcia Rozwoju Rodziny.
Zakres rzeczowy projektu obejmować będzie w szczególności:
1. zmianę sposobu użytkowania obiektu z funkcji szpitalnej na budynek administracyjno-biurowy,
2. zmianę sposobu użytkowania poddasza nad skrzydłem północnym z nieużytkowego na użytkowe,
3. przebudowę poszczególnych pomieszczeń związaną z dostosowaniem do nowych funkcji,
4. remont konserwatorski elewacji,
5. przebudowę schodów zewnętrznych do budynku wraz z budową podjazdu dla osób
z niepełnosprawnościami oraz windą wewnętrzną,
6. przebudowę elewacji frontowej (zachodniej), a w szczególności odtworzenia wyjścia na zewnątrz z ewakuacyjnej klatki schodowej,
7. przebudowę wewnętrznej instalacji tj. elektrycznej, wodociągowej, kanalizacji, centralnego ogrzewania oraz gazowej.
W ramach projektu zakupione zostanie również wyposażenie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania obiektu.
Inwestycja pozwoli na stworzenie w Rybniku miejsca koordynacji wsparcia skierowanego do rodzin. W miejscu tym rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w szczególności te przeżywające trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych będą mogły otrzymać kompleksową pomoc (znacząca część działań skierowana będzie w stronę rodzin wychowujących dorastające dzieci i młodych dorosłych). Polegać ona będzie zarówno na działaniach prewencyjnych, specjalistycznym wsparciu terapeutycznym, jak oraz udzielaniu informacji o innych możliwościach pomocy w określonych problemach. Dodatkowo, w ramach Centrum, w sposób szczególny planowane jest objęcie opieką osób opuszczających pieczę zastępczą. Stworzenie w Rybniku miejsca wspierającego rodzinę jest odpowiedzią na zdiagnozowany niedobór usług społecznych w tym obszarze, świadczonych zarówno przez podmioty publiczne, jak i sektor pozarządowy. W zamyśle Wnioskodawcy, infrastruktura będąca przedmiotem niniejszego projektu stanie się bazą do realizacji projektów społecznych, w tym finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jedną z ważnych działalności Centrum będzie Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej (ORPZ). Obecnie instytucja ta działa w Rybniku, w budynku przy ul. Floriańskiej 28. Warunki lokalowe, w jakich funkcjonuje do tej pory stanowią istotną barierę infrastrukturalną w zakresie świadczenia odpowiedniej ilości i jakości usług dla rodzin i nie pozwalają na zaspokojenie wszystkich potrzeb osób, którymi się opiekuje. Poprawa warunków lokalowych, w szczególności poprzez zwiększenie powierzchni, na której będą mogły prowadzić działalność, pozwoli na podniesienie jakości i zwiększenie dostępności usług społecznych w tym obszarze, dodatkowo pozwoli na podejmowanie działań promocyjnych w obszarze rodzicielstwa zastępczego.
Bardzo istotnym elementem funkcjonowania Centrum będzie działalność organizacji pozarządowych, które realizować będą dodatkowe usługi społeczne w zakresie kompleksowej informacji, prewencji, terapii i wsparcia rodzin. Dodatkowo w budynku działalność prowadzić będzie Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny filia w Rybniku (WOA), uzupełniający usługi świadczone przez powyższe podmioty.
- Wartość projektu: 3 671 019,69 zł
- Wartość dofinansowania: 3 120 366,73 zł
- Wkład budżetu miasta: 550 652,96 zł
Zapraszamy do konsultacji projektu i składania ewentualnych uwag
Uwagi prosimy przesyłać na adres: inwestycje@um.rybnik.pl do 25 stycznia 2017 r.
Data dodania: 2017-01-17
powrót
|