Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Premiera filmu o ks. Blachnickim


Zapraszamy do zobaczenia filmu o urodzonym w Rybniku założycielu ruchu oazowego „Światło-Życie”. Premiera dzieła „Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki” w środę, 1 marca w Teatrze Ziemi Rybnickiej (wstęp wolny).Film prezentuje miejsca związane z życiem i posługą wyjątkowej postaci polskiego Kościoła, ks. Franciszka Blachnickiego – od Rybnika, Tarnowskich Gór, Krakowa poprzez Katowice, Niepokalanów, Lublin, Krościenko, aż po Rzym, Tivoli (Włochy) i Carlsberg (Niemcy).

 

Swą refleksją w filmie dzielą się między innymi: kard. Stanisław Dziwisz, prof. Jan Żaryn, abp Wiktor Skworc, dr Andrzej Sznajder, abp Damian Zimoń, ks. dr Henryk Bolczyk, dr Robert Derewenda, dr Andrzej Grajewski oraz postulator procesu beatyfikacyjnego – bp Adam Wodarczyk.

Więcej informacji o premierze filmu TUTAJ.

 

Warto przypomnieć, że latem ubiegłego roku, podczas Światowych Dni Młodzieży, na placu przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku odsłonięta została płaskorzeźba przedstawiająca księdza Blachnickiego – ZOBACZ.

 
Fot. L. Tyl

 

Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku, w wielodzietnej rodzinie Józefa Blachnickiego i Marii z domu Miller. Jest ojcem duchowym dla Ruchu Światło-Życie i dla związanych z ruchem wspólnot życia konsekrowanego. 

 

W trakcie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, potem rozpoczął działalność konspiracyjną. Był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie święcenia przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości i założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. 

 

W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. jego grób znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem. Ks. Blachnicki pozostawił bogaty dorobek naukowy, popularno-naukowy i ascetyczno-formacyjny (w tym wiele homilii konferencji w zapisie magnetofonowym).


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-02-24

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt