Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

INDUSTRIADA na Paruszowcu


Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku, otrzymało tytuł „Obiektu zaprzyjaźnionego INDUSTRIADY 2017”.  Tym samym, tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki świętowane będzie w Rybniku aż w dwóch miejscach – na Paruszowcu oraz tradycyjnie w Zabytkowej Kopalni Ignacy.Rybnicki pomysł doceniony został w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i znalazł się w gronie pięciu nagrodzonych lokalizacji, uzyskując możliwość udziału w działaniach promocyjnych INDUSTRIADY oraz w samym festiwalu. Tytuł obiektu zaprzyjaźnionego festiwalu wspomoże Rybnik w przywróceniu znaczenia Huty Silesia oraz dzielnicy Paruszowiec-Piaski, a także skupieniu uwagi na potencjale cennego industrialnego dziedzictwa kulturowego tego miejsca.

 

Festiwalowe wydarzenia zaplanowane na 10 czerwca br. będą realizowane w obrębie podwórek osiedla patronackiego przy ul. Przemysłowej, bazując tematycznie na 250-letniej historii Huty Silesia. „Magiczna Silesia” (bo tak nazwane zostało przedsięwzięcie) będzie pewnego rodzaju podróżą w czasie do chwil, kiedy działalność huty wyznaczała rytm życia jej pracowników i ich rodzin. Przeniesiemy się więc w magiczny świat emaliowanych garczków i „babcinych” makatek, otoczą nas  charakterystyczne dźwięki maszyn, jeszcze kilkadziesiąt lat temu tętniących fabrycznym życiem. 

 

Zaproszenie w ten nostalgiczny klimat familoków z czerwonej cegły oraz sąsiadujących z nimi opuszczonych budynków dawnej huty, to jeden z pomysłów na przywrócenie znaczenia tego miejsca nie tylko mieszkańcom Rybnika, ale i odwiedzającym miasto gościom.  Docenienie i zaprezentowanie walorów Paruszowca w trakcie regionalnego Święta Zabytków Techniki wpisuje się też w realizację projektu „Rewitalizacja miasta – Nowa Energia Rybnickiej Tradycji”, którego istotną częścią są działania mające na celu łagodzenie problemów i trudności w miejscach dotkniętych skutkami likwidacji dużego zakładu pracy – w tym przypadku Huty Silesia.
Fot. W. Troszka

 

***

 

INDUSTRIADA to coroczne święto i główne wydarzenie promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to największy jednodniowy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w tej części Europy. Odbywa się co roku w czerwcu na terenie województwa śląskiego w obiektach należących do Szlaku Zabytków Techniki, od 2013 r. również w tzw. „obiektach zaprzyjaźnionych”. W trakcie przedsięwzięcia promuje się kulturę industrialną jako wyróżniający atrybut regionu i atrakcyjną ofertę spędzania czasu wolnego.

 Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-02-13

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Każdy jest kowalem swego losu. Najczęściej niewykwalifikowanym.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt