Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Dwa miliony na walkę o zdrowe płuca rybniczan


100 kopcących pieców kaflowych zlikwidowanych jeszcze w tym roku!  Prezydent Rybnika wykonuje kolejny ruch w sprawie ochrony jakości powietrza i zdrowia mieszkańców miasta.Dwa miliony złotych – tyle dodatkowych środków przeznaczy Rybnik na likwidację stu pieców kaflowych w czterech należących do zasobu miasta budynkach. Usunięciu nieekologicznych źródeł ciepła towarzyszyć będzie podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej i ich termomodernizacja. Dzięki temu działania będą kompleksowe, stanowiąc przykład modelowych rozwiązań w walce ze smogiem.
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera prezentuje na konferencji prasowej mapy miasta pokazujące sieci ciepłownicze i gazowe na terenie Rybnika. Fot. W. Troszka.

 

– Wszyscy pamiętamy początek roku, kiedy zanieczyszczenie powietrza osiągnęło niespotykane dotąd poziomy, a w mieście nie dało się oddychać. Pamiętamy dni,  kiedy nie wychodziliśmy z domu, kiedy szkoły i przedszkola w trosce o bezpieczeństwo dzieci zawieszały zajęcia, a placówki opieki zdrowotnej przyjmowały o 30% więcej niż zwykle pacjentów skarżących się między innymi na problemy z oddychaniem i krążeniem. Wszyscy o tym pamiętamy i wiemy, że nie można czekać na kolejny, dramatyczny w skutkach dla naszego zdrowia, sezon grzewczy. Teraz, u progu wiosny, jest czas na działanie i miasto Rybnik je podejmuje – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.


 

Kompleksowymi działaniami termomodernizacyjnymi objęte zostaną budynki miejskie przy ul. Zgrzebnioka 4 i Zebrzydowickiej 2 w dzielnicy Maroko-Nowiny oraz przy ul. Morcinka 9 i 13 w Niewiadomiu. Realizacja inwestycji przyniesie wymierne korzyści – likwidacja 100 kopcących pieców kaflowych bez wątpienia wpłynie na poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie samopoczucia rybniczan.


 

To kolejny sukces Rybnika w walce o czyste powietrze. Ogromną popularnością cieszy się miejski program dopłat dla mieszkańców na działania związane z modernizacja systemów grzewczych, termomodernizacją budynków oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. W ramach tegorocznego naboru, zakończonego już z uwagi na ogromne zainteresowanie, złożonych zostało 485 wniosków, na których realizację przeznaczono ponad 5 mln zł.  Do połowy marca podpisano z mieszkańcami już 287 umów opiewających w sumie na kwotę 3 423 000 złRównież rada miasta zajęła wspólne stanowisko w związku ze smogiem, znakiem czego było wystosowanie wspólnego apelu radnych do rządu RP w sprawie wprowadzenia regulacji prawnych mających na celu poprawę jakości powietrza.


 

– Bardzo się cieszę, że aktywną walkę o czyste powietrze coraz częściej podejmują mieszkańcy Rybnika. Dodatkową wartością jest wspólne stanowisko całej rady miasta w sprawie koniecznych regulacji prawnych, dotyczących między innymi norm emisyjnych dla kotłów oraz norm jakości dla spalanych paliw. Każde realne wsparcie w walce o czyste powietrze jest bardzo istotne, ale ważny jest też przykład, który daje miasto. Dlatego podjąłem decyzję, by dodatkowe 2 miliony przeznaczyć na wymianę 100 kopcących pieców kaflowych w zasobach mieszkaniowych miasta – dodaje prezydent Piotr Kuczera.

 

Środki na dodatkowe działania miasta w zakresie ochrony jakości powietrza i zdrowia mieszkańców Rybnika wygospodarowane zostały między innymi z budżetu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, częściowo z puli przeznaczonej na organizację festiwalu Music &Water oraz z budżetu inwestycyjnego urzędu miasta. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją:

 

 


PREZENTACJA


PDF (26 717 KB)

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2017-03-24

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Brak wiary w człowieka, pojawia się zaraz po braku wiary w siebie.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt