Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rusza projekt „Rzeczna”


Kolejny ważny fragment śródmieścia Rybnika powoli zaczyna zmieniać swoje oblicze. Chodzi o projekt „Rzeczna” czyli zagospodarowanie kwartału w ścisłym centrum miasta, znajdującego się między ulicami: Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną.„Ten projekt powinien odpowiedzieć na cały cykl problemów: puste place, problem suburbanizacji i opustoszenia tego terenu. Przyzwyczailiśmy się, że są to place parkingowe i ta funkcja tego miejsca zostanie w sporym stopniu zachowana, powstanie tam bowiem parking wielopoziomowy na blisko 500 miejsc” – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Wyburzane są właśnie dwa budynki, usytuowane na placu przy ul. Hallera – jeden z nich pełnił do 2010 roku funkcję siedziby rybnickiej Straży Miejskiej. Natomiast o przyszłości lub ewentualnym „nowym życiu” dwóch piętrowych, ceglanych budynków, stojących bezpośrednio przy ul. Hallera, przy wjeździe na dzisiejszy plac parkingowy, zdecyduje konkurs architektoniczny.

 

„Te budynki nie mają wprawdzie wartości zabytkowej, ale ze względu na ich znaczenie architektoniczne i dla wielu mieszkańców emocjonalne, chciałbym je zachować i zrewitalizować. Nie mamy jednak pełnej wiedzy na temat stanu technicznego i możliwości adaptacji tych budynków na przykład na cele mieszkalno-usługowe, dlatego określą to fachowcy, biorący udział w konkursie” – dodaje prezydent Kuczera.

 

Ze względu na zmianę pełnionej dotychczas funkcji, dla kwartału Rzeczna projektowany jest nowy układ komunikacyjny. Wybrany w przetargu wykonawca - Biuro Projektowo-Usługowe „ALDA” z Wodzisławia Śląskiego – przygotowuje projekt nowej drogi, łącznik ulic Pocztowa-Hallera. Będzie ona pełniła między innymi funkcję drogi dojazdowej do wielopoziomowego parkingu.

 

Przygotowana już koncepcja parkingu, przewiduje miejsca parkingowe na czterech kondygnacjach, wraz z możliwością parkowania na dachu, poszczególne kondygnacje obsłuży rampa-ślimak.  Na parterze budowli znajdzie się miejsce na punkty usługowe lub tymczasowy targ. Elewacja budynku będzie ażurowa z elementami stalowymi, nadającymi obiektowi indywidualny charakter, parter wykonany zostanie z szarej cegły. Budowa parkingu rozpocznie się jeszcze w tym roku.

 

Zupełnie nowym, interesującym elementem nowego zagospodarowania kwartału będzie też Pawilon Centrum Edukacji Artystycznej. Do 30 maja trwa konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej pawilonu, ogłoszony przez Miasto Rybnik we współpracy z Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Działalność nowej placówki prowadzona będzie w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej stymulacji kulturalno-artystycznej użytkowników.
Budowa parkingu wielopoziomowego rozpocznie się jeszcze w tym roku (kliknij w obrazek, żeby powiększyć).

Jeden z wyburzanych budynków był do 2010 roku siedzibą rybnickiej Straży Miejskiej. Fot. RSK

Projekt Rzeczna
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-03-23

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt