Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Sala koncertowa w Rybniku


Projekt rybnickiej szkoły muzycznej dotyczący budowy nowoczesnej sali koncertowej został rekomendowany do otrzymania dotacji ze środków unijnych w wysokości ponad 16,5 mln zł.Wyniki oceny merytorycznej I stopnia wniosków złożonych w ramach działania 8.1 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ogłosiło 23 stycznia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (więcej TUTAJ).

 

Ocena merytoryczna I stopnia to kluczowa ocena w procesie pozyskiwania dotacji UE – ustala ona bowiem kolejność projektów na liście rankingowej i decyduje o tym, czy dany projekt ma szansę na otrzymanie dotacji.

 

Otwarły się nam drzwi do tego, żeby zacząć rozbudowę szkoły muzycznej o salę koncertową. Mamy wiele pięknych miejsc kultury w Rybniku, ale sali koncertowej o wysokich parametrach dla prezentacji kultury muzycznej nie ma – wskazywała dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku Romana Kuczera podczas konferencji prasowej, która 25 stycznia odbyła się w budynku szkoły.
Fot. W. Troszka

 

Projekt rybnickiej szkoły muzycznej dotyczący budowy nowoczesnej sali koncertowej znalazł się na 6 miejscu listy rankingowej obejmującej projekty dotyczące infrastruktury niezabytkowej.

 

– Miejsce to gwarantuje otrzymanie dotacji ze środków unijnych w wysokości 16 566 109 zł. Obecnie projekt jest poddawany ocenie II stopnia, która nie będzie już miała wpływu na ranking projektów. Zatwierdzenie list rankingowych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest spodziewane w lutym br. – tłumaczy Bartłomiej Kozieł z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta RybnikaFot. W. Troszka

 

W ramach projektu Rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku o salę koncertową z zapleczem i przestrzenią ekspozycyjną planowana jest rozbudowa istniejącego budynku szkoły o nowoczesną salę koncertową, która będzie służyć zarówno celom dydaktycznym w zakresie kultury, jak i celom związanym z upowszechnianiem kultury.

 

–  To bardzo ważne przedsięwzięcieSzkoła muzyczna zyska miejsce, w którym w bardzo profesjonalnych warunkach będzie można pokazywać to, co jest wypracowywane podczas godzin pracy pedagogów i uczniów.  Z punktu widzenia samorządu bardzo ważny jest też wygląd miasta. Budynek, który powstanie, będzie pięknym symbolem miasta Rybnika – wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

– Obiekt będzie posiadał wysokie walory estetyczne – wybór projektanta nastąpił w konkursie współorganizowanym przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Projekt moim zdaniem jest wybitny.  Dzięki jego zrealizowaniu stworzy się w mieście ciekawa strefa, teren zabytkowej bazyliki i szkoły muzycznej wzbogacony zostanie o bardzo wartościowy obiekt architektonicznyDodatkowo Miasto planuje stworzenie zwartego zagospodarowania sąsiadujących terenów w formie ciągów pieszo-jezdnych, parkingów i zieleni przyobiektowej – dodaje Wojciech Student, Pełnomocnik Prezydenta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej.

 

Dyrektor szkoły muzycznej wskazuje z kolei na bardzo dobre parametry akustyczne planowanej sali koncertowej:

 

–  Strona akustyczna przygotowana jest przez firmę, która zrealizowała wiele projektów na świecie. Będzie to najlepsza akustyka w Polsce, biorąc pod uwagę sale o podobnych gabarytach – podkreśla Romana Kuczera.Fot. W. Troszka

 

Budowa sali koncertowej kosztować będzie 20 392 040 zł, unijna dotacja wyniesie 16 566 109 zł. Szkoła będzie musiała zapewnić wkład własny w wysokości 3 825 931 zł. 

 

– Jest to wkład, który zabezpiecza Ministerstwo Kultury. Zabezpieczenie tych środków było warunkiem przystąpienia do konkursu – wyjaśnia dyrektor Romana Kuczera.

 

Kosztem niekwalifikowanym do dofinansowania są koszty dokumentacji technicznej, które pokrywane są ze środków przekazanych szkole z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Przygotowana na potrzeby projektu dokumentacja techniczna obejmuje:

 

  • salę koncertową na 300 widzów, w której skład wchodzi:

– scena na orkiestrę symfoniczną oraz chór – do 70 osób, wraz z podwyższeniem dla instrumentów dętych i perkusji, instalacje sceniczne oraz zapadnię na fortepian

– reżyserka dźwięku, światła, studio nagrań – na tyłach widowni

– kulisy boczne i zascenie, garderoby i zaplecze

  • strefę wielofunkcyjnego hallu z kawiarnią i przestrzenią ekspozycyjną na 350 osób
  • sale ćwiczeń dla uczniów – wymagające specjalnych warunków (odpowiednie wyciszenie)

– sala chóralna na 50 osób

– sala konferencyjno-audiowizualna na 135 osób

– sala warsztatów muzyczno-ruchowych dla dzieci na 20 osób

– sala warsztatów muzyki dawnej na 6 osób

  • pomieszczenia pomocnicze – szatnie, sanitariaty, pomieszczenie gospodarcze;
  • pomieszczenia techniczne – wentylatorownia, rozdzielnia elektryczna, serwerownia, wymiennikownia, itp.
  • zagospodarowanie terenu wokół sali (place, parking, zjazdy z drogi wewnętrznej, budowa i przebudowa sieci, przyłączy i instalacji).

Wizualizacje przygotowane przez firmę  HS99 sp. z o.o. sp. k:


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-01-25

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Piękno ludzi jest największym pięknem ziemi.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt