Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Ulica Hibnera zmienia nazwę


Od stycznia przyszłego roku ulica Władysława Hibnera w dzielnicy Marko-Nowiny, zmieni nazwę na ul. ks. Henryka Jośki. Uchwałę w tej sprawie podjęli rybniccy radni na czwartowej sesji rady Miasta Rybnika.Konieczność zmiany nazwy ulicy jest efektem wejścia w życie zapisów ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

 

Zmiana nazwy ulicy niesie z sobą niedogodności dla mieszkańców i osób prowadzonych tam działalność gospodarczą. Warto jednak dodać, że w tym przypadku wymiana dokumentów urzędowych (m. in. prawo jazdy, księgi wieczyste) wolna jest od opłat.

 

Przy liczącej niecały kilometr ulicy zameldowanych jest 831 mieszkańców, działają tutaj 42 podmioty gospodarcze. Na ul. Hibnera siedzibę mają również trzy miejskie jednostki: Specjalny Ośrodek Szkolno-Przedszkolny, Szkoła Podstawowa nr 11 oraz Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo im. Jana Pawła II.

 

***

 

Nowy patron ulicy ks. Henryk Jośko był budowniczym i długoletnim proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej na osiedlu Nowiny. Wśród parafian cieszył się wielkim zaufaniem, autorytetem i szacunkiem.

 

W pamięci rybniczan zapisał się jako założyciel i wielki dobroczyńca Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo im. Jana Pawła II oraz przyjaciel i opiekun rehabilitowanych tam dzieci. Nic więc dziwnego, że propozycja nazwania jego imieniem ulicy, przy której usytułowany jest ośrodek wyszła właśnie z tej placówki.

 

Ks. Jośko pomagał także w powstaniu i funkcjonowaniu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Przedszkonego, organizował kolonie dla węgierskich dzieci polskiego pochodzenia. Pełnił też funkcje ogólnodiecezjalne: był m.in. dziekanem dekanatu Rybnik Centrum, duszpasterzem głuchych i niewidomych w Rybnickim Okręgu Duszpasterstwa Specjalnego, duszpasterzem niepełnosprawnych w archidiecezji katowickiej i Rejonowym Duszpasterzem Rodzin Rejonu Rybnickiego.  Zmarł w 1997 roku.Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-03-16

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kto sądzi, iż zdoła się obejść bez całego świata, myli się bardzo; ale kto sądzi, że świat nie może się obejść bez niego, myli się jeszcze bardziej.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt